Önceleri Google Earth, Şimdilerde Yandex.Panorama

Aranızda hatırlayanlar vardır. Google Earth bir zamanlar bizim vazgeçilmez masaüstü yazılımlarımızdan bir tanesiydi. Onu ilk duyan hemen bilgisayarına yükler ve ardından memleketinin uydu görüntülerine bakardı. Genç nesil bilmez tabiki .) Müthiş bir keyif alırdık.  İlk önce evimize, ardından memleketimize, daha sonra da sokaklara bakardık.  Çok iyi bir çözünürlüğü olmasa dahi, çok yakınlaşamasak da yine de o görüntülere bakıp bakıp dururduk.

Teknolojinin bize getirdiği belki en büyük yeniliklerden bir tanesiydi. Bilen, bilmeyen, hatta bilgisayar kullanmasını hiç bilmeyen birçok kişi “Ya iki dakika bizim köyü açsana bakalım” der bir şekilde köyüne gök yüzünden, uydu üzerinden çekilen fotoğraflara bakardı. Uzun zamandır Google’ın bu müthiş hizmetini kullanıyoruz. Belki eskisi kadar popüler değil, yine de arada bir de olsa açanlarınız vardır.

Bir süredir de yine Google’ın Street View hizmeti aktif. Fakat maalesef ki ülkemizde henüz aktif olmadı. Bu hizmet sayesinde artık Google’ın uydu görüntüleri yerine sokaklarda özel 3D kameralarla çekilip özel olarak birleştirilen fotoğraflarla yapılan sokak görünümü hizmetini kullanıyoruz. Tabi sadece belirli bölgelerde…

Şimdilerde ise bir süre önce ülkemizde aktif olan Yandex.Panorama hizmetini kullanmaktayız.  Biz bu müthiş yeniliği Google’dan beklerken Arama Motoru Yandex, ülkemizde bu hizmeti aktif etti.

İstanbul’u ve Ankara’yı  sokak sokak gezen Yandex ekibi hemen hemen her sokağın 3D fotoğraflarını çekeren Yandex.Panorama adı altında bizlere bu müthiş keyfi yaşatmakta. Artık büyüklerimizin yanı sıra, gençler, delikanlılar, kızlar, hatta annelerimiz bile bu hizmeti merak ediyor,  “Ya şuradan bizim sokağı açsana bakalım” diyerek 3D fotoğraflarla çekilmiş panorama görüntülerini izlemekteler.

Birçok sosyal ağ, haber sitesi ve forumlarda konuşulan Yandex.Panorama hizmeti ülkemizde müthiş bir şekilde tutuldu diyebilirim. Biz Google’dan bu müthiş adımı beklerken Yandex bizlere bu hizmeti bir süre önce aktif etti.

Artık sokakları, doğduğumuz yerleri, evimizi, alışveriş merkezlerini (bazıları),  tarihi eserleri bir şekilde yüksek çözünürlükte bilgisayarımızın ekranında görebilmekteyiz.  Müthiş bir keyif, teknolojinin bize getirdiği yine büyük hizmetlerden bir tanesi.  Şimdilik birkaç şehir ile sınırlansa da ileride birçok il eklenecek.

Bu müthiş keyif için Yandex ekibine teşekkürlerimi iletirim… Bakalım bizden sonraki nesiller teknolojinin daha ne gibi yeniliklerinden faydalanacaklar…

Yandex Haritalar Servisi hakkında daha fazla bilgi

“Önceleri Google Earth, Şimdilerde Yandex.Panorama” üzerine 2 yorum

Yorum yapın