O’nlara Engel Olmayın…

Engelli olmak doğuştan yada sonradan geçirilen kaza, hastalık gibi sebeplerle ortaya çıkabilmekte.  Ülkemizde yapılan araştırmalara göre 8,5milyon civarında engelli vatandaş olduğu biliniyor.  Bu vatandaşlarımızın birçoğu ne kendine tanınan haklardan haberdar nede ne yapması gerektiğinin farkında.

Malesef ki eğitim sistemimiz ortada.  Kaç tane okulda engelli çocuklar var? Kaç tanesinin okutulduğunu gördük ki? Okuyanlar bile binbir zorluklar içerisinde sıkıntı çekmekteler.

Engelli insanlar için ülkemizde birçok kanun ve yardım sistemleri oluşturulmuş durumda.  Bakım hizmetleri, vergi indirimleri, sosyal haklar gibi birçok hizmet ve sektörde engelli vatandaşlarımız devlet tarafından şükür ki destekleniyor. Malesef ki engelli vatandaşlarımızın birçoğunun bunlardan haberi bile yok. Özelliklede doğu bölgelerde yaşayan engelli insanlarımız bu tip hizmetlerin farkında bile değil.

Bir nebzede olsa engellilerin neler hissettiklerini anlayabiliyorum. (Benimde ufak bir sakatlığım var.)  İlk önce onları anlamalı sonra destek olmalıyız.  Bu kapsam içerisinde http://www.engelsizsiniz.com projesi gibi birçok proje, vakıf ve dernek bulunmaktadır. Amaç engelleri kaldırmak…

Engelsizsiniz.com  Engelli vatandaşlar için oluşturulan projemiz kapsamında engelli vatandaşlara yardımcı olmak, başkalaştırma sorunsalına çözüm aramak, proje ile ilgili yeni fikirler üretmek ve beyan etmek.  Sağlanan ücretsiz üyelik, ücretsiz sağlık, hukuk ve diyetetik danışmanlığı ve benzer hizmetlerle Türkiye’de kurulan en yaygın ve popüler engelli ağı olmak için çabalamakta.

www.engelsizsiniz.com
www.engelsizsiniz.org
www.engelsizsiniz.com/facebook
www.twitter.com/engelsizsiniz

O’nların üstesinden gelmek için yeterince engelleri var zaten Engel olmayalım, destek olalım..!

“O’nlara Engel Olmayın…” üzerine 3 yorum

  1. Yer Kızılay, Konur Sokak.
    1.5 metre genişliğinde kaldırım. Kaldırımın 1 metreye yakın kısmını kapatan bir kum tepeciği, hemen yanında kalan yarım metre civarında kaldırımı kapatan Çankaya Belediyesi’ne ait reklam panosu.
    Panoda o anki reklamın içeriği:Çankaya Belediye Başkanı engellilerle mutlu bir poz veriyor. Engelleri birlikte aşıyoruz.

    Cevapla

Yorum yapın