Onuncu Yıla Merhaba…

Evet, tam on yıldır bıkmadan, usanmadan, aksatmadan yazıyorum. Bugün itibari ile onuncu yılı bitiriyorum. 

TEAkolik.com adresimi 2005 yılında bir Temmuz akşamı kurmuştum. TEAkolik.com’dan önce TEAkolik lakabı ile forumlarda, IRC kanallarında takılır, elimden geldiğince yazmaya çalışırdım.

İnternet dünyasında elbette ki o yıllarda Türkçe kaynak pek yoktu. “Neden bir Türkçe kaynak da ben olmayayım?” Sorusunu kendime sorup TEAkolik.com’u açmıştım. Sonrası malum… O gün bu gündür yazıyorum…

2005 yılında kurduğum TEAkolik’i, TEAkolik.com adreslerinde başlattım. Ardından da bir data kaybı ile karşı karşıya kaldım. Kaybettiğim bir yıllık datayı umursamadan 2006 yılında tekrar TEAkolik.com‘u sıfırdan yazmaya başlayarak (elbette artık yedek alarak) devam ettim.

Evet, 2005 yılından beri yazıyorum. Kimi aylar 50 yazı kimi aylar 15 yazı ile devam ettim. Bazen teknik zorluklar, bazen ziyaretçi azlığı, bazen saldırılar, bazen index silinmesi yaşadım.

Yine de devam ediyoruz işte…

Blogumda 3.097 yazıyı tamamlamış durumdayım. Bu yazılara gelen yorumlardan 29.551 tanesini onayladım. Alexa Türkiye sıralamasında 1.720. sıradayım ve aylık ziyaretçi sayım 260.000 kişi civarında dolaşıyor. Sitede kalma süresi ise 2 dakikanın üzerinde ve hemen çıkma oranı %2 – 5 civarında dolaşıyor.

Ego tatmini…

Blog yazmak bence bir ego tatmini. Bu tatmini ne kadar yüksek düzeyde yaşarsanız blog sürekliliği o süreç boyunca devam ediyor. Bazen yoğunluk, bazen sosyal ağlar, bazen de hayat blog yazmayı bırakmaya zorlasa dahi devam etmeye kararlı oldum.

Bakalım şimdiye kadar milyonlarca ziyaret aldım. Bu rakamı milyarlara çıkartmaya da niyetim var. Şuan aylık olarak 200.000 ile 400.000 arasında değişiyor.

Artık temayı da değiştirdiğimize ve mobil uyumlu haline geldiğimize göre yazmaya devam edebiliriz…

Bugün 3.098. yazıyı  bloguma ayırdım. Blog yazmak benim için bir gelir kapısı hiç olmadı. Öyle bir gözle bakmadım. Benim için ego tatminiydi ve bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Elbette ki para kazandım, çay içtim, dostluklar kurdum, markalarla iletişimde oldum… Bundan sonra da böyle devam etmesini istiyorum.

Tam 10 yıldır benimle olan, yorumları, eleştirileri (yerden yere vursalar dahi) ve destekleri için tüm ziyaretçilerime teşekkürlerimi sunarım…

“Onuncu Yıla Merhaba…” üzerine 21 yorum

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)