Onuncu Yıla Merhaba…

Evet, tam on yıldır bıkmadan, usanmadan, aksatmadan yazıyorum. Bugün itibari ile onuncu yılı bitiriyorum. 

TEAkolik.com adresimi 2005 yılında bir Temmuz akşamı kurmuştum. TEAkolik.com’dan önce TEAkolik lakabı ile forumlarda, IRC kanallarında takılır, elimden geldiğince yazmaya çalışırdım.

İnternet dünyasında elbette ki o yıllarda Türkçe kaynak pek yoktu. “Neden bir Türkçe kaynak da ben olmayayım?” Sorusunu kendime sorup TEAkolik.com’u açmıştım. Sonrası malum… O gün bu gündür yazıyorum…

2005 yılında kurduğum TEAkolik’i, TEAkolik.com adreslerinde başlattım. Ardından da bir data kaybı ile karşı karşıya kaldım. Kaybettiğim bir yıllık datayı umursamadan 2006 yılında tekrar TEAkolik.com‘u sıfırdan yazmaya başlayarak (elbette artık yedek alarak) devam ettim.

Evet, 2005 yılından beri yazıyorum. Kimi aylar 50 yazı kimi aylar 15 yazı ile devam ettim. Bazen teknik zorluklar, bazen ziyaretçi azlığı, bazen saldırılar, bazen index silinmesi yaşadım.

Yine de devam ediyoruz işte…

Blogumda 3.097 yazıyı tamamlamış durumdayım. Bu yazılara gelen yorumlardan 29.551 tanesini onayladım. Alexa Türkiye sıralamasında 1.720. sıradayım ve aylık ziyaretçi sayım 260.000 kişi civarında dolaşıyor. Sitede kalma süresi ise 2 dakikanın üzerinde ve hemen çıkma oranı %2 – 5 civarında dolaşıyor.

Ego tatmini…

Blog yazmak bence bir ego tatmini. Bu tatmini ne kadar yüksek düzeyde yaşarsanız blog sürekliliği o süreç boyunca devam ediyor. Bazen yoğunluk, bazen sosyal ağlar, bazen de hayat blog yazmayı bırakmaya zorlasa dahi devam etmeye kararlı oldum.

Bakalım şimdiye kadar milyonlarca ziyaret aldım. Bu rakamı milyarlara çıkartmaya da niyetim var. Şuan aylık olarak 200.000 ile 400.000 arasında değişiyor.

Artık temayı da değiştirdiğimize ve mobil uyumlu haline geldiğimize göre yazmaya devam edebiliriz…

Bugün 3.098. yazıyı  bloguma ayırdım. Blog yazmak benim için bir gelir kapısı hiç olmadı. Öyle bir gözle bakmadım. Benim için ego tatminiydi ve bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Elbette ki para kazandım, çay içtim, dostluklar kurdum, markalarla iletişimde oldum… Bundan sonra da böyle devam etmesini istiyorum.

Tam 10 yıldır benimle olan, yorumları, eleştirileri (yerden yere vursalar dahi) ve destekleri için tüm ziyaretçilerime teşekkürlerimi sunarım…

“Onuncu Yıla Merhaba…” üzerine 21 yorum

 1. 2005’te başladıysan 10. yıl bitmiştir, 11. yıla merhaba diyorsundur be abi 🙂 Hayırlı olsun, darısı Beyn’in başına (21 Ocak 2016).

  Cevapla
 2. Abi tebrik ederim severek ve isteyerek yazılarını okuyorum kendimize bilgilerinden bir şeyler katmaya çalışıyoruz. Sizin gibi abilerimizi örnek alıp sizlerin yolundan gitmeye çalışıyoruz. İnş bizlerde sizler gibi bilgili bir bireyler olarak yetiştiririz kendimizi. Bende http://www.teknopen.net te yazıyorum kendimce yazmaya çalışıyorum desem daha doğru olur.

  Başarılar Allah bileğine ve kalemine güç versin….

  Cevapla
 3. Nice on yıllara Hamza. Blog dünyasının süreklilik bakımından değerli örneklerindensin. Daim olsun.

  Cevapla
 4. 10 yılda kaç demlik devirdin, kaç milyon bardak çay içtin kim bilir 😀 nice 10 yıllara inşallah abi..

  Cevapla
 5. Abi bende yakın zamanda blogumu açtım ve bu yola çıkarken sizin blogunuzu örnek aldım.
  Gerçekten blogunuza hayranlık duyuyorum büyük sorumluluk senelerdir yazmak.
  Tebrikler abi daha nice senelere inşAllah..

  Cevapla
 6. Türk blog dünyasında mazisi güçlü böyle bloglara her zaman çok ihtiyaç var. Tebrikler ve nice senelere..

  Cevapla
 7. 2006 yılından beri tanıyor ve takip ediyor olmak şahsen ayrı bir gurur. O dönemler ben ve birçoğu gibi blog açıp blog furyasına tutunamayanlar için bir istikrar abidesidir teakolik, nice senelere <|:^)

  Cevapla
  • Hacı gel sana ayrıca çay ısmarlayacağım 🙂 2-3 yıl kayboluyorsun sonra tekrar geliyorsun. Yorumlarının arasında en az 2 yıl var 🙂

   Cevapla
 8. blog yazmak sabır yetenek üretkenlik ister hedefi olmayan bloggerlerin bu yoldan kolay çıktığı bunaldığı sıkıldığı verimsizleştiği gerçeğini yadsımak doğru olmaz sanırım. Bir internet ansiklopedisi denilebilir aslında değişime ayak uyduran bir felsefe, 5 yıldır takip ediyorum. Çok faydasını gördüm çok…

  Cevapla
 9. blog yazmak sabır yetenek üretkenlik ister hedefi olmayan bloggerlerin bu yoldan kolay çıktığı bunaldığı sıkıldığı verimsizleştiği gerçeğini yadsımak doğru olmaz sanırım. Bir internet ansiklopedisi denilebilir aslında değişime ayak uyduran bir felsefe, 5 yıldır takip ediyorum. Çok faydasını gördüm çok

  Cevapla

Yorum yapın