ÖSYM Hacklenmedi! Siz Hacklendiniz..!

Dünden beri OSYM internet sayfası bakıma girmiş durumda. Bunu fırsat bilen Vedat ismindeki çakal bir çocuk OSYM sitesinin ekran görüntüsünü alıp altında paint ile HACKED BY VEDAT yazıp bir güzel haber sitelerine göndermiş.  Haber siteleri de zaten böyle bir şey bekliyorlardı.  Hazırda bekleyen sazanlar gibi çocuğun gönderdiği sahte hack görüntülerini alıp bir güzel internet sayfalarında yer vermeye başladılar.

Sazanlık ki ne sazanlık…

İnsan bir Google ön bellekten bakar,  hadi geçtim elinizdeki resmi bir Photoshop uzmanına gösterirsiniz acaba gerçek mi diye? Alelen ortada diğer yazılar silik durumdayken Hacked by Vedat yazısı kocaman simsiyah olarak ortalıkta duruyor.   Haberi ilk olarak Haberturk.com üzerinde okudum hemen araştırdım Zone-h kaydı alınmamış, arkadaşları arayıp sordum bakın bakalım gerçek mi? resme dikkatle baktığımda görüntünün tamamiyle bir paint yada Photoshop hilesi olduğunu fark ettim.

Yahu hiç mi araştırmazlar?

Haber yapıyorsunuz, milyonlarca insan size inanıyor, sizi takip ediyor.  Yalan yanlış, araştırmadan soruşturmadan haber yapılır mı? Gazetecilik ahlakı bu mudur?  Hadi araştırmadan haberi hemencik yayına aldınız. İnsan bir araştırma zahmeti lütfeder.  ÖSYM’ye sorar, hadi geçtim Zone-H kaydına bakar, ekran görüntüsünün gerçek olup olmadığınız uzmanlarına sorar.

Site dünden beri bakımda…

Siteye dün bu saatlerde girdiyseniz bakıma alındığının yazısını görmüşsünüzdür. Haberde hacker tarafından gönderilen nota da yer vermişler notta  gece saat 01:00 da bu işi yaptığını söylüyor.  Fakat site dünden beri bakımda 🙂

Alın size kaos ortamındaki Sosyal Medya…

Sosyal medyada düzen olmadığının, kaos ortamı bulunduğunun açık ve net bir ifadesidir bu olay. Tüm haber siteleri bu haberi araştırıp soruşturmadan milyonlarca insana iletmiş durumdalar.  Peki ne olacak? İnsanlar sayelerinde yalan yanlış bilgilendirildi. Olmayan bir olayı olmuş gibi gösterdiler.  ÖSYM yetkilileri de öylece baka kalmıştır duruma.  Hatta bu kadar haberden sonra şuanda ÖSYM yetkililerinin de kendilerinden şüphe ettiklerine eminim.

Twitter’de son 1 saattir o kadar yazdım o kadar çizdim ki en sonunda sadece HaberTürk’ün haberi manşetinden kaldırdığını gördüm. Fakat maalesef ki birçok haber ve gazete sitesinde şuan ÖSYM HACKLENDİ olarak yazılar dönmekte. Düşünün bir kere Hack yapan adam adını soyadını yazar mı?

Bu yazılara onlarca yorum yapılmış durumda. Bir Allah’ın kulu da şunu araştırmamış ya..

Sonuç olarak Sosyal Medya’nın online haber dünyasının ne kadar tehlikeli ve büyük bir kaos ortamını nasıl oluşturabildiğini gördük.  Bunun yanı sıra Hackerlik yaptım diyen Vedat isimli kişinin ÖSYM’yi değil bütün gazete ve haber sitelerini nasıl oyuna getirdiğin onları nasıl kandırdığını ve  hack yaptığını gördük. Paint ile neler yapılabileceğini gördük. Yanlış haberin ise neler yapabileceğini göreceğiz…

Gazetelere ve online haber sitelerine buradan çağrı yapmak isterim.  Bir haber yapacaksanız gidin Ntvmsnbc.com’dan, Turk.internet.com’dan öğrenin. En azından araştırmadan sizin gibi haber yapmıyorlar..!

Habertürk, Mynet, Hürriyet, Milliyet .. ve diğerleri..! Size güvenemeyeceğiz de kime güveneceğiz?

Düzenleme; Buyurun ÖSYM’den açıklama geldi. http://www.osym.gov.tr Beni %100 doğruluyor ve haber sitelerini yalanlıyor..! Hala mecralarından özür dilemeyen, haberleri kaldırmayan haber sitelerine ise hayranlıkla bakıyorum.

 

“ÖSYM Hacklenmedi! Siz Hacklendiniz..!” üzerine 15 yorum

 1. 🙂
  maalesef bunlar hep böyle…
  5-6 ay önce de “geliyoo” diye aynı tuzağa düşmüşlerdi…

  Yanıtla
 2. Kesinlikle haklısınız. Özellikle bir takım haber siteleri var ki,pusuya yatmış bekliyorlar. En ufak bir mesajla bile araştırmadan haberleri yayınlıyorlar.

  Türkiye’de haber yapmak çok kolay. Asıl önemli konuları araştırmak zor olsa gerek…

  Yanıtla
 3. Hamza çok önemli noktaları yazmış, her zaman yapamıyor bunu konu çok sapabiliyor ama bu sefer tebrik ettim ve benim de ekleyeceklerim var.

  Bu İbrahim Tatlıses suikastinde de yan odada yatan hastanın twitt mesajları da sahte çıktı. En ciddi yayın organları bile araştırmadan olduğu gibi duyurdu. Tamam kabul bütün haber cümlelerinde “… iddia edildi” yazıyor ama Hamza’nın da söylediği gibi bütün bunlar sosyal medyada bir düzen olmadığının yeterince anlaşılmamasından kaynaklanıyor.

  Ve son olarak yahu zaten değil mi bu medya asparagas tanımını dünyaya getiren? Adamların önüne hazır kurgu geliyor araştırıp da ne doğrusunu çıkaracak? Hadi araştırdılar doğru olmadığını adları gibi bilseler de masum rolünde illa ki yayınlayacaklar sonra aa böyle değilmiş bu ayaklarıyla gene çorbaya bakacaklar. 🙂

  Yanıtla
 4. Bu sitelerin ilk vukuatı değil bu. Sizlere geçmişte yapılan benzer birçok hatalı ve/veya yanlı/aldatma haberi gösterebilirim.İşi bilmeyen kişileri işe alıyorlar sonrada koskoca bir kurum rezil oluyor. Son örneği dün milliyetin haberinde ortaya çıktı. Siteyi kodlayanın hatası yüzünden milliyetin karizması çizildi resmen. Bu suç o haberi yapanda değil. O kişiyi ieş alan kişide. Zaten bu siteleri güvenilir bulmadığım için takip etmiyordum. Buradan ziyaretçilere sesleniyorum. Düzgün bilgi elde etmek istiyorsanız bloglara bakın.

  Yanıtla
 5. Düşünün işte yıllarca bu halk bu gazetelerin basılı olanına inandı ve kimbilir kaç asparagas haber yapıldı bugüne kadar. O zamanlra şimdiki gibi hemen tepki vermek de mümkün olmadığı için yapılanlar çoğunlukla yanlarına kar kalıyordu. Hem şimdi internet gibi bir imkan var ve bakın yaptıkları sazanlıktan nasıl da binlerin haberi oldu.

  Bu arada güvenlik sorusunda integral hesabı da görmek isterim :)) Antreman mahiyetinde 😉 He unutmadan, defalarca seslenmeme rağmen yönetim yorumlardan haberdar olma eklentisini hala koymadı. Taksim’de yürüyüş yapacam.

  Yanıtla
 6. yav o degilde, hackleyen kisi adini soy adini yazar mi?

  yani bu sunun gibi;

  ” merhaba ben gizli ajan vedat odabaşı ”

  Arastirmaci gazetecilik yillar onceydi, simdkinin adi google’li facebooklu gazetecilik.

  Yanıtla
 7. tadilat nedeniyle kapalıyız gibi bir şey galiba bu. boya badana yapıyorlarmış. yedek serverları falan yokmuş, komple dükkanı kapatmışlar. zaten başkanlarının da sesi soluğu çıkmıyor.intihal, doktora sınavında usulsüzlük iddiaları benim hakkımda yapılıyor ya! başkanları da bakıma alınmış anlaşılan.

  Yanıtla
 8. bu konu ilk r10 da açılmıştı sanırım.. açan arkadaşda baya bir inanmış. bu tür şeylere prim vermememiz lazım

  Yanıtla
 9. Bu haberleri yayınlayanların ve bunların süzgeçlerinden geçirenlerin internet dünyasında olan bitenden bi haber oldukları ve bu işlerden anlamadıkları yada düşünmedikleri açık seçik ortada. Yazı gerçekten. Güzel yazı olmuş, teşekkürler Hamza abi.

  Yanıtla
 10. Usta meymun çomak istemez hesabı, haber siteleri sağolsun hemen gerçek mi değil mi hükmü veriyorlar:)

  Yanıtla
 11. Recep ivedik 4 vizyona girmeden Recep İvedik 4 izle Recep ivedik 4 indir gibi haberler yapanlar da bunlar değil mi 🙂 ziyaretçinin iyisi kötüsü haberin ahlakı ahlaksızlığı yok ki adamlarda yeter ki hitleri yerin dibine batsın 😀

  Yanıtla

Yorum yapın