Oyunun Kuralları Değişiyor – SteamOS, Steam Controller ve Sanal Gerçeklik

Steam oyun ve oyuncu platformu büyümeye devam ediyor. Anlık ortalama 6 milyon oyuncunun ve bilgisayarın bağlı olduğu sistem yıllık kazancı da sır olmaya da devam ediyor.

Sony veya Microsoft’un aksine Valve tamamen özel şirket olarak yoluna devam ediyor.

Milyarlarca dolarlık yıllık gelirlerden bahsediliyor fakat bu milyarların kaç tane olduğu açıklanamıyor.

Belkide iyi oluyor.

Halka açılan şirket olduğunuzda sorumluluklarınız artıyor ve biraz daha uslu çocuk olmak zorunda kalıyorsunuz. (bkz. Facebook)

Steam ‘in gücü topluluktan aldığı özgürlük ve üretkenlikten geliyor. Halka açılınca ve kurucular kontrol ettikleri hisseleri kaybedince bunu yapmaya devam edemezler.

Steam Universe – Steam Uzayı

Steam büyüyor fakat sadece rakamlarda değil. Sistem olarak ve bu sistemlere entegre makinalar geliştirerek sektörün öncüsü olarak ilerliyor.

Uzun bir süredir SteamOS üzerinde çalışma yapılıyor. Bu sistem gelişmeye devam ediyor ve desteklediği oyun sayısı da zamanla artıyor. SteamOS incelemelerine şuradan ulaşabilirsiniz.

 

Bundan hemen sonra Steam Controller duyuruldu. Çünkü bu sistemi kullanacak, mouse ve klavye ihtiyacının duyulmayacağı bir kumanda lazımdı. Yaklaşık 2 yıllık bir geliştirme aşamasından sonra prototip son ürün haline getirildi. Son versiyon için çok olumlu geri bildirimler yapıyor bu sene içerisinde satılması planlanıyor. Sabırsızlıkla bekliyorum. Video incelemeler şurada.

 

Elbette burada bitmiyor. Steam Uzayı herşeyi çözmeli. geriye VR kalıyor. Virtual Reality Türkçesi Sanal Gerçeklik. VR teknolojileri abartısız 50 yıldır denenen ve sürekli gelişen bir alandır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha gerçekçi, sağlıklı, ucuz ve kaliteli VR teknolojileri yapılmıştır.

Valve çok zekice bir hamle yapıp HTC ile anlaşıp oyuncuları hedefleyen bir VR cihazı geliştirmeye girişmiştir. Ürün şu sıralar fuardan fuara geziyor ve tanıtılıyor. Yakında sektörün tanınan teknoloji sitelerine gönderilip incelemeleri başlayacak diye bekleyebiliriz. Video ilk görüntüler ve testler şurada.

**Bir tane de bize yollanırsa detaylı incelemesini yapmak isterim… 

 

Bu işin hardware tarafıydı.

Yazılım tarafında Steam ortamı ne kadar iyi ve oyun geliştiricisi dostu zaten herkes biliyor.

Bugün Steam sayesinde hiç adı duyulmamış fakat inanılmaz başarılı bir oyun stüdyosu olabiliyorsunuz. Sadece iyi bir oyun yapın gerisini bırakın Steam halletsin.

Topluluk ile geliştirilen oyunlar gittikçe artıyor. Eminim zaman içerisinde VR destekleyen oyunlarda topluluk sayesinde hızla artacaktır.

Anlayacağınız Steam oyunun kurallarını değiştiriyor.

Bir söz vardır çok severim.

Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu onu yaratmaktır.

Steam’in sektörü değiştireceği aşikar.

Çünkü sektörde geleceği şekillendirecek araçlar ve çözümler geliştirmekte ondan iyisi yok.

Yorum yapın