P4 İşlemcilerin Isınma Sorunu ..!

Uzun bir süredir takip ettiğim ve sürekli her yerde söylediğim INTEL firmasının üretmiş olduğu p4 işlemcilerin ısınma sorunları ve orjinal soğutucuların yetersiz kalması ..! Evet yanlış duymadınız hala bir çok insan AMD nin ısınma sorunu olduğunu sanır halbuki AMD firması bunu yıllar önce aştı.. Fakat INTEL firmasının başına tam bir bela olan bu ısınma sorunundan hala kimse söz etmiyor … Geçenlerde THG de okuduğum bir makale beni haklı çıkardı bile… P4 işlemcileri bizzat test ettim orjinal soğutucu kullanmanıza rağmen iyi bir kasanız yoksa yada

şöyle söylemek daha iyi olur “İyi bir soğutma sisteminiz yok ise” o zaman o işlemciye boşuna para verdiniz demektir.

Hemen size bunu bir örnek ile açıklayayım 200 dolar civarında bir P4 3.0 işlemci aldınız ve kasanız da standart bir çift fanlı kasa kasanızı masanın altında kullanıyorsunuz ve yaz ayları olması nedeni ile ortam sıcaklığı 25 – 30 derece arasında yandınız. Daha doğrusu işlemciniz yandı 🙂 tabi bu ufak bir espiri işlemciniz çok fazla ısınacaktır bunun sonucunda anakart işlemci sıcaklığını fark edip soğutucuya daha hızlı dönmesi için yani soğutmayı yapabilmesi için komut gönderecektir. Nafile işlemci soğutucunuzdan çıkan o iğrenç fan sesini geçiyorum. İşlemciniz bir süre sonra aşırı şekilde ısındığı için kendi frekansını otomatik olarak düşürecektir. 3.0 olan işlemciniz bir iki saat çalıştıktan sonra 2.6 hatta 2.4 seviyelerine inecektir. Çünkü işlemci iyi soğutulamadığı için frekansını otomatik olarak aşağı çeker…

Yani o kadar para verip 2.4 yerine 3.0 yada 3.6 GHz işlemci alacaksınız sonrada ORJINAL fanı soğutamadığı için yada daha doğrusu işlemci aşırı ısındığı için işlemciniz 2..4 olarak çalışacak… ! olucak iş değil. THG da yayınlanan bir testte adamlar bizzat INTEL firmasına bu konuyu bildirmiş P4 540 serisinde işlemcilerden birini yakmış INTEL e teslim etmişler fakat intel firmasından ses seda yok ..!

Herzaman kullanıcılara AMD tavsiye ettim millet korkuyor AMD ısınır AMD sorun yapar bilmem ne … gidin testleri inceleyin herzaman daha performanslı her zaman çok daha iyi çalışan bir işlemcidir. P4 işlemciler den üstünlüğünüde aylar hatta yıllar önce kanıtladı. 939 pin işlemcilerinde ısınma sorunu orjinal fan kullandığınızda ortaya çıkmıyor yani işlemci aşırı zorlanmıyor ve doğal olarak da ısınma diye bir problemle karşılaşmıyorsunuz. ve dikkat edin AMD lerin fanları daha düşük seviyede döndükleri için daha az gürültü daha az ses le çalışıyorlar.

Benden söylemesi takdir sizin..!,

“P4 İşlemcilerin Isınma Sorunu ..!” üzerine 3 yorum

 1. Yillardir amd 3000+ kullanirim. Oyunlarda 3.6 ghz e cikan bir canavar bilirsiniz.
  Bu gun bir sebepten oturu p4 2.8 ghz 800 mhz aldim. Amd den daha yeni daha iyi olmasi gerekir.
  Amma velakin hdd yok ekran karti yok. Bombos makine mubarek soba:-) kullanilmaz abi bu. Valla da billa da. Benim amd bunun yaninda buzluk.

  Yanıtla
 2. Ben de öyle bilirdim, okuyunca aklıma bu yazının yazıldığı yıllarda kamyon motoru gibi çalışan Pentium 4 bilgisayarım geldi, hatta anakart yanmıştı ve hem anakart hem de yeni anakarta uyması için ekran kartı da değişmişti. Demek ki ondanmış.

  Sekiz çekirdekli AMD işlemciyi ilk defa 4 yıl önce aldım ve ilk defa bir bilgisayarım 4 yıl geçtiği halde hala demode olmadı, çok memnunum. 🙂

  Windows 7 kullanırken bir sorun yoktu. Windows 8 kullanırken fan bazen deli gibi çalışıyordu, hatta bir türlü susturamadığım için bazen bilgisayarı yeniden başlatıyordum. Windows 10’a geçince ise fan yeniden düzeldi, hiç bağırdığını duymadım.

  Yalnız AMD işlemci dizüstü bilgisayarlarda nasıl acaba? Bana dizüstü bilgisayarda AMD işlemciyi önermemişlerdi, o yüzden soruyorum. Deneyimi olanlar bilgilendirirse sevinirim.

  Yanıtla

Yorum yapın