Panasonic 3D Dünyası Etkinliği

Dün Marjinal’in Panasonic 3D Dünyası etkinliğindeydim. Kanyon AVM’de gerçekleşen Panasonic etkinliğine beni davet eden Marjinal ve Panasonic yetkililerine buradan teşekkür ederek sözlerime başlamak isterim. Güzel bir etkinlikti ve 3D dünyası son teknolojileri hakkında birçok bilgiye sahip oldum.

Kanyon AVM’ye getirilen bir tır içerisinde Panasonic’in 3D ürünleri ile tanışma fırsatım oldu. Panasonic 3D görüntü teknolojilerinden 3D Blu-Ray disk yazılımlarına, 3D ev eğlence sistemlerinden profesyonel iş çözümlerine kadar birçok ürünü test ettik. Özelliklede AVCHD standartlarındaki dünyanın ilk 3D tüketici video kamerası çok hoşuma gitti. 3D dünyasına bir girdiğiniz mi karşınızdaki televizyondan tüm karakterler çıkıp gerçekmiş gibi önünüze dökülebiliyor.

3D dünyası gün geçtikçe kendini yeniliyor ve genişliyor. Bu teknoloji yakın bir gelecekte insanlar için vazgeçilmez bir hale gelecek.

Panasonic’in 3D Full HD TV si ile gezintimize başladık. 3D gözlükleriyle bütünleşen Panasonic televizyonların özelliklede izleme açısını merak ediyordum. 3D gözlükle ekrana 160-170 dereceden baktığımda hiçbir problem olmadığını rahat bir şekilde görüntüyü izleyebildiğimi belirtmek isterim.

Daha önceden 3D gözlüklerle biraz sıkıntı yaşamıştım özelliklede 15-20 dakikadan sonra gözlerimde müthiş bir hassasiyet oluşmuştu ve baş ağrısına sebep olmuştu. Fakat dünkü izlenimlerim sırasında bu sıkıntıların hiçbiri ile karşılaşmadım. Sohbetimiz esnasında Panasonic yetkililerine “baş ağrısı yapma” konusunu açtım. O’nların yaptıkları testte %5 gibi bir oranın baş ağrısı şikayeti olduğunu ve bu şikayetlerin göz bozulmasından kaynaklandığını belirttiler. Benim gibi astigmatsanız yada başka bir göz rahatsızlığınız varsa 3D dünyası içine girdiğinizde birazda olsa baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat Panasonic’in dünkü etkinliğinde 3D gözlüğü ve TV’lerinde böyle bir sıkıntı yaşamadığımı belirtmek isterim.

Özelliklede 3D oyun oynama keyfi bambaşka olacak…

Panasonic yetkilierli ile Derin siyah tonlar, “Infinite Black Pro”, 600Hz devrimi, NeoPDP ve Crosstalk (Görüntü Çakışması) azaltma teknolojisi, Çarpıcı 3D görüntü netliği gibi birçok özelliği görüştük ve konuştuk.

Bu konular hakkında da sizlere bilgi vermek isterim;

LCD ekranlar üstten alta doğru bir defada karenin tarama satırını aydınlatırken plazma ekranlar tüm kareyi aydınlatır. Sol-göz ve sağ-göz 3D görüntülerinin izleyiciye gönderildiği teknoloji, 3D görüntü kalitesinin temelidir. Bunun için, Panasonic FULL HD 3D plazmaları Ardışık Kare Teknolojisi’ni kullanıyor.

Hareketli görüntü çözünürlüğü için birçok avantaja sahip olan plazma gösterge paneli, sol ve sağ gözün her biri için görüntülerin alternatif olarak saniyede 60 kare (fps) hızla çoğaltılmasına ve her iki göz için toplam 120 fps elde edilmesine imkan verecek şekilde geliştirilmiş. Sonuç olarak, her göze yüksek kaliteli ayrı bir görüntü gönderilmekte. Bu, önceki 3D sistemlerde görülebilen görüntü kalite sorunlarını ve bulanıklıkları ortadan kaldırır ve keskin, net 3D görüntüler karşıma çıkartan Panasonic ürünleri beni benden aldı diyebilirim.

50 inç Panasonic VIERA 3D Full HD TV VT20 ve 2 adet 3D Active Shutter gözlük için tavsiye edilen tüketici fiyatı 6.999 TL

Gelelim Gözlüğümüze;

3D görüntüleri izlemek için Panasonic “Active Shutter” ürününü kullanmakta. USB ile şarj edilebilen gözlük yalnızca 2 saatlik bir şarj etme ile 30 saatlik izleme keyfi sunuyordu. Gözlüğün izleme kısmı sanki biraz dar duruyordu ama görüntüye daldığınız zaman bir süre sonra rahatlıkla alışabiliyorsunuz. Dünyanın en hafif 3D gözlüğü olarak sunulan EV3D2 modeli küçük, orta, büyük olmak üzere 3 farklı boyutta tasarlanmış. Ortalama olarak 38 gram ağırlığında olduğunu belirtmek isterim. LCD panel üzerinde 3D görüntüleri izlemek için hem panel hem de 3D gözlük üzerine polarizasyon filtreleri takılması gerekir. Fakat Plazma TV’ler kendilerinden aydınlatmalı olduklarından, polarizasyon filtresi takmak gerekmez. Size de bir filmin en heyecanlı anını “görüntü bozulur mu” endişesi duymadan izleme keyfini çıkarmak kalıyor.

Panasonic SDT750 Dünyanın ilk 3D video kamerası;

Panasonic SDT750 3MOS sensör sistemine sahip bir HD video kamera. Onu farklı kılan ise AVCHD formatında 3D çekim yapabilme özelliği. 3D efekti kameranın ucuna yerleştirilen bir 3D dönüştürücü lens ile sağlanıyor. SDT750 3D lensi takılı olmadığında üstün bir HD video kamera olma özelliğini koruduğu gibi Panasonic’i alanında öncü konumuna taşıyan üstün dijital görüntüleme teknolojilerinin tümüne sahip olduğunu da gösteriyor.

Özellikleri ise; 35mm geniş açılı lens, 1080p progresif kayıt, yeni Optik Görüntü Sabitleyici sistem, 12x optik/18x akıllı zum, Akıllı Çözünürlük Teknolojisi, Rüzgar Sesi Giderici mikrofon, yüz hatırlama ve 3 inçlik LCD dokunmatik ekran.
Olarak sıralanıyor…

Panasonic SDT750 tavsiye edilen tüketici fiyatı ise 3.999 TL olarak sunulmuş. 3D Full HD Blu-ray DiscTM Ev Sinema Sistemleri ise Panasonic BTT755 tavsiye edilen tüketici fiyatı 1.999 TL, Panasonic BTT350 tavsiye edilen tüketici fiyatı 1.399 TL olarak sıralanıyor.

Panasonic 3D Dünyası ile ilgili daha fazla bilgi için: www.3DdeNe.com

Unutmadan Kanyon AVM’ye getirilen bu tır şuan herkese ücretsiz olarak açık durumda.  Bir süre Kanyon’da kalacak ve akabinde diğer büyük AVM’leri dolaşacak… Panasonic 3D dünyasını merak ediyorsanız Kanyon AVM’ye uğramanız yeterli…

“Panasonic 3D Dünyası Etkinliği” üzerine 3 yorum

 1. iyi güzel d eişte para… :/ Biraz daha ucuzlasa bu teknoloji bizim gibi TVkolik toplumlar için mükemmel:)

  Yanıtla
 2. Günaydın Teakolik ve Ailesi Panosanic3D Dünyası yazınız super artık saygın blogcu oldunuz cok cok guzel basarılarınızın devamı dileklerimle destek bizden super blog da sizden

  Yanıtla
 3. @Kemal
  Teknoloji yeni olduğu sürece pahalıdır. 🙂

  @Sertac
  İlginiz için ben teşekkür ederim.

  Yanıtla

Yorum yapın