Panasonic DMC-GH2K İnceleme

Lumix serisiyle fotoğraf çekmeye devam ediyorum. Şunu baştan belirtmek isterim, amatörüm ve profesyonelliğe bu konuda çok uzağım.  Fakat hemen hemen herkes gibi fotoğraf çekmeyi sevdiğimi içimdeki (varsa tabiki) amatör ruhu dışarıya çıkartmak istediğim olmuştur. Sizlere yaklaşık olarak 1 aydır kurcaladığım Panasonic DMC-GH2K ile ilgili izlenimlerimi aktarmak istedim.

Panasonic firması Lumix serisi ile dikkatimi çekmişti. DMC-GH2K ile benim gibi amatörlerin fotoğraf çekerken zevk alabilmesini sağladığını söylemek isterim. Cihaz üzerindeki lens ise sökülüp değiştirilebilir olması amatör kişiler için bir şekilde avantaja dönüşebilmekte. Lens her zaman makinenin can damarıdır. Aslında işin büyük bir kısmını lens sayesinde başarmaktalar.

Tasarımına şöyle bir baktığım zaman DSLR makinelere göre biraz daha ufak olarak yapılmış. Eğer büyük bir eliniz varsa sizin için biraz sıkıntı olabilir. Tuşlar ise kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir biçimde yerleştirilmiş. Tabi cihazı tuttuğunuz ön kısmın kaymaması ve elinizden düşürmenizi engelliyor. Cihaz üzerindeki LCD ekran ise dönebilen bir yapı ile farklı açılarda kullanım sağlayabilmekte. Dilerseniz kapalı tutabilir ya da çevirerek yerine oturtup LCD ekran üzerinden çekim yapabilirsiniz.

Cihaz menüsü arasında Türkçe dil desteği var. Bu sayede Türkçe olarak menüyü kullanabiliyorsunuz. Ayrıca ekranı dokunmatik bazı işlevleri ekrana dokunarak yapabilmeniz sağlanılmış. Birkaç fotoğraf çekmek için Vizör’e yaklaştığım zaman LCD ekranın kendini otomatik olarak kapattığını gördüm. Pil kullanımı için büyük bir artı sağlayan bu özellik Vizörden ayrıldığınızda LCD’nin aktif olmasını sağlayabilmekte.  Tabiki bu işi küçük bir sensör ile halletmişler. Ayrıca Vizör’de dikkatimi çeken bir diğer özellik ise vizör ekranın tamamiyle dijital olması.

Cihaz üzerinde dikkati çeken bir husus ise 3D yazısı. Kısacası cihaz ile 3D görüntü çekebileceğimizi gösteriyor. Fakat araştırdığımda 3D görüntü alabilmek için cihazın lensinin 3D destekli olması gerektiğini gördüm. Yani 3D görüntüler için Lens olarak 3D tercih etmeniz gerekli. Cihaz 16Mp görüntü kayıt edebilmekte. Saniyede 5 karelik seri çekimler de yapabiliyor. Benim gibi amatörler için çok iyi ayrıca çözünürlüğümüzü 4Mp’e düşürürsek saniyede 40 kare seri çekim yapabilmekteyiz.

Cihaz üzerinde bir stereo ses kaydedicisi konumlandırılmış. Çekim modları olarak çevre odaksız, gece portre, gece manzara gibi birçok seçenek sunulmakta. Bunların yanı sıra gün batımı, parti, spor, bebek, hayvan gibi birçok mod ile desteklenmiş. Tabiki doğa, manzara, çiçek resimleri gibi modları da mevcut. Zengin modları arasından istediğiniz gibi çekim yapabilmektesiniz.  Portre seçenekleri arasında da normal, yumuşak, açık alan, kapalı alan ve yaratıcı modları olarak seçenekler sunabilmekte.

Cihaz üzerinde birçok renk modu da sunulmuş durumda. Bu sayede renk efeklerini istediğiniz gibi ayarlayabilmektesiniz. Yalnız cihaz ile video çekerken Zoom yapmaya kalktığımda ufak takılmalar yaşadığımı itiraf etmeliyim. Bir de bazen amatörlüğümden olsa gerek deklansöre bastığım zaman tam olarak görüntüyü netlemediğini fark ettim. Açıkcası netliği doğru olarak ayarlayabilmek için bir görüntü yaklaştırma özelliği eklenilmiş. Tabi profesyonel arkadaşlar bunu avantaja çevirmekte sanırım benim birkaç yüz tane daha resim çekmem lazım 🙂  Flash kısmı ise manuel açılıp kapatılabiliyor. Ses alıcısı ile aynı yere konumlandırılmış.

Panasonic Lumix DMC-GH2K, modeli benim gibi fotoğrafçılığa meraklı amatörler için ideal bir cihaz. Size birçok seçenek sunabiliyor ayrıca fotoğraf çekmeyi bir zevk haline getirebiliyor. Lens bölümü ise sökülebilir olması sizi farklı deneyimlere sevk edebilmekte.

Bugün cihaz ile yolumu ayırırken evet kendime böyle bir cihaz alıp içimdeki amatör fotoğrafçıyı dışarı çıkartabileceğimi fark ettim 🙂

Lumix DMC-GH2K teknik özellikleri ve daha fazla bilgi için ; http://www.panasonic.com.tr/

 

Yorum yapın