Pardus Çalıştığım şirkette Clientlere Pardus kuruyorum.

Merhaba arkadaşlar …

Çalıştığım şirkette malesef ki iş arkadaşlarım internet ve virüsler konusunda epeyli abarttılar. Şirkette Clientler XP birde 2003 Serverimiz var. Sistem aslında çok basit…

2003 serverimizde birkaç tane paylaşım klasörü ve LKS (Eski datalar için) ayrıca birde ERP projemiz Uyumsoft kurulu. Dataların önemi ve kullanıcı hatalarının önüne geçmek için ERP projemizi ve diğer tüm işlevleri SERVER 2003 üzerinden yapmaktayız. Malumunuz bunu sağlamak için Clientler’i 2003 servere TS ( terminal server ) üzerinden bağladım. Uzun zamandır kullanıyoruz. Şirketimizin artık düzgün bir güvenliğe ihtiyacı olmaya başladı.

Clientler sadece TS’e bağlanırken aynı zamanda MSN’leri yasaklı, internetleri kapalı aslında buna gerek olmamasına rağmen kullanıcıların MSN muhabbetlerini abartmaları dosya trasferleri ve müzik gibi downloadlarla sisteme giren virüsler yüzünden kapatmak zorunda kalmıştık.

Gerçi ne kadar yasak koyarsanız koyun muhakkak internette bir çözüm yolu çıkıyor… (MSN kullanamayanlara Webmessenger gibi…)

Bu konuya el attım ve sistemdeki Clientleri Pardus işletim sistemine geçirmeye karar verdim. Sizlere Pardus ile ilgili tecrübelerimi anlatmaya devam edeceğim…

Avantajları :

Clienlerin XP Lisans derdi olmayacak.

Virüslerden Windows makinalar kadar etkilenmeyecekler.

Sistem açıklarından hackerlerden o kadar korkmayacağız.

Office Lisanslanması gerekmeyecek.

Sistem çökme olasılığı düşecek.

Kullanıcılar kısıtlı olacaklar ve sistemi bilmedikleri için 2003 Servere mahkum kalacaklar.

Ayrıca Root pass sadece bende olacak … Uzaktan yönetilecekler…

Dezavantajları :

Yaşayıp göreceğiz…

Kaynaklar :

Anasayfa-Pardus

Özgür Bilgi Kanalı

http://liste.pardus.org.tr

“Pardus Çalıştığım şirkette Clientlere Pardus kuruyorum.” üzerine 10 yorum

 1. Aslında Devlet kurumlarında ki birimlerde de pardus kullanılmalı. Başkasının işletim sistemini devlet birimlerinde kullanmak ne kadar sağlıklı tartışılır gerçi ama gönlüm pardus’tan yana tabi ki 🙂

  Yanıtla
 2. Pardus’a geçmeniz sevindirici bir gelişme… Artık lisans ücretleri ile ilgili bir sorununuz kalmayacak. Yaşayacak olduğunuz tek sorun alışma evresi başka bir sorunla karşılaşsanız bile Pardus sevenlerden çok hızlı bir şekilde destek alabilirsiniz!..

  Yanıtla
 3. Kullanıcıların “sudo” yetkilerinide alırsanız daha iyi olacaktır. Pardus varsayılan olarak her kullanıcıya “sudo” yetkisi verir, “su” kadar yetki vermese de “sudo” kullanıcılara sistemi karıştıracak kadar yetki verir. : ) Dikkat etmek lazım.

  Yanıtla
 4. Uğur ;

  Teşekkür ederim arkadaşım. Bunuda dikkate almak lazım. Hemen yarın tek tek sudo yetkilerini alayım.

  Yanıtla
 5. Слушай, напиши в аську 126307165. Есть кое-что по твоему вопросу.

  Yanıtla
 6. Merhaba.
  Aradan baya zaman geçmiş. tee 2008 de 🙂
  sonraki gelişmeler hakkında bilgi verebilir misiniz ?

  Yanıtla

Yorum yapın