Pardus Emekleme Aşamasındaki Bir Çocuk…

pardus-2009 Geçen gün Cebit’de Pardus standına uğradım.  Gerçektende büyük ve gösterişli bir stantta arkadaşlar sağolsunlar durmadan insanlara Pardus ‘u anlatmaya devam ediyorlardı.  Uzun zamandır Pardus kullanmaktayım.  Pardus 2007 ile başlayan maceram hala devam etmekte.

Son sürümü henüz test edememiştim. Cebit standında gördüğüm masaüstü bu işi iyi yaptıklarının bir kanıtıydı.  Gerçektende güzel bir arayüzle 2009 sürümünü canlandırmışlar.  Ayrıca birde Cebit’e özel bir sürüm hediye ettiler.

Gelelim Pardus’e ….

Linux üzerine kurulmuş bir işletim sistemi olduğunu bilmenizi isterim. Yani Pardus özel olarak Türkler tarafından geliştirilmiş sıfırdan yazılmış bir sistem değil.  Birçok Linux sürümü bu şekilde ortaya çıkar. Ana çekirdek dediğimiz sistemi kendilerine göre düzenler geliştirirler ve piyasaya sürerler.

Açık kaynak kod sistemi olan Pardus geliştiricileri ilk sürümlerden bu yana epeyli bir yol kat ettiler.  Pardus 2009 ile 2007’yi karşılaştırdığım zaman aradaki fark bariz olarak belli oluyor.

Bende bir Pardus kullanıcısıyım fakat şunu söylemek isterim malesef ki Pardus henüz tüm ihtiyaçlarımı karşılayamadı.  Standart bir kullanıcının yapmasını istediği herşeyi yapabilmekte.  Linux versiyonu olduğu için Windows kullanıcılarının Pardus’a geçmeleri biraz zor olabilir.  En büyük sıkıntı ise Windows altında kullandığımız programların Pardus üzerinde bulamamak…

Benim gibi ileri düzey bir kullanıcı ise çok çok daha farklı alanlarda ihtiyaçları vardır bunu daha sonra dile getireceğim.

Normal bir kullanıcının yapmak istediği bütün işlevleri yerine getirebilmekte.  İnternet tarayıcısı Firefox, Amsn ve Amork gibi birçok uygulaması istenilen herşeyi yapabilmekte.

Windows üzerine neler yaparız ? Pardus üzerine yapabilir miyiz ?

İnternet explorer kullanıcıları için Pardus işletim sisteminde Mozilla Firefox sürümü mevcut.  Messenger için AMSN ve Winamp gibi müzik programı olarak Amork’u kullanabilmektesiniz. Yani Windows altında çalışan bir kısım programın bir benzeri Pardus işletim sistemi içerisinde  yer almakta.  Farkları görünüş ve kullanımı…

Çok zor bir sistem değil.  Aksine çok basit yönetilebilir ve rahat bir sistem.  Fakat insanlar Windows ve türevlerine alışmışlar ikna etmek zor oluyor bazen :)

pardus-kde4Gelelim Pardus’un Emekleme Aşamasına ..!

Henüz emekleme aşamasında olduğunu söyledim. Çünkü bir işletim sisteminin ayağa kalkıp yürüyüp koşması demek onun milyonlarca insan tarafından kullanılması demektir.

Henüz çok yeni olarak gördüğüm ve her yenilikte bir adım daha attığını görerek desteklemek istediğim bir sistem.  Emekliyor çünkü henüz çok yeni ve insanlar tam olarak Pardus’un ne olduğunu bilmiyor. Yüzünü görmemişler,  dokunmadılar ve kullanmadılar.

Peki Pardus neyi hedefliyor ?

Acaba kurumsal bir işletim sistemi olmayı mı ? Yoksa Son kullanıcı için mi bir sistem olacağını bilmiyorum. Daha doğrusu bu yönde belirgin bir izlenim edinemedim. Gördüğüm sadece alt yapısının sürekli geliştiği ve görsel arayüze biraz daha çaba sarf edildiği. Bunlarla beraber kendini geliştiriyor. Fakat hedefi merak etmiyorumda değil.

Peki Pardus ne zaman emeklemekten yürümeye geçecek ?

İşte en çok istediğim ve merak ettiğim sorulardan bir tanesi.  Bence Pardus işletim sistmeinin yürümeye başlayabilmesi için epeyli bir çabaya ihtiyacı var.  Bunlardan en büyük olanı desteklenmesidir.  Pardus şuan için Tubitak tarafından desteklenmekte.

Sadece maddi yada manevi bir destek malesef ki yetersiz. Çünkü insanlar Pardus işletim sistemlerini bilgisayarlarına kurduklarında WebCam’i işletim sistemi görmezse yada desteklemez ise malesef ki sırf bir Webcam için terk edilebilir.  Çok basit … 20 Milyon civarında MSN Messenger kullanıldığını göz önüne aldığımız zaman Pardus işletim sisteminin mecburen MSN’i desteklemesi gerekiyor. Peki MSN diyince akla görüntülü görüşme gelmiyor mu ?

Son kullanıcıların ve Ülkemizdeki MSN kullanımının göz önüne alınıp üzerinde kafa yorulmaya başladığını düşünülürse bence Pardus yetkilileri oturup piyasada satılan tüm Webcam ürünlerinin ve tüm dizüstü ürünlerinin kameraları için çalışma başlatmalılar.

Sadece bununlada kalmayacak.  Piyasadaki tüm anakart üreticileri ile iletişime geçilip ses kartı, ekran kartı, chipset gibi birçok donanımın desteklenmesi gerekecek.  Bu destek sadece sürücü ile de bitmiyor.

İnsanlar daha Windows altında bir Chipset yada Ekran kartı sürücüsü kuramazken Pardus altında nasıl bir sürücüyü kurup sistemlerinde aygıtı aktif hale getirebilirler ?

İşte asıl mesele burada başlıyor. Eğer Pardus işletim sisteminin Ulusal bir işletim sistemi haline gelip son kullanıcıların beğenine sunulması düşünülüyorsa ve insanların Pardus’u tercih etmeleri isteniyorsa o zaman kendilerine şu soruyu sormalılar…

Pardus donanımların yüzde kaçını destekliyor ?

Bu oran %90 ların altında ise malesef ki insanlar Pardus işletim sistemini tercih etmeyecekler.  Eğer ki onlara bu destek sağlanırsa işte o zaman insanların tercihlerini kendi yönlerine çekebilir ve bunun üzerine pazarlama stratejileri yapılabilir.

Eğer Pardus işletim sistemi kurumlara ağırlık verecekse durum farklı donanımların %5 ‘ini bile desteklese yeterli olacağını düşünüyorum. Sonuçta bir kurumu Pardus’a geçiş yaptırmak için donanımların değiştirilmesi bile söz konusu olabilir. Fakat bir ev kullanıcısına eğer ses kartını Pardus tanımıyorsa kalkıpta ne ses kartı yükletebilirsiniz nede ona yeni bir ses kartı aldırabilirsiniz. Çünkü alternatif Windows bu işi çok güzel yapıyor. Çok büyük bir dev..!

Olaya birazda yazılım tarafından bakalım…

Pardus yazılımların yüzde kaçını destekliyor ?

Piyasadaki tüm yazılım üreticileri ile görüşüp bu yazılımlar için bir Pardus versiyonu çıkartmak elbetteki saçmalıktan öteye geçmez. Özelliklede yüzlerce ve binlerce dolar değerindeki bir yazılımı açık kaynak kod yapmayacaklardır. Fakat alternatifleri üretilebilir.  Önemli olan piyasadaki yazılımların ilk 100’e girenlerini en azından ele alıp bir benzerlerinin Pardus için yazılıması hayati önem taşıyor.

Fakat burada farklı bir nokta devreye girecektir.

İnsanlara Messenger’i boşverin Amsn var diyebilirsiniz ama… Logo’yu bir kenara bıraktırıp Tekir ‘e geçirmek zor olacaktır. Bunun yapılabilmesi için Logo’daki dataların Tekir (Pardus versiyonu)’e aktarımındaki sıkıntısız ve problemsiz olarak geçişi önem kazanmakta.

Logo için bir Tekir programı geliştirilmiş olsada malesef ki piyasada yaygın olan birçok CRM ve ERP uygulamasını Pardus’a geçiremeyecekler.  Bunun için Pardus’un nasıl bir alternatif geliştireceğinden öte insanların neden Pardus’u tercih edecekleri üzerinde durulması gerekiyor.

Bir ERP kullanan yada Delphi ile yazılmış bir üretim programına sahip bir şirketi Pardus’a geçiş yaptırmak deveye hendek atlatmaktan çok daha zor bir iştir.

Tubitak desteğini hiç esirgemesede bu konular üzerinde biraz daha durması ve ağırlık vermesini isterdim.

Sonuç ;

Pardus emekliyor. Fakat yürümesi için donanım ve yazılımları bünyesinde barındırması gerkemekte.  Eğer ki donanım uyumluluğu Windows ve türevleri kadar geliştirilirse,  yazılımların birer alternatifleri Windows’u aratmaz ise işte o zaman Pardus yürümeye başladı diyebilirim.

Bunun için el ele vermek tanıtmak, orada burada Pardus’tan bahsetmek, seminer vermek malesef ki hiçbir işe yaramayacaktır.  Öncelikle bende bir Pardus seveni, kullananı ve hatta elimden geldiğince geliştirmeye çalışanı olarak öz eleştiri yapıyorum.  Gördüğüm şey sadece emeklemeye çalışan bir bebek…!

Tubitak eğer bu yazımı okuyorsa biraz da görsel olarak insanlara şovdan öte, insanlara eğitim vermeli, okullarda Pardus için temel atıp sistemlerini ona göre hazırlamalı, öğrencileri ücretsiz olarak eğitebilecekleri İSMEK gibi yerlerle anlaşmalı, donanım üreticileri ile görüşüp sistemleri için sürücü hazırlanmasını sağlamalı ve en önemlisi Pardus işletim sistemini bir Windows aleternatifi olarak yürütmeli…

Eğer ki bu saydıklarım yerine geltirilmez ise ;

Bir kullancı Pardus reklamında yada Pardus seminerinden sonra PC başına geçip Pardus’u yüklemeye kalksa dahi sırf bir WebCam’i tanımıyor diye Pardus’u bir kenara atabilir,

Windows’u silip yedeklerini Pardus’a attıktan sonra bir dosyayı çift tıkladığında Pardus bu dosyayı tanımaz ise… Windows’a anında geri dönüş yapacaktır.

Pardus’ta oyun oynamak için gidipte 800 dolarlık bir ekran kartı aldığında eğer ki üretici firmanın sürücüsü Pardus’ta çalışmıyorsa…. Bir daha Pardus’un yüzüne bakmayacaktır.

Benim gibi bir kullanıcı Pardus ‘un çekirdeğinin 2-3 çekirdek geriden geldiğini ve büyük güvenlik açıkları olduğunu görürse … Malesef  Pardus’u bir kenara itebilir.

Pardus’u artık yürüyen bir İşletim Sistemi olarak görmek sanırım biz kullanıcıların hakkıdır.

Pardus kaynakları :

Pardus Web: http://www.pardus.org.tr/

Pardus indir:  http://www.pardus.org.tr/indir/

Pardus wiki :  http://www.pardus-wiki.org/

Özgürlük için :  http://www.ozgurlukicin.com/

“Pardus Emekleme Aşamasındaki Bir Çocuk…” üzerine 17 yorum

  1. Pardus çok iyi… hatta artık 2 işletim sistemi kullanmaya başladım… eskiden Vista, Pardus, ubuntu kullanırdım artık Pardus 2009.2, Pardus 2011 64B kullanıyorum… çok iyiler…

    Cevapla
  2. Pardus’un sitesi bile çalışmıyor daha.. Acaba kendisi nasıl??? Bir de o kadar windows tabanlı yazılım dili öğrendik. Pardus’a geçince onları ne yapacaz? O kadar zamanı “pardon” demek için mi harcadık??
    Bu dediğim zaman bir gün, bir hafta veya ay değil. Yıllar… Hem öyle bir zaman ki tamı tamına 26 yıl.!!!!!!!
    Kim çeyrek asırlık ömrünü buna feda eder ki? sorarım size…. Evet bir cevabı olan varsa şimdi benim mailime belirtsin. Yoksa sonsuza kadar sussun.

    Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)