Parola Kullanımında Yapılan Hatalar

İnternet kullanıcıları, online dünyada kendilerini korumak adına parolaların nasıl kullanılması gerektiğini bilmiyorlar. Maalesef ki basit şifreler kullanıyoruz ve bu sebeple ciddi siber saldırılara maruz kalabiliyoruz. 

Kaspersky Lab’ın bir araştırmasına göre, insanların basit şifreler seçerek ve çok ciddi sonuçlara neden olabileceklerini siber saldırılara maruz kalıyor.

Araştırma, çok sayıda internet kullanıcısını riske atan üç ortak şifre hatasını ortaya çıkarıyor:

  • İnsanlar birden fazla hesap için aynı şifreyi kullanıyor; yani bir şifre sızdırıldıysa birkaç hesap birden kırılıyor.
  • İnsanlar, kırılması kolay ve zayıf şifreleri kullanıyorlar. 123456789 gibi şifreler kolay kırılır!
  • İnsanlar, şifrelerini güvenli bir şekilde saklamıyorlar. Parolaları açık bir şekilde saklamak doğru değil.

Kaspersky Lab Tüketici İşleri Başkanı Andrei Mochola, “Bugün çevrimiçi olarak sakladığımız özel ve hassas bilgilerin miktarını göz önüne alınca, insanların kendilerini korumak için şifre kullanımına daha fazla özen göstermesi gerektiğini görüyoruz. Bu bariz bir gerçek gibi gelebilir fakat birçoğumuz basit şifre yönetimi hataları yapma tuzağına düştüğümüzün farkında bile değiliz. Bu hatalar açık bir ifadeyle e-postaları, banka hesaplarını, kişisel dosyaları ve daha fazlasını savunmasız bırakmak anlamına geliyor.” diyor.

Araştırma, çok sayıda insanın (neredeyse beşte birinin – %18) hesap kaptırma sonuçları ile yüz yüze geldiğini, ancak pek azının etkili şifre seçerek şifre güvenliğini sağladığını gösteriyor. Örneğin, internet kullanıcılarının sadece üçte biri (%30) farklı çevrimiçi hesaplar için yeni şifreler oluşturuyor ve endişe verici bir biçimde her 10 kişiden biri ise bütün hesapları için aynı şifreyi kullanıyor. Bir şifrenin sızdırılması durumunda, bu kişilerin bütün hesaplarını saldırıya maruz kalma ve sömürülme riskine atılmış oluyor.

Kullanıcılar ayrıca, onları saldırılardan ve dolandırıcılıktan koruyacak kadar güçlü şifreler oluşturmuyorlar. Sadece yarısı (%47) şifrelerinde büyük ve küçük harf kombinasyonu kullanıyor ve üçte ikisi (%64) harf ve rakam karışımı kullanıyor. Bu, çevrimiçi bankacılık (%51), e-posta (%39) ve online alışveriş hesaplarının (%37) güçlü parolalara ihtiyaç olacağını düşünmelerine rağmen böyle.

Araştırma, insanların şifrelerini başkalarıyla paylaşarak ve onları hatırlamak için güvensiz yöntemler kullanarak özensiz davrandıklarını da ortaya çıkarıyor.

Neredeyse üçte biri (%28) yakın bir aile üyesiyle, onda biri de (%11) arkadaşlarıyla şifrelerini paylaşıyor ve böylece şifrelerin istemeden de olsa sızdırılmasına olanak sağlıyor. Beş kişiden biri de (%22), hatırlamalarına yardımcı olması için şifrelerini bir not defterine yazdıklarını belirtiyor.

Kullanıcıların sadece bir ana şifre hatırlamasını yeterli kılan Kaspersky Password Manager uygulaması, tüm parolaları, adresleri ve kredi kartı bilgilerini güvenli bir şekilde saklıyor ve tüm cihazlarla senkronize ediyor. Aynı zamanda birçok üçüncü parti uygulaması üzerinde parolalarınızı saklamanız mümkün!

Sonuç olarak basit şifreler kullanmamaya özen göstermenizi, farklı platformlar için farklı şifreler kullanmanızı tavsiye ederim.

“Parola Kullanımında Yapılan Hatalar” üzerine 3 yorum

  1. Türkiyede ortayaş üstü insanların büyük bir bölümü hala 12345 gibi şifreler kullanıyor. Allahtan eskiden olduğu kadar fazla lamer yok piyasada

    Yanıtla
  2. Şifrede harf sayı kombinasyonunun yanı sıra yıldız (*) veya tire ( – ) işareti gibi diğer işaretlemeleri kullanmak güvenliği daha da artırıyor ama ne yazık ki banka şifrelerinde bunları kullanamıyoruz. Umarım en kısa zamanda buna da bir çözüm getirilir.

    Yanıtla

Yorum yapın