Paylaşırız Biz Antivirüs Performans 2007 Testi

WhitePostMaN |

Evet arkadaşlar gelişen teknoloji ile doğrusal olarak gelişen virüs ve güvenlik tehditlerinin tabiki önlemi antivirüs ve diğer güvenlik yazılımları peki almış olduğumuz yazılım gerçekden de işe yarıyormu yoksa sadece popüler ismi duyulmuş fakat görğnürde pek bi iş yapamaz bir programdan mı ibaret bu sorularınızın yanıtını bu yazımızda mümkün olduğunca cevaplamaya çalışacağız.
İlk olarak kısaca bilgisayar virüsü, solucan truva atı ve diğerleri hakkında bir bilgi verelim nedir.

Virüs nedir?
Virüs, kendini bir programa veya bir dosyaya iliştirerek bilgisayardan bilgisayara atlayabilen bir bilgisayar kodu parçasıdır. Yeni bilgisayarlara atladıkça bulaşır. Virüsler yazılımınıza, donanımınıza ve dosyalarınıza hasar verebilir.

Virüs (i.) Kendi kendini çoğaltması amacıyla yazılmış kod. Bir virüs, kendisini taşıyıcı bir programa iliştirir ve ardından bilgisayardan bilgisayara yayılmaya çalışır. Donanıma, yazılıma veya bilgilere zarar verebilir.

İnsanları etkilen virüslerin Ebola’dan 24-saatlik gribe kadar etki derecesi değiştiği gibi, bilgisayar virüsleri biraz rahatsız edici olanlardan tümden tahrip edici olanlara kadar çeşitlilik gösterir. İşin iyi yanı, gerçek bir virüs, insan eylemi olmaksızın yayılmaz. Virüsü yaymak birinin bir dosyayı paylaşması veya bir e-posta göndermesi gerekir.
Sayfanın başına gitSayfanın başına git
Solucan nedir?

Solucan da, virüs gibi, kendisini bir bilgisayardan diğerine kopyalamak için tasarlanmıştır ancak bunu otomatik olarak yapar. İlk olarak, bilgisayarda dosya veya bilgi ileten özelliklerin denetimini ele geçirir. Solucan bir kez sisteminize girdikten sonra kendi başına ilerleyebilir. Solucanların en büyük tehlikesi, kendilerini büyük sayılarda çoğaltma becerileridir. Örneğin bir solucan, e-posta adres defterinizdeki herkese kopyalarını gönderebilir ve sonra aynı şeyi onların bilgisayarları da yapabilir. Bu, domino etkisinin getirdiği yoğun ağ trafiği işyeri ağlarını ve Internet’in tümünü yavaşlatabilir. Yeni solucanlar ilk ortaya çıktıklarında çok hızlı yayılırlar. Ağları kilitlerler ve olasılıkla sizin ve başkalarının Internet’teki Web sayfalarını görüntülerken uzun süreler beklemenize yol açarlar.

Solucan (i.) Virüslerin bir alt sınıfıdır. Bir solucan genellikle kullanıcı eylemi olmaksızın yayılır ve kendisinin tam kopyalarını (olasılıkla değiştirilmiş) ağlardan ağlara dağıtır. Bir solucan bellek veya ağ bant genişliği tüketebilir, bu da bilgisayarın çökmesine yol açabilir.

Solucanlar yayılmak için bir “taşıyıcı” programa veya dosyaya gereksinim duymadıklarından, sisteminizde bir tünel de açabilir ve başka birinin uzaktan bilgisayarınızın denetimini eline geçirmesini sağlayabilir. Yakın geçmişteki solucanlara örnek olarak Sasser solucanı ve Blaster solucanı verilebilir.
Sayfanın başına gitSayfanın başına git
Truva atı nedir?

Mitolojideki Truva atı nasıl bir armağan gibi görünüp, aslında Troya kentini ele geçirecek Yunanlı askerleri taşıyorduysa; bugünün Truva atları da yararlı yazılımlar gibi görünen bilgisayar programlarıdır, ancak güvenliğinizi tehlikeye atar ve pek çok zarara yol açarlar. Yakın geçmişteki bir Truva atı, Microsoft güvenlik güncelleştirmeleri olduğu iddia edilen eklerin bulunduğu bir e-posta görünümündeydi, ancak ekteki dosyaların virüsten koruma ve güvenlik duvarı yazılımlarını devreden çıkarmayı hedefleyen virüsler olduğu ortaya çıktı.

Truva atı (i.) Yararlı gibi görünen ancak aslında zarara yol açan bir bilgisayar programı.

Truva atları, insanların, meşru bir kaynaktan geldiğini düşündükleri bir programı açmaya yöneltilmeleri yoluyla yayılır. Kullanıcıları daha iyi korumak için Microsoft e-posta aracılığıyla güvenlik bültenleri gönderir; ancak bunlarda hiçbir zaman ek bulunmaz. Ayrıca, müşterilerimize e-posta ile gönderilmeden önce tüm güvenlik uyarılarımız Güvenlik Web sitemizde yayımlanır.

Truva atları, ücretsiz olarak yüklediğiniz yazılımlarda da bulunabilir. Güvenmediğiniz bir kaynaktan asla yazılım yüklemeyin. Microsoft güncelleştirmelerini ve düzeltme eklerini her zaman Microsoft Windows Update veya Microsoft Office Update’ten yükleyin.
Sayfanın başına gitSayfanın başına git
Solucanlar ve diğer virüsler nasıl yayılır?

Hemen tüm virüsler ve pek çok solucan, bulaştıkları bir programı açmadığınız veya çalıştırmadığınız sürece yayılamaz.

En tehlikeli virüslerin birçoğu temel olarak e-posta ekleri (bir e-posta iletisiyle gönderilen dosyalar) yoluyla yayılmıştır. E-postanızın bir ek içerip içermediğini genellikle anlayabilirsiniz, çünkü size eki ve adını temsil eden bir ataç simgesi ile gösterilir. Fotoğraflar, Microsoft Word ile yazılmış mektuplar ve hatta Excel elektronik tabloları, e-posta ile her gün alıyor olabileceğiniz dosya türlerinden bazılarıdır. Bir virüs, bulaştığı dosya ekini açtığınızda harekete geçer (bir eki açmak için genellikle ek simgesini çift tıklatırsınız).
İpucu

İpucu: Eki bekliyor ve ekteki dosyanın tam olarak içeriğini biliyor olmadıkça bir e-postanın ekindeki herhangi bir şeyi açmayın.

Tanımadığınız birinden eki olan bir e-posta alırsanız hemen silin. Ne yazık ki, bazen tanıdığınız kişilerden gelen ekleri açmak da güvenli değildir. Virüs ve solucanların, e-posta programlarından bilgi çalma ve kendilerini adres defterinde listelenen herkese gönderme becerileri vardır. Dolayısıyla, birinden anlamadığınız bir ileti veya beklemediğiniz bir dosya içeren bir e-posta alırsanız, eki açmadan önce her zaman bu kişiyle bağlantıya geçin ve ekin içeriğini doğrulatın.

Diğer virüsler Internet’ten yüklediğiniz programlar, arkadaşlarınızdan ödünç aldığınız virüslü bilgisayar diskleri veya bir mağazadan satın aldığınız programlar yoluyla yayılabilir. Bunlar, virüs kapmanın az rastlanan yollarıdır. Çoğu kişi, bilinmeyen e-posta eklerini açıp çalıştırdıklarında virüs kapar.
Sayfanın başına gitSayfanın başına git
Bilgisayarımda bir solucan veya başka bir virüs olup olmadığını nasıl saptayabilirim?

Virüslü bir programı açıp çalıştırdığınızda, bir virüs kaptığınızı anlamayabilirsiniz. Bilgisayarınız yavaşlayabilir veya birkaç dakikada bir kilitlenip yeniden başlayabilir. Bazen bir virüs bilgisayarı başlatmak için gereken dosyalara saldırır. Bu durumda, güç düğmesine bastığınızda karşınızda boş bir ekran görebilirsiniz.

Tüm bu belirtiler bilgisayarınızda bir virüs bulunduğuna dair sık rastlanan işaretlerdir; yine de bazen virüsle hiç ilgisi olmayan donanım veya yazılım sorunlarının yol açtığı şeyler olabilir.

Virüs içeren bir e-posta gönderdiğinizi bildiren iletilere dikkat edin. Bu, virüsün, kendi oluşturduğu e-postanın göndereni olarak sizin e-posta adresinizi gösterdiği anlamına gelebilir. Bilgisayarınızda virüs olduğu anlamına gelmez. Bazı virüslerin sahte e-posta adresi üretme becerisi vardır.

Bilgisayarınızda güncel bir virüsten koruma yazılımı yoksa, bir virüs bulaşıp bulaşmadığını anlamanın güvenilir bir yolu yoktur. Güncel bir virüsten koruma yazılımınız yoksa veya farklı bir üreticinin virüsten koruma yazılımını yüklemek istiyorsanız, Güvenlik yazılımı yüklemeleri sayfamızı ziyaret edin.
Sayfanın başına gitSayfanın başına git
Sonraki adımlar: Virüs riskini azaltmak

Hiç bir şey bilgisayarınızın güvenliğini %100 garanti edemez. Ancak, yazılımınızın güncel kalmasını sağlayarak ve güncel bir virüsten koruma yazılımı aboneliği edinerek, bilgisayarınızın güvenliğini geliştirmeyi sürdürebilirsiniz.

Peki bu Virüsler Nasıl Meydana Geliyor

1- Probaganda reklam amaçlı Yazılan virüsler

Bu kategorideki virüs yazarları ezilmiş akıllı insanlar topluluğuda denilebilir fakat ya emeklerinin karşılığını yeterince alamadıklarından yada gerçekden onların kişisel olarak bastırılmış duygularını serbest bırakacak başka bir yol bulamamalarından seslerini duyurmanın ve eziklikden kurtulmanın bir seçeneğide denilebilir.

Aynı olayı hackerlarda web sitelerini çökerterek yaparlar.

2- Ticari Amaç Önce yaparım sonra temizlerim Çıkar Amaçlı Virüs Yazmak

O kadar bilgim var ve bu bilgimi neden kötüye kullanayım ha eğer parası iyiyise neden olmasın kulllanırım tabiki maksat çıkar değilmi eksi sözlükden bir kaç satır la şı çıkarı bir özetleyelim

Yani özlü sözü açıklarsak Zaten test ettiimiz bu antivirüs firmalarının bilindiği gibi arka tarafı yani bizim bilmediğimiz ticaretde bir çok firmanın kurduğu karapara haklama top secret birimlerinin çalışmaları diyebiliriz. Tüm antivirüs firmalarının önce virüsü yapıp sonrada bunu temizlemesi zaten herkesin bildiği bir olay adamlar yoksa böyle bir sektörü nasıl oluşturacaklarişi biliyorlar önce gerekli ortam oluşturuluyor sonrada arz ve talep dengeleri yaratılıyor.

Neyse bu kadar açıklamadan sonra artık gerçek işimize dönelim Cnet in yaptığı test karşınızda.

Paylaşırız.biz araştırmalrı sonucu cnet editörlerinin testi ile karşınızdayız
Karspersky zirvede göreceğiniz test de Norton son yıllarda sürekli eziliyordu bu son test de norton 360 olayı tutmuş gibi bi nebze olayı ilerletmiş adamlar 2006 da listelere bile giremezken şu anda en iyiler arasına girdi Mcaffe 2007 yılında bir de güvenlik duvarını bünyesine katmış olduğu halde yine başarısız nod32 yi de yabana atmamak gerek çok iyi sonuçlar elde etti BitDefender-10 ise güvenlik duvarından top geçer adam geçmez misali fakat temizlemelerdeki performası yerine daha çok virüsleri engellemeye çalışıyor son olarak trend micro her zamanki gibi listelerin başında performasnsı ve zararlıyı etkisiz hale getirmesindeki başarısı ile göz dolduruyor.

“Paylaşırız Biz Antivirüs Performans 2007 Testi” üzerine 5 yorum

 1. Bilgi için teşekkürler.Hocam ben bir türlü aradığım güvenlik paketini bulamıyorum 🙁

  Şu an Mcafee(1 sene lisanslı) kullanıyorum ama sanki pc yi biraz kasıyor.McAfee sizce nasıl?

  3ghz cpu ve 512Mb ram lik bilgisayarım için antispyware/antivirus ve firewall olarak ne önerirsiniz.Programlar ücretsiz olursa sevinirim.İyi çalışmalar.

  Yanıtla
 2. Virüs için lisanssız AVG Lisanlı istersen Outpost
  Firewall için COMODO lisanssız
  Anti Spy Lisanssız AVG tavsiye ederim.

  MC AFEE denedim birkaç virüsü es geçiyor ama diğer virüs programları arasında iyi bir yere sahip.

  Aradığınız güvenlik paketi.

  SPY : AVG
  Virüs : AVG
  Firewall : Comodo / Outpost

  Yanıtla
 3. Hocam eline sağlık ii bir site öğretici ama benim bir sorunum war.Her gün milliyet.com.tr ye giren haber okuyon bir insanım fakat bugun gırmek ıstedıgımde sayfa yuklendıkten sonra beyza ın ustune sıyah ile ANTİ-SPAM fln filan yazıyodu altındada sorguyu gonder dıor
  ne yapabılırım bi el atın teakolık acilll saygılar..

  Yanıtla
 4. oncelikle herkese merhabalar suan yeni bir lap top aldim ve icinde macfee kayitli ama avg programini indirdim tabi daha yuklemedim acikcasi bu iki virüs programi arasinda bir kiyaslama yaparsak hangiisni onerirdiniz?pek bilgisayar dan anlayan bir insan degilim dogrusu ama yani bilmiyorum yukledigin bazi programlar olsun oyunlar olsun macfee tarafindan engelleniyor olabilir mi?mesela fm 08 acikcasi pek fazla bilgim yok bu konularda.sadece danismak istedim.tesekkurler.ii geceler.

  Yanıtla

Yorum yapın