Postmodern Hırsızlık ve Datalarımız?

Postmodern Hırsızlık konusuna farklı bir bakış açısı daha getirmek istiyorum. Günümüz teknolojisinde artık her şey sanal dünyanın sabit disklerinde birer elektrik sinyali ile saklanıyor.

Kötü niyetli kişiler (siyah şapkalı) bu elektrik sinyallerinin arasına sızarak, sizden habersiz dataları kopyalamaları mümkün! Kısacası yüzde yüz güvenlik diye bir şey yok!

Peki bir diğer noktaya bir diğer konuya değinmek istiyorum.

Postmodern hırsızlık artık çok yaygınlaşmadı mı? İllegal dünyayı takip edenler iyi bilirler.  R10’dan tutun da birçok Warez diye tabir ettiğimiz illegal / legal platformda script satışlarını görüyoruz.

Bu satışları yapanların oturup bilgisayar başında size özel, uygun fiyata yazılım ürettiklerini mi sanıyorsunuz?

Hayır! Büyük bir kısmı hırsızlık malı!

Onların büyük bir kısmı siyah şapkalı hacker! Kötü niyetli bu kişiler, birçok kurumun veya şirketin sistemlerine sızıyorlar. Ülkemizin veya dünyanın önde gelen birçok firmasının sistemlerine sızarak datalarını çalıyorlar…

 • Müşteri dataları
 • Müşteri yazılımları
 • E-ticaret yazılımları
 • E-ticaret scriptleri
 • Kullanıcı bilgileri
 • Kredi kartı bilgileri…

Nedense basında hep kredi kartı çalanların yakalanış hikayelerini okuyoruz.

Nedense sadece onlara kötü niyetli kişi, pis rezil! Hırsıza bak! Şeklinde tepki veriliyor…

Peki kullanıcı dataları çalanlar? Bu dataları başka firmalara satanlar? Bu datalar içerisinde kurumun on binlerce lira döküp, ürettirmiş olduğu yazılımları çalıp, 50 TL’ye, 500 TL’ye satmaları?

Bu dataları kendi yazılımları gibi pazarlamaları? 

Peki kurumların veya şirketlerin yüz binlerce lira para verip satın aldıkları lisansların 3 kuruşa Warez forumlarında satışa sunan kişiler?

Günümüz dünyasında çok normal olarak görülüyor! Hiç kimse bu datayı satanlara nedense “Hırsız” damgası vurmuyor? Kredi kartı çalmak hırsızlık, bu konuda herkes tepkili…

Peki kullanıcı datası çalmak nedir?

Hırsızlık değil mi? İlla birilerinin malını (datasını) çalıp, orjinalini silmeden, karşıdaki kişinin haberi olmadan ortalıkta pazarlamak hırsızlık değil mi?

Bir de utanmadan hırsızlık malını satın alanlar var!

Gayet normal sanki hiçbir şey yokmuş gibi…

Neden?

Bit pazarında bir araba teyibini 100 TL’ye size satmaya çalışanlara “Lan bu hırsızlık malı” başımız belaya girer almayalım! Diye düşünürken, kullanıcı datasını koca koca firmalardan çalanların forumlarda satarken gidip üç kuruşa almak hırsızlık malı olarak düşünülmüyor mu?

Merak ediyorum! Postmodern hırsızlık artık hoş mu görülüyor?

Koca firmalar bile bu dataları satın alıyor. Elli TL’ye e-ticaret scripti satışımız başlamıştır! Almak isteyenler lütfen PM atsın! (PM forumlarda özel mesaj göndermek manasına geliyor. Yani ortalığa yazmayın özel mesaj gönderin kimse yazdıklarımızı okumasın)

O scriptin orjinalini üretmeye kalksanız eşek yüküyle para ödeyeceksiniz. Fakat bunu satanlar üç kuruşa forumlarda satmıyor mu? Peki alanlar hiç bir şey düşünmüyor mu?

Artık bu duruma normalmiş, sanki hırsızlık değilmiş gibi bakmıyor muyuz?

En basitinden bir WordPress teması alacaksınız. Hoşunuza gitti. Baktınız ki temanın fiyatı 35 USD, sonra bir foruma girdiniz adam satıyor 10TL! Bunu resmen çalınan ve sahibinden izinsiz olarak 10TL’ye satın alınan temayı almak normal mi? Hırsızlık malı değil mi bunlar? Birileri mağdur olmuyor mu?

Hiç mi aklımızdan geçmiyor? Postmodern hırsızlık artık normal mi görülüyor? Bir adam da forumda “Almak isteyenler lütfen PM yazsın” diyen adama “Lan Hırsız” neden demiyor?

Forum sahibinin gerçek hayatta evinin önüne bir hırsız gelip, çalıntı mal satsa, hemen polisi arar değil mi? Ya da kavga eder git lan burdan!

Peki forum sahibi bu satışları yapan Postmodern Hırsızlara neden izin veriyor?

Sanırım artık Postmodern hırsızlık doğal, sanki bir şey yokmuş gibi algılanıyor…

Lan bildiğimiz hırsız işte….

“Postmodern Hırsızlık ve Datalarımız?” üzerine 5 yorum

 1. Döktürmüşün yine eline sağlık abi ama şu dataları satın alanlar da bunlar kadar hırsız…Sürekli telefondan kampanya,reklam mesajları,aramalar…E-postalardan tanıtım mailleri..

  Yanıtla
 2. Hırsızlığın temelinde yoksun bırakmak vardır. Datayı yada scripti ele geçiren biri eğer karşı tarafta bunu silmiyor ve dağıtmıyorsa bence hırsızlık değil kopyalamaktır bu. Bir nevi klonlamadır. Koyun doli nin klonlanması ne kadar suçsa bu da o kadar suçtur.

  bu arada bahse konu olan işi script mafia grubu yıllardır yapmaktadır.

  vesselam.

  Yanıtla
 3. Benim oyum Hamza abiden yana 🙂 Hakkını vermek lazım. Sadece bu dünya için mi çalışıyoruz ? Kul hakkı ile mevlanın huzuruna çıkmak var.

  Yanıtla

Yorum yapın