Power Supply çalışmıyor Acaba Yandı mı ? Nasıl kontrol ederim ?

Merhabalar bu gece sizlere Ferruh Mavituna arkadaşımın PSU ardına PSU Yakmak ; makalesinde yeni Power Supply’ınıda yaktığından bahsetmiş. Umarım anakartın sağlamdır diyorum ve en azından PSU mu yandı yoksa anakart mı yandı anlamak için pratik ve kolay bir deneme yolu göstereceğim…

Öncelikle Power Supply neden yanar ? Bundan biraz bahsedeyim..

Piyasada yüzlerce çeşit PSU mevcut bunlar 10 USD den başlar 300 USD ye kadar fiyatlara ulaşabilirler. Peki ne kadar kaliteli ? 10 USD likle 300 arasındaki fark ne ?

psu1.JPG

İşte bu fark kullanılan malzemenin kalitesinden ve size vereceği güçten ibarettir sadece…

Piyasada 300W değerinde diye satılan 10 – 15 USD lik Power Supplay lar mevcut ve peynir ekmek gibide satılmakta. Ancak hiç tavsiye etmem çünkü değil 300 W size sisteminizin yeterli çalışabilmesi için gerekli minimum değerleri bile verememekte. Özelliklede kasa içi soğutma sisteminiz ve fazladan bağladığınız diskler PowerSupply dan güç çekmek istediklerinde PSU aşırı ısınır ve bir süre sonra intihar eder.. Yani yanarlar…

Ucuz bilgisayarlara genelde bu tip parçalar koyarak piyasa değerlerini çok çok düşüren PC toplayanlar veya PC üreticileri sayesinde bilgisiz arkadaşlarımızın rağbetleriyle piyasayı ele geçirmiş bu tip PSU lara sıkça rastlamaktayız.

Genelde ASUS anakartlar gerçektende çok güç çekerler özelliklede bir ASUS anakarta dandik diye hitap ettiğim bu PSU lardan bağlarsanız sisteminizin durup dururken RESET lendiğini kilitlendiğini hatta bir anda küt diye kapandığınıda görebilirsiniz.

Sisteminize ek olarak bağladığınız her disk ve her harici CD DVD Rom gibi üniteler sayesinde mevcut güç kaynağınız yetersiz kalabilir aşırı güç çekilmesinden dolayı ısınıp bir anda yanabilir..

Bunun dışında da Elektrik Voltaj dengesizlikleri Power Supplylarınız için tam bir düşman diyebilirim. Mevcut elektrik şebekenizde voltaj düşmesi yada sürekli elektrik kesintileri yaşıyorsanız kullanmakta olduğunuz Güç kaynağı ne kadar kaliteli bile olsa bir süre sonra su koyuverecektir…

Ayrıca aşırı güç tüketimide Güç kaynağınız yani Power Supplylar için bir düşmandır diyebilirim. Çünkü …

bir güç kaynağınız var ve mevcut çıkışı 280W olarak etiketi üzerinde yazılmış olarak var sayalım..

Bir HDD bir DVDROM Anakart iyi bir soğutma sistemi (3Fan) ve birde USB üzerinden kamera vs. sisteminizde bağlı ise o zaman 200 ile 250 watt arası zaten güç tüketiyorsunuz demektir.

Sisteminizi Update ettiniz ve 2 diskiniz 2 DVDRom’unuz 4 tane fanınız ayrıcada X1650 gibi bir ekran kartı eklediniz var sayalım işte o zaman Power Supply üzerinde en azından 300W gibi bir güç tüketimi oluşmaya başladı diyebilirim…

Tabi sonuç olarak güç kaynağı 280 W için yapılmış olması ondan sizin 300W çekmek istemeniz Güç kaynağınız üzerine baskı yapmanız ve aşırı şekilde ısınmasına üzerindeki elektronik devre elemanlarının bu ısınma sonucunda erimeye başlaması ve deforme olmaya yüz tutması bir süre sonrada Power Supply dan gelen kokularla ……

Bunun dışında

 • Power Supply’ın içine su dökmek
 • Power Supply’ın Soğutma Fanının tozdan durması ve soğutma yapmaması
 • Power Supply’ın dandik olması

gibi etkenlerden de yanabilir..

Olduki Power Supply gitti yada öyle zannediyorsunuz peki bunu nasıl anlayabiliriz ?

İşte bunun için size çok basit bir yöntem söyleyeceğim.

Öncelikle UYARI :

Bunu yaparken çok dikkatli olun sağlam bir Power Supply’ı da yakabilirsiniz. Kısadevre edebilirsiniz. Hiçbir sorumluluk kabul etmem dikkat edin ona göre…

 • Power Supply’ınızı SÖKÜN.
 • Power Supply’ınızın Anakart giriş ucunu elinize alın.
 • Üzerinde 24 pin yada 22 pin girişi mevcuttur bu girişlere dikkatle bakın.
 • Power Supply’ın fişini takın ve açma kapana anahtarını ON yani açık yapın.
 • Power Supply’ın Çıkışlarından birine bir FAN bağlayın.
 • Bu girişler arasında YEŞİL RENKTEKİ KABLONUN GİRİŞ UCUNU TESPİT EDİN.
 • Birde yine bu girişler arasında SİYAH KABLOLARDAN HERHANGİ BİRİNİN GİRİŞ UCUNU TESPİT EDİN.
 • İki GİRİŞ ARASINI Bir kablo ile KISA DEVRE YAPIN.
 • DİKKAT Sadece YEŞİL renkli kablo girişi ile Herhangi bir SİYAH ucu kısa devre yapacağız.

Bakın bakalım FAN dönüyor mu ?

Eğer FAN kısadevre yaptığımızda dönüyorsa o zaman POWER SUPPLY SAĞLAM demektir.

Eğer FAN dönmüyorsa o zaman power Supply ÖLMÜŞ demektir.

psu2.JPG

Şimdi ise ne yaptığımızı açıklayayım….

Power Supply lar anakarttan aldıkları bir sinyal ile kendilerini devreye alırlar siz bilbisayarınızın açma kapama düğmesine bastığınızda anakart yukarıda bahsettiğim YEŞİL renki uc içe Power Suplly ‘ a açılması uyarısını gönderir ve Power Supply çalışır. Biz bu sinyali anakarta bağlamadan Power Supply’ı fişe takarak manuel olarak verdik. Yeşil Renkteki kablo ile Siyah uçlardan birini kısa devre yaptığımız süre içerisinde Power Supply çalışır konuma geçer kısa devre kablomuzu çıkarında Power Supply durur….

Eğer ki kısa devre yaptığımızda bu uçları… PSU ya bağlı fan dönmekte ise o zaman + 12V DC yada -12V DC çıkışlarımız sağlam demektir… En azında Power Supply çalışıyor diyebiliriz. Birde bunun dışında +5VDC çıkışlarınıda kontrol etmek gerekir bunun anlatmadım çünkü gerek yok eğer PSU yandıysa zaten kolay kolay size çıkış gücü vermez….

KORKMAYIN Çıkışlar +5V ile +12V DC dir elektrik çarpmaz tabi dilinizi işe bulaştırmayın :)

“Power Supply çalışmıyor Acaba Yandı mı ? Nasıl kontrol ederim ?” üzerine 39 yorum

 1. Eline sağlık bu bilgiler için. Elimdeki psuları zamanı gelince tek tek deneyeceğim. Bazen psu içindeki sigorta yanmış oluyor. Onuda kontro etmekte fayda vardır.

  Cevapla
 2. LocK ;

  Haklısın ufak bir bölüm tabi içini açmadan göremeyiz. Unutmuşum hatırlattığın için teşekkürler.

  Cevapla
 3. Benim pc hiç çalışmıyor, ne fan ne bişey. ben power supplynin çalıştığını başka bir bilgisayarda test ettim. Bana da yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Cevapla
 4. Bilgiler için teşekkür ederim, Power suplyi bilgisayar bağımsız çalıştırmak için yeşil ve herhangi bir siyah kabloyu birbirine yapıştırmamız gerektiğini söylediniz ve bu şekilde sadece 12 voltları kullanabiliyoruz, peki 5 voltlarıda kullanmak istersek ne yapacağız?
  Amacım şu;
  Elimde 3 adet harici harddisk kutusu ve 1 adet 400 W power supply var, hddkutularının enerjilerini boştaki power supplyden vermek mümkün mü? diye araştırıyorum.

  Cevapla
 5. öncelikle herkeze slm lar arkadaşlar ben bundan tam iki hafta önce bir ekran kartı aldım yani 9800 gt aldım ve bende sorunlar başladı ekrankartından perfornmans alamadım gibi birde makina kitleniyor ve de donmalar olmaya başladı tabiki tahmin ettim benim psu nun yetmedigini benim kasa asus 300 walt ve elimde bitane daha asus 300 walt 20 pinli psu vardı inanın sabaha kadar düşündüm bir sürü pürejeler olujturdum ben bunu çözcem dedim ve başladım öncelikle ikinci pusuyu hardiskin olduguyere koymaya karar verdim sonra iki pusuyu actım ve birinci psunun anahtardan ve ikinci pusuya ceyran cektim ve yeşil ile griyi paralel baladım birinci psuyu ana kart ve hdd ve cd ye baladı m ikincisini ise ekrankartına baladım ve start dedim ve ister inanın ister inanmayın sonuc mukemmel benim sorunum çözüldü yalnız şuna dikkat edin balantıları mümkünse lehimleyin ve yeşil ile gri cogu psuda böyledir ama bazılarında siyah olabilir yanlız har hangibi siyah degil arkadaşlar ben denedim üçüncü siyah bunu deneyin öyle balayın ben birde bu ikinci pusunun fanınıda ters cevirdim sizde öyle yapmanızı tavsiye ederim saygılar herkeze

  Cevapla
 6. merhaba bilgisayarım çalışırken aniden kapandı ve hiç açılmıyor fanlarda çalışmıyor power supply hiç bi tepki vermiyor fanıda dönmüyor anakat üstündeki fanda çalışmıyor ama anakarttaki yeşil ışık yanıyor galiba elektrik geliyor ben power supply bozuldu sanıyorum ama bilmiyorum sizce sorun nedir TEŞEKKÜR EDERİM

  Cevapla
 7. Benimde iki power supply ım yandı. Biri Tagan 530 W, diğeri high Power 620 W. Üstelik UPS kullanıyorum. Ve Ups dalgalanmalara karşı direnç gösteriyor. Henüz sebebini anlamadım. Acaba Watt yeterli gelmez ise böyle bir durumla karşılaşılması normal midir ? Yada neden olduğuna dair fikri olan var mıdır ?

  Genel özellikler :

  Asus P5WH Deluxe
  Intel D.Core 2.1 Ghz
  4 GB Corsair Pro
  Asus GTS 8800 640 MB
  Samsung 500 GB HDD

  Cevapla
 8. dün bilgisayarda çalışırken harici hd taktım ve bir anda bilgisayar kapandı.psu yu test ettim ve çalışıyor hem 5v hem 12 v çalışıyor.

  ama anakartın üzerindeki yeşil ışık yanmıyor
  acaba ankartmı yandı

  Cevapla
 9. Biliyordum ama uclardan hangilerini kisa devre edecegimi unutmustum..

  Sayende hatirlamis oldum cok tesekkürler. Bu tür paylasimlarin devamini dilerim. Saygilar

  Cevapla
 10. bu işlemden sonra tamamen sağlam olup olmadığını anlayamıyoruz galiba hocam. çünkü bazen monitörü devreye sokmuyor. anakart çalışıyor. fanlar çalışıyor, herşey çalışıyor ama ekrana bir şey gelmiyor. ben yeni bir psu taktım ekrana görüntü gelmeye başladı Bunun testini nasıl anlayacaz. şuan elimde yine bir pc var ve ekrana yine görüntü gelmiyor. farklı bir psu taktım bu defa çalışmadı da. ne yapmamı önerirsiniz. işlemciden bib sesi gelmedi diye yeni bir işlemci taktım gene aynı . ram leri değiştim gene aynı. ekran kartını değiştirdim gene aynı. görüntü yok. ana kartı değiştirmediğim kaldı. acaba anakartı tes edebilecek bir şansımız varmı başka bir anakart denemeden =)

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)