PureVPN; VPN ile İnternet’te Özgürlük!

Bugün sizlere birkaç haftadır kullandığım ve test ettiğim PureVPN’den bahsetmek istiyorum. VPN, Virtual Private Network’ün kısaltmasıdır. Virtual Private Network, Türkçe olarak Sanal Özel Ağ manasına gelir. VPN sayesinde farklı lokasyonlardaki ağlara uzaktan güvenli erişim sağlanır. VPN sanal bir ağ  oluşturduğu için arada ne kadar mesafe olursa bağlandığınız ağa fiziksel olarak bağlıymış gibi sisteminiz çalışır.

Kısacası, evdeki bilgisayarımı VPN kullanarak İsviçre’deki bir bilgisayar ile aynı ofiste kablo ile bağlı olarak çalışıyormuş gibi aynı ağ içerisinde kullanabilirim. Bir İnternet sitesine VPN ile bağlandığımda gerçek iP adresim yerine İsviçre’deki bağlandığım bilgisayarın ip adresi görülür. Bu bağlantıyı yaparken de tüm verilerinizi şifreleyerek diğer bilgisayara ilettiği için, güvenli bir şekilde İnternet dünyasına adım atarsınız.

Artık istihbarat teşkilatlarından, devletlere, kötü niyetli kişilerden tutun da sevgilinize kadar hemen hemen herkes İnternet dünyasındaki yazışmalarınız veya şifreleriniz için bir risk oluşturuyor.

Bir kafede otururken açık Wifi alanından İnternet’e bağlanıp,  alış veriş yapmak veya İnternet bankacılığı kullanmak maalesef ki büyük bir sorun haline geldi. Yarın öbür gün Twitter’ın yasaklanması, Facebook’a Türkiye’den erişim engeli konulması korkulu rüyalarımıza karşı önlem almak zorundayız.

Peki ne yapacağız? Elbette ki en hızlı ve kesin çözüm VPN kullanmaktan geçiyor!

VPN bağlantısı kurmak için VPN yazılımları kurmak veya Windows, Linux gibi işletim sistemleri içerisindeki VPN ayarlarını yaparak bağlantı kurabilirsiniz. İncelemekte olduğum PureVPN hizmetinde ise her iki yöntemi de kullanabiliyoruz.

Genelde üretilen VPN yazılımları bu karmaşık ağ ayarlarını yapamayan ya da yapmak istemeyen kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Yazılımı bilgisayarınıza indirip, kurarak VPN bağlantınızı birkaç saniye içerisinde hazır bir hale getirebilirsiniz. Bu yazılımlar o kadar gelişti ki, artık mobil telefonlarınız için birer uygulama şeklinde de VPN hizmetini aktif edebiliyoruz.

Windows, Linux veya iOS gibi işletim sistemlerinde VPN ayarlarını yapmak son kullanıcı için zordur. PureVPN’in sağladığı VPN yazılımı ile tüm önemli özellikleri, hızlı erişim için parmak ucunuza kadar getirebiliyor. Basit birkaç tıklama ile VPN bağlantınız hazır bir şekilde otomatik olarak İnternet’e güvenle bağlanabiliyorsunuz.

PureVPN_LogoKısacası PureVPN, çok basit ve en alt düzey kullanıcılara bile hitap edebiliyor. 

PureVPN’in bir diğer özelliği ise tüm mobil ve dizüstü gibi cihazları desteklemesi. Şuan XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Mac OS X, Android, iOS ve Black Berry gibi birçok işletim sisteminde çalışabiliyor.

PureVPN yazılımını PureVPN İnternet sitesinden işletim sisteminize göre seçebilir ve ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Mobil VPN Uygulamaları

Akıllı telefonlar büyük hızla masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yerini aldığı şu günlerde, VPN konusunda da ihtiyaçlarımızı karşılaması gerekiyor. Artık İnternet bankacılığından tutun da, e-ticarete kadar bütün işlemlerimizi tablet veya akıllı telefonlarla yapabiliyoruz. Güvenliğinizi sağlamak için ise, özellikle de kafe gibi açık Wifi alanlarında VPN olmazsa olmazlar arasına girdi. İşte bu noktada alacağınız VPN’in kullandığınız mobil cihazı destekliyor olması gerekli!

PureVPN’de ile iOS’dan Windows Phone’a kadar, hatta artık hiç mi hiç kullanmadığımız BlackBerry’lere kadar bütün mobil cihazları desteklediğini görüyoruz.

PureVPN yazılımları, tüm mobil cihazlarınız ve işletim sistemleriniz için özel tasarlanmış. Cihazınızda VPN yazılımımızı çalıştırdığınız anda tüm şifreleriniz, kredi kartı numaralarınız, banka hesap detaylarınız ve önemli kişisel bilgileriniz gizli, güvenli ve sadece size özel kalır.

Güvenlik Duvarı

NAT Güvenlik Duvarı, istenmeyen veya doğrulanmayan verilerin sisteminize girişini engelleyen bir güvenlik filtresidir. Birçok XDSL ve Fiber modemde standart olarak geldiğini biliyorsunuzdur. PureVPN’de ise yine aynı şekilde NAT Güvenlik duvarı kullanılarak güvenliğinizi bir üst düzeye çıkarabiliyor.

PureVPN gibi bir VPN hizmetiyle İnternet’e bağlandığınız takdirde, cihazınız ile VPN sunucusu arasında standart güvenlik duvarından geçen bir tünel oluşturulur.

NAT Güvenlik Duvarı, PureVPN kullanıcılarına ek güvenlik sağlayan yenilikçi bir özellik olarak karşımıza geliyor. Bu sayede güvenlik zafiyetlerinden yararlanarak sisteminize girmeye çalışan kötü niyetli hackerlara karşı korunmuş oluyoruz.

Gizli VPN Tarayıcısı

PureVPN, bulut hizmeti veren servislerle birlikte yeni “Gizli VPN Tarayıcısı” özelliğini bir süre önce piyasaya sunmuştu. Gizli VPN tarayıcısı sayesinde  Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera ya da Safari gibi özel bir tarayıcıya cihazının üzerinden güvenli olarak İnternet erişimini sağlar. Bu özel eklentiyi kullandığınız takdirde bağlantıda ne kadar hızlı olduğunu görebilirsiniz.

Gizli VPN Tarayıcısı aynen Browser’larda olduğu gibi bilgisayarınızda tarama geçmişi, tanımlama bilgisi, cache veya çerez tutmaz!

Size Özel IP Adresi

PureVPN alırken Dedicated IP adresi olan paketleri de tercih edebilirsiniz. Bu sayede paylaşılan IP adresi yerine size özel bir ip adresi almış olursunuz. İnternete standart ve sabit bir ip adresi ile çıkış yapabilirsiniz. Bunu daha çok ileri düzey kullanıcılar için düşünmüşler. Mesela kendi Server’larınıza sadece bir ip adresinden erişim izni verebilir ve bunu da PureVPN ip adresi ile kullanabilirsiniz. Bu sayede sunucularınıza sizden başka hiçbir kimse erişemez!

Ip Adresi Gizliliği;

PureVPN üzerinde 44.000’den fazla iP adresi bulunuyor. Dilerseniz iP adresinizi PureVPN sayesinde sık sık değiştirebilirsiniz. Bu sayede istihbarat birimlerine karşı, ya da kötü niyetli kişilerin sizi takip etmesine karşı biraz daha güvende olacaksınız. Yapılacak en iyi çözüm sürekli iP adresi değiştirmektir. PureVPN ise bunu başarıyla yapabiliyor. PureVPN sunucu ağı o kadar büyük ki, 44.000’den fazla iP adresi var ve dilediğiniz zaman sunucular arasında geçiş imkanı sağlayabiliyor. Sunucuları 6 kıtaya yayılmış ve 300’den fazla sunucu ile birbirlerine bağlı durumda.

Evet, Antartika’dan Afrika’ya kadar farklı lokasyonlar üzerinden İnternete bağlanmanız mümkün!

Farklı Cihazları Aynı Anda Kullanın!

PureVPN’in bir diğer özelliği de aynı anda 5 farklı cihazdan bağlantı imkanı sağlaması. Evinizde eşinizin bilgisayarı, çocuğunuzun tableti, kendi bilgisayarınız ve telefonlarınız gibi 5 farklı cihazda aynı hesabı kullanabiliyorsunuz.

PureVPN’in her üyelik paketinde, aynı hesaba eş zamanlı olarak 5 bağlantı imkanı sağlıyor. Evet, bir PureVPN hesabıyla beş cihazı VPN’e bağlayabilirsiniz.

Split Tunneling

Cihazınız için özel tasarlanmış PureVPN yazılımını başlatıp ve Split Tunneling özelliğine tek bir dokunuşla ulaşabilirsiniz. Bu özellik ile veri trafiğini istediğiniz gibi bölebilir, hangisinin VPN ile, hangisinin İnternet sağlayıcınız ile devam edeceğini belirleyebilirsiniz.

Malum, VPN, İnternet bağlantınızı birazda olsa yavaşlatır. Ancak, bu özellik sayesinde Chrome tarayıcısı ile Twitter’a bağlanırken, diğer bir yandan hızınızı düşürmeden başka bir tarayıcı ile XYZ sitesinde VPN’siz film izleyebilirsiniz. Kesinlikle ihtiyaç duyduğum en güzel özelliklerinden biri olduğunu söyleyebilirim.

Tüm Sunucular Elinizin Altında

Diğer VPN firmalarını incelediğiniz zaman en basit ve ucuz paketlerinde belirli sunucu sınırlamaları olduğunu göreceksiniz. Ancak PureVPN’de bu yok! İster en ufak paketi alın, isterseniz en profesyonel olanını! Hangisini seçerseniz seçin, istediğiniz PureVPN sunucusuna bağlanabiliyorsunuz.

PureVPN’in bir senelik paketlerini satın almadığınız için  limitler ile karşılaşmak gibi kötü sürprizler yok. Bu noktada PureVPN’in bizleri düşündüğünü ve hizmette sınır tanımadığının altını çizmek gerekiyor. 

Demo Hesabı

PureVPN deneme yapmak ve hizmeti satın almadan önce test etmek isteyenler için 3 günlük ücretsiz deneme süresi veriyor. Bu süre içerisinde PureVPN’i kullanarak test edebilir ve kararınızı verebilirsiniz.

Açık Wifi Alanları / Ücretsiz Wifi Alanları

Günümüzde kamuya açık WiFi hotspotlar kötü niyetli hacker ve siber suçluların yaşam alanı haline geldi. Artık kafelerden İnternet’e bağlanmak büyük bir risk taşıyor. Hele ki misafir Wifi alanları, şifresiz Wifi yerleri kötü niyetli Hacker’ların iştahını kabartıyor.  Bu noktalarda Wifi’a bağlanırken mutlaka VPN kullanmanızı öneririm. Hele ki açık Wifi alanlarından İnternet’e bağlanıp, bankacılık işlemleri ya da alış veriş yapmayı planlıyorsanız iki kere düşünün!

Hatta lamer diye hitap ettiğimiz amatör hackerlar bile insanların e-posta ve sosyal medya şifrelerini, kredi kartı numaralarını ve banka hesap detaylarını WiFi noktalarında birkaç saniye içerisinde çalmayı başarabiliyor. Bu tarz kötü sürprizlerle karşılaşmamak için hemen bir VPN almanızı öneriyorum.

PureVPN’de tüm verileriniz, açık Wifi alanında bile olsanız 256 bit AES ile şifrelenerek, gizlenir. İster amatör, isterse de profesyonel bir hacker olsun, şifreli olan datalarınıza erişemez! Güvenle İnternet’e bağlanırsınız.

Siz bedava Wifi alanında İnternet’e girerken, Lamer’ler veya kötü niyetli Hacker’lar “bu adamın şifrelerini neden çalamıyorum?” diye düşünsün dursun!

 

Devamı bir sonraki yazımda…

“PureVPN; VPN ile İnternet’te Özgürlük!” üzerine bir yorum

Yorum yapın