Radian6, Alterian ve Somedya Üçlüsü ile Sosyal Medya Takip -1

Uzun bir süredir sosyal medya takip araçlarını kullanmaktayım. Piyasadakilerin büyük bir kısmını kurcaladım. Özellikle de Türkçe diline hakim olan / olabilecek birçok seçenek aradım. Bir süredir de Radian6, Somedya ve Alterian üçlüsünü kullanmaktayım.  Hatta şimdiye kadar kullandığım en iyi sosyal medya araçları olarak bu üçlüyü örnek gösterebilirim.

“Takip etmediğiniz veriyi değerlendiremezseniz”

Sosyal Medya popülerliğini artırmaya devam ederken, markalar ve kişiler kendilerine pay kapmak için sürekli yarışmakta. Peki, hiç düşündünüz mü? Firmanız ya da sizin hakkınızda insanlar neler konuşuyor?  Seviyorlar mı? Sövüyorlar mı? Merak ettiniz mi hiç?

Siz istediğiniz kadar sosyal ağlarınızı arttırın, istediğiniz kadar reklam yapın birileri bu kocaman internet dünyasında sizin hakkınızda bir şeyler konuşmakta.  Belki arkanızdan kötü, belki iyi konuşuluyor. Belki de markanızın X ürününü çok beğenirken Y ürünü hakkında tepki alıyorsunuz.

Takipçileriniz, müşterileriniz ya da sizinle hiç alakası olmayan kişiler kampanyalarınızı nasıl görüyor? Sizi hangi konularda eleştiriyor? Arkanızdan neler konuşuluyor? Bu soruların ve daha birçok sorunun cevabını Sosyal Medya üzerindeki takip araçlarından faydalanarak görebilirsiniz.  Hatta görmekten de öteye geçmelisiniz. Hakkınızda konuşulanların kaçı pozitif, kaçı negatif? Negatif konuşmalar hangi ürününüz hakkında, hangi tarihlerde veya hangi platformlarda yoğunlaşmakta? Belki de firmanızı topluluklara yanlış anlatıyorsunuz? Kim bilir belki ufak bir çalışanınızın ufacıcık bir hatası yüzünden ABC platformunun X köşesinde kocaman bir krizle karşı karşıya kalmak üzeresiniz?

Bu soruların cevabını bilerek yola çıkmak, firmanızı ya da markanızı yönetmek sizin için daha kolay ve çok daha verimli olacaktır. Dikkatinizi çekerim “Marka yönetmekten bahsetmiyorum.” Markanızı yönetirken daha verimli, daha net sonuçlarla doğru araçları kullanmak ulaşmaktan bahsediyorum.

Birçok kişi bu takip araçlarını hakkında / haklarında yazılanları görebilmek amacı ile kullanır. En basit örnek olarak Google Alert’i gösterebilirim. Tanımladığınız kelimeleri Google üzerinde arayarak size günlük, haftalık olarak sonuçları gösterebilmektedir. Sadece bu kelimeleri bulduğunda size e-posta gönderip haberdar eder.  Ücretli / ücretsiz birçok yazılımın temel mantığında bu vardır.

Aranan Kelime: “TEAkolik”
Data:

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=teakolik
http://inci.sozlukspot.com/w/teakolik/
……

Analiz edebilmek…

Fakat haberdar olmak yetmeyecektir. En önemlisi bu dataların analiz edilmesidir. Bir takip yazılıma kelimelerinizi belirlediniz ve 1 ay boyunca hakkınızda konuşulan datalar önünüze geldi diyelim. Bu dataları tek tek açıp içlerini okumak yeterli değildir. Ya da size raporlanan bu konuşmaların ekran görüntülerine öylecene bakmak yetmeyecektir.

Bu dataları alıp, size grafik olarak konuşmaların % kaçı pozitif, % kaçı negatif, hangi platformlarda çok konuşulmuş, negatifler ne hakkında, hangi tarihlerde negatif konuşmalar artmış, bu tarihlerde negatif konuşmaları artıran şey nedir…  Şeklinde bilgi sunması gerekli, hatta bunu sunduktan sonra negatif konuşmaların hangi platformlarda ağırlıklı olduğunu görmek, hangi ürününüz hakkında olduğunu bilmek bunu analiz ederek Sosyal Medya yönetiminize katmak en önemli unsurlardan bir tanesi olarak görülüyor.

Sadece bununla da kalmaz. Gelen datalar Radian6, Alterian ve Somedya gibi Sosyal Medya araçları sayesinde analiz edilerek size grafikler halinde konuşmaların platform dağılımları verilebilir. Bu dağılımları göz önüne alarak reklam ve kampanyalarınızı daha etkin kullanabilirsiniz.

“Facebook’a bu ay 5bin TL yatırdık. Şuraya bak! Hiç olumlu konuşma yok!”

Bu araçların bir diğer özellikleri ise sosyal medya üzerindeki kampanyalarınızın ne kadar etkili olabildiğini ölçmektir. Bu ölçüm ise kampanya sırasında kampanyalarınıza yön vererek daha etkin bir hale getirebilmenizi sağlayabilir.

“Yahu kampanya yaptık, 5bin kişi katıldı.”  Eee sonra?

Bu 5bin kişinin 4900 tanesi arkanızdan sövmüş! Belki sizin önünüze 100 tane olumlu data gelmiştir. Diğerleri farklı platformlarda farklı şekillerde yansıyordur. Kim bilir belki de hiçbirini takip etmiyorsunuz. Kampanyamızı yaptık, bitti. Şöyle güzel oldu, böyle şahane oldu, bu kadar etkileşim oldu… Ortaya çıkan sonuçlar canınızı sıkabileceği gibi size farklı bakış açıları sağlayarak verimli bir hale getirebilir.

 

Devamı: Sosyal Medya Takip ve Analizi -2


Yorum yapın