Red bull ve Burn Kafa Yapıyor mu?

Hayatımda ilk defa bir enerji içeceğini merak ettim. Geçenlerde markette gördüğüm o şatafatlı rafta, (genelde tam göz hizasına koyarlar ki satın alması daha kolay olsun) nedir diye şöyle bir elimi uzattım.

Marka vermek ne kadar doğrudur ya da yanlıştır tartışmasına girmek istemiyorum. Benim aldığım Burn markasıydı. Aslında en çok Red bull’u merak ediyordum. Belki marka bilinirliği daha fazla ondandır?

Neyse, markette o şatafatlı raflarla beni Burn karşılamıştı. Alışveriş sepetine bir tane atıp, yoluma devam ettim. Aradan tam 2 ay geçmiş halen daha Burn enerji içeceğini buzdolabında saklıyorum.

Hani bir meraktı, o an merakımı gidermiştim…

Her buzdolabını açışta gözüme çarpıyordu. Dün akşam da yine buzdolabında gözüme çarptı….

Alıp, şöyle bir içinde neler var neler yok diye okudum. Bildiğin kola gibi bir içecek…

Neyse, merak ettim acaba helal midir? Helal sertifikası var mıdır?

Niye hacı her şeye artık helal sertifikası almaya başladık. Adamlar Türkiye’de helal sertifika diye bir taraflarını yırtıyorlar. Neden enerji içecekleri helal sertifikası olmasın ki? (Bu konuya ivedilikle ve isyanla ileride değineceğim)

Göremedim bir türlü..

Hacı bir tanesi de akıl edip almaz mı? Müslümanlar arasında müthiş bir pazarlama fikri olmaz mıydı?

Düşünsenize…

Helal Red bull

Helal Burn

Eheheh gülümsemenizi görür gibiyim 🙂

Sonradan aklıma geldi. Acaba enerji içecekleri neden bunu kullanmıyor? Mesela Ramazan ayında satışlarını tavan yaptırabilirler.

Coca Cola’yı görmüyor musunuz? Her ramazanda televizyonda, gazetede bas bas bağırıyorlar… İftar sofrası diye…

İftar sofrasında Coca Cola ile iftarınızı açın! Sahur’da Coca Cola için…

Madem Coca Cola Ramazan’ı bu kadar sahiplenmiş… Neden bir enerji içeceği firması Ramazan’ı sahiplenmez ki?

Helal Red bull, Helal Burn!

Helal sertifikasına sahip olan Red bull içeceğimiz, Ramazan ayında Oruçluyken sizlere enerji verir!

Helal Burn enerji içeceği ile sahurunuzu yapın! Gün boyunca zinde kalacaksınız…

Oruçluyken çalışmak zor, dolaşmak zor, düşünmek zor… Bazılarını oruç o kadar etkiler ki, gündüz vakti bu arkadaşları gördüğünüzde bildiğin Zombi gibi dolaşırlar…

Bir enerji içeceği firması Coca Cola’nın iftarı sahiplendiği gibi sahurlarımızı sahiplense, sanırım ülkemizde yok satarlardı… (Kendi kanaatim)

En azından benim gibi adamlar koşa koşa Burn, Red bull alırdı…

Merak ettim birkaç kişiye de sordum…

Acaba helal mi?  

Sorularla İslamiyet sitesi bile doğru düzgün cevap veremedi. İçinde alkol yoksa helal, kafein için haram denilmez… Elbette ki öyle de kalkıp birileri neden Rebull helal, Burn helal Pusssy haram demez?

Hadi demediler bari onlar gidip helal sertifikası alsın?

Ne de olsa Müslüman memleketinde helal et satıyorlar? Neden helal Burn satılmasın ki?

Red bull, Burn sizden Ramazan ayında sahuru sahiplenmeyi bekliyorum! Hemen çalışmalarınıza başlayın! Emin olun biz oruç tutan Müslümanlar, deli gibi Cola yerine deli gibi enerji içeceği tüketiriz…

Not: Fikir sahibini de görürsünüz umarım 🙂 Yalnız sizin gibi enerji vermese dahi, çayı daha çok tercih ederim :- )

Enerji içeceklerinin insan sağlığını nasıl etkilediği konusu uzun bir süredir tartışılıyor. Bunu da çok merak ediyordum.

Biraz araştırdım…

Enerji içecekleri üreten firmalar kutularının üzerine fazla tüketmeyin şeklinde uyarıda bulunuyorlar. Bunun yanı sıra, fiziki dayanıklılığı artırdıklarını, zihni uyanıklık sağladıklarını, vücuttan toksinlerin atımını kolaylaştırdıklarını ve zinde tuttuklarını iddia ediyorlar.

Diğer bir yandan da bazıları bu içeceklerin yüksek dozajda kafein içermesinden dolayı gelişim halindeki beyni etkileyebileceğini söylemekteler. Bu yüzden çocuklar için zararlı olduğu altını çizerek vurgulanıyor. Hatta Burn üzerinde böyle bir uyarı da gördüm.

Enerji içeceklerinde “Taurin” denilen bir madde kullanılıyor. Aslında enerjinin sırrı burada yatıyor. Bu konuda değişik spekülasyonlar yapılıyor. Bu madde nedir? Ne değildir diye de biraz internetten kontrol ettim.

Taurin, doğal olarak insan vücudunda bulunan bir aminoasit olarak nitelendiriliyor. Ortalama bir yetişkinin vücudunda da taurin maddesi bulunuyor. Taurinli enerji içecekleri vücudu zinde tutmakta, hele ki vücut Taurin maddesini kaybettiyse, azaldıysa, takviye yapmış oluyoruz.

Enerji içeceklerin dışında balık, tavuk gibi birçok üründe de bu taurin maddesini bulunuyormuş. Taurin maddesi için Wikipedia’ye bakabilirsiniz. Hoş Wikipedia’da her bilgi doğru olacak bir şey de yok!

Taurin’in besinler ile birlikte takviye edilmesi faydalı olduğu söyleniliyor. Bu madde ile alakalı olarak bir çok söylenti var. Hatta boğa spermi diyenleri bile duyabilirsiniz.

Lan boğa spermi olsa, 3TL’ye nasıl satacak sana o enerji içeceğini? Kaç paraya satacak?

Unutmadan söylemek lazım. Vodkalı, viskili veya farklı maddeler içeren enerji içecekleri de mevcut. Türkiye’de hangilerinde bu tarz maddeler var bilemiyorum. Araştırmak lazım! Sonra helal denilerek mideye indirmek olmaz!

Müslümanlar için de uygunluğunu araştırmak lazım!

Kahve, kola ve diğer kafein içeren maddeler gibi enerji içeceklerinin de birçok bilim adamı tarafından, çocuklar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmiyor. Kolaların üzerinde çocuklarınıza içirmeyin yazmıyor ama? Kahve alırken de yaşın kaç diye soran yok? Olay Taurin maddesinden dolayı mı böyle? Yoksa kafein miktarının fazla olmasından mıdır bilemiyorum…

Bildiğim bir şey var, Taurin bir aminoasit ve içinde alkol olmadığı için içilebileceğini söyleyenler var… 

Kimsenin günahını almak istemem. Gidin Cübbeli hocaya sorun!

Sonuç, halen daha buzdolabındaki Burn’ü içemedim. 🙂 Ne dersiniz?

“Red bull ve Burn Kafa Yapıyor mu?” üzerine 38 yorum

 1. içinde alkol olsa yasal olarak alkollü içecekler tebliğine göre her yerde satılamaması gerekirdi
  Bunun dışında helalliğini bozacak ne katabilirler bilemiyorum..

  Yanıtla
 2. içinde alkol olmaması helal olduğu anlamına gelmeyebiliyor. içerikteki Exxx benzeri maddeleri araştırmak gerekli. haram olması durumunda bu çoktan kulağımıza çalınırdı fakat mekruhluk durumu ile ilgili bir fikrim yok. gelgelelim bu enerji içeceği ne yapara, dediğin gibi ana maddeler taurin ve kafein. ikisi de bildiğim kadarıyla haram değil. içeceğin tesirine değinmek gerekirse, gerçekten kısa süre içerisinde zindelik veriyor. 2 taneden fazlası tavsiye edilmiyor, aşırı kafein yüklenmesi nedeniyle kalbe zararlı olabilir. ayrıca içeriğinde ki diğer tatlandırıcılar, boyar maddeler kadarciğere ciddi anlamda zararlı. belki hafta 1-2 tanesini bünye absorbe edebilir ama aşırı tüketim sonucu karaciğere ciddi zararlar verebildiğini duydum. ha ben içiyor muyum? evet, pc başında sabahladığım gecelerin sabahında işyerinde zombi gibi gezmemek için içiyorum ve faydası da oluyor.

  Yanıtla
 3. Helal olsun 🙂 biz nedir ne degildir bakmadan iciyoruz helal yemek icmek cok onemli aslinda, bundan sonra 2 kere dusunuruz 🙂

  Yanıtla
 4. İçtiğimde sadece biraz vücudumun sıcaklık olarak ısındığını hissediyorum, onun dışında enerjik bir etki yapmıyor şahsen. Herhangi en ufak bir kafa yapma etkiside yok. Bu arada redbull çok daha lezzetlidir burn’den.

  Yanıtla
 5. Taurin (2-aminetan sülfonik asit)(C2H7NO3S)
  Kimileri taurus(boğa)+ ürine(idrar) kelimelerinin birleşiminden oluşur der 🙂 .
  Beyin, karaciğer, kalp ve böbreklerde bol miktarda bulunan serbest bir aminoasit tir. Aminoasitlerden farklı olarak karboksil grubu içermediği için aminoasit sayılmaz.
  Boğa testisinden üretilir diyenlere nazaran ilk sentezlendiği hayvan testisleri olmayan bir öküz olması kafaları daha da karıştırır.
  Doğal olarak insan vücudunda bulunur.
  Tam olarak ne olduğu neye iyi geldiği bilinmesede farklı formları kemoterapi hastalarına umut ışığı yakmıştır.
  Taurinin ilk bilinen kaydı vietnam savaşında askerler yemeklerinin içeriğinde görülür.
  Fakat, Taurin bozulmuş pek çok işlevi düzeltir, ekmek arası kokoreç gibidir 🙂
  Taurinin en iyi bilinen işlevi safranın oluşumuna olan katkısıdır. İdrara da belli bir miktarda salgılanır. Hücre içi sıvısının ve hücre zarının bütünlüğünün korunmasında rol oynar.Bugüne dek yapılan pek çok araştırma, taurinin vücudun bağışıklık yetersizliği de dahil pek çok işlev bozukluklarını giderebildiğini göstermiştir. Örneğin yüksek miktarda früktozla beslendikleri için kollajen bozulması ortaya çıkan farelerde bu sorun taurinle önlenebilmektedir. Taurin verilmesi deneysel modellerde, yüksek tansiyonun normale inmesini, diyabetiklerde kan şekerinin düşürülmesini, karaciğer bozukluklarının önlenebilmesini sağlar. Kas ve sinir işlev sorunlarını düzeltir. Kilo fazlası olanlarda zayıflatıcı etkisi vardır. Vücut genelinde baktığınızda beyin, karaciğer, böbrekler ve bağırsakların taurinden özellikle zengin olduğu görülür, et eksiği kapatacak kadar zengin bir kaynak değildir. Bu satırlarda değişen beslenme alışkanlıklarına sık sık değiniyorum, kolesterol histerisini bir tarafa bırakacak olursanız, ciğer, böbrek, kokoreç gibi sakatat yemenin önemi yeniden ortaya çıkmaktadır.

  Yanıtla
  • Tabi canım o kadar boğayı nereden bulacaklar? Hadi buldular maliyet? Kaça patlar şişesi biliyor musun?

   Hadi milyonlarca kutu için milyonlarca boğa buldular, spermlerini çıkardılar 2-3TL’ye kutuyu satıyorlar. İnanıyor musun?

   Yukarıda açıklamasını yapmıştım zaten 🙂

   Yanıtla
 6. Daha önce denediğimde; hiçbir fark göremediğim içeceklerden bir tanesi… İnce bir noktaya değinmişsiniz teşekkürler…

  Yanıtla
 7. Bende hiç içmedim daha. İçmeyi de düşünmüyorum. Her şeyin doğalı güzel. Bal,pekmez vs varken gerek yok enerji içeceğine. Ayrıca biz buraya çaykolik (neden teakolik?) diye geldik.

  Yanıtla
 8. merhaba arkadaşlar bende bu içeceklerle ilgili internetde zararlımı helalmi muhabbetini ararken sitenizi buldum güzel bi yazı olmuş başdan sona okuyamasamda yarısını okudum yazılan yorumlarida bi gözattim ben geçende arkadaşımın tavsiyesi üzerine bitane içdim adı score yeni bişeymişdedi içdim +18 enerji içeceği bu arada gerçekden de içdiğme değdi diyebilirim bende size böle bi küçük anımı paylaşmış oldumçbuarada sitesinide buldum netde dolanırken görmek isteyenler olursa http://www.scoreenerji.com adresi ilişkiden önce 10dk önce için güzel etki yapıyor.

  Yanıtla
 9. Arkadaş herkesin içinde bulunan şeyleri kendi yazısına dökmüş sanırım 🙂 ek olarak Red Bull enerji içeceğinin 1 Ocak 2009 yılında alınmış Helal sertifikası vardır. Yani Helal Red Bull 😀 sen en iyisi o Burnu bırakta Helal bir Red Bull çak kendine :))

  Yanıtla
 10. Hacı redbull bok gibi sakın almayın şurup gibi tadı var gidin onun yerine Kutu kola bitane hem daha ucuz bn pisman oldum ha kafa yaptıyaptıgı falanda yok

  Yanıtla
 11. ben böyle saçma bir yazı görmedim. ayrıca burn coca cola company’nin. kutuyu düzgünce okusaydın görürdün. helal sertifikana da sana da.. nası bi yobazsınız anlamıyorum ki

  Yanıtla
 12. içinde Taurin var abi Taurin de bi eczacının dediğine göre boğamı öküzmü ne onun spermiymiş düşünsene boğaları nasıl boşaltıyorlar tek tek köşeye geçip hadi olm hadi diyip saksomu çektiriyorlar boğalara boğa pornosumu izletiyorlar 😀

  Yanıtla
  • O eczacıya söyle bu kafaya erişmek için ne içiyormuş? Enerji içeceği olmadığını söyleyebilirim 🙂

   Yanıtla
 13. yavv bi gidin ben de eczacıyım ben de içiyorum boğanın spermi falan yok için de ayrıca alkol de yok…

  Yanıtla
 14. redbull da gerçekten boğa spermi var. hatta üzerinde de yazıyo ama türkçe yazmadığı için kimse anlamıyor.araştırırsanız görürsünüz

  Yanıtla
 15. Ya sen safmısın soruyo bide içiyim mi sizce die be soruonki iç geç ben günde 5 6 tane içtiğim oldu bi bok olmuyo ztn içinde %1 alkol var kafa yapıo sarhoş olmuosun ve uykun hiç gelmio onun dışında içiilmicek hiçbişey yok meyvesuyu gibi gelio artk bana 😀 😀

  Yanıtla
 16. Icinde taurin var ve buda hayvandan alinan bir maddesir ve hayvansal oldugu icin haramdir niye kimse bu yonden bakmiyor

  Yanıtla
 17. adamin cani sıkılmıs yazi yazmaya calismis .bu ne lan bide okuyorum.2 aydir burn buzdolabindaymis icmemis.paranoyak herif

  Yanıtla
 18. hafız şimdi şöyle düşünmek lazım;
  arkasında “enerji içecekleri tebliğine uygun şekilde üretilmiştir.” yazıyor. içerisinde alkol olsaydı “alkollü içeçekler tebliğine uygun şekilde üretilmiştir.” yazardı. kaldı ki alkolle karıştırıp içmeyin yazıyor. şahsi fikrim alkol içermediği.hadi bunları bir kenara bırakalım.

  zamanında yine internette araştırıyordum “kefir caiz mi?” diye, cübbeli ahmet hoca’nın bir açıklaması vardı.o açıklamadan yola çıktığımda enerji içeceklerinin bir sakıncası olmadığı kanaatine varıyorum. buyrun bu da linki : https://www.youtube.com/watch?v=Ijs64sp4IOw

  Yanıtla
 19. bütün hazır gıdalar ve icecekler içinde koruyucu madde bulundurmak zorundadır..ve buda çok zararlıdır .bu koruyucu maddeyi hic yazmazlar..domuz katkıları yabancı dilde yazılır.kimse anlamasın diye neden belçikada kola yasaklandı zararlı olduğu için

  Yanıtla

Yorum yapın