Related Posts Eklentisi Abarttın Ama?

related-reklam-sponsorUzun bir süredir kullanmakta olduğum WordPress eklentisi “Related Posts” canımı sıkmaya başladı.  Eklentiyi bilmeyenler için ufak bir açıklama yapayım.  Related Posts sayesinde bir yazınızın kenarına, altına ya da köşesine koyacağınız kod sayesinde, o yazıya benzer olan diğer yazıları listeleyerek ziyaretçilerinize gösterebiliyor.

Aslında çok güzel bir fikir ve ziyaretçilerinizi sitenizde daha fazla gezdirmek için uygun bir eklenti. Fakat son zamanlarda canımı fazlası ile sıkmaya başladı.

Kullananlar biliyordur. Bir süredir sürekli olarak güncelleme havası içindeler. Neredeyse 2 haftada bir güncelleme çıkarmaya başlamıştılar. Neyse sonuçta eklentiyi daha mükemmel bir hale getirmek, daha verimli kullanmak için elbette ki sistemi güncelliyorum. Fakat güncellerken dikkatimizden kaçabilecek olan ufak bir noktayı hatırlatmak gerekiyor. zemanta

Çünkü Abarttılar!

Bir süre önce eklentimize sayaç eklendi. Bu sayede mobil ya da desktop ziyaretçilerinizin sayfa görüntülenme, mobil yüzdesi, benzer yazıların tıklanma sayıları gibi istatistik vermeye başladılar.

Hoş, üstelik benzer yazılarınızı daha aktif kullanabilmemizi sağlıyor. Fakat istatistik kısmında dikkatlerden kaçan ufak bir nokta, bu hizmet için 3. parti firmalarla iş birliği yaptıkları! Yani datalarınızı birileri ile paylaşıyorlar!

Bu bir şey değil… 

Bir eklenti kullanıyorsanız ve bir güncelleme yaptıysanız, eklentinin ayarları aynı şekilde kalması gerekir. Birçok eklenti kullanıyoruz her güncellemeden sonra eklentilerimizin ayarlarına girip, tekrar yapmak zorunda kalsaydık o, o, o işimiz vardı! Neyse ben eklentiyi güncelledikçe arkadaş ayarlarını bana yönetim panelinde farklı göstermeye başladı.  Aslında ayarların hepsi değişmiyor bir şeyler ekleniyor. Ama panelde siz ayarlar farklı gibi görüyorsunuz.

“Bende tumb yoktu? Nerden çıktı? Bu tumb kutucuğu işaretlenmiş?”

Tekrar baştan ayar yap?

Geçtim ayarları artık her güncellemeden sonra meşhur benzer yazılar eklentimiz kendine bir ayar çekiyor! Çektiği ayar ise sponsorlu reklamlar!

Nasıl mı? Hiç farkında bile olmuyorsunuz. Eklentiyi güncellediğiniz anda benzer yazılarınızın alt kısmına sponsorlu bir bağlantı gibi kendini linkini ekliyor!

Ayarlar menüsüne gelip, ilgili kutucuğu boşaltıp tekrar “Save” yani kayıt etmeniz gerekiyor. Yoksa benzer yazılarınızın arasında fazladan dışarıya bir linkiniz oluyor!

Support us (show our logo)

Kutucuğun ismi önceden sponsorlu bağlantı gibi bir şeydi diye hatırlıyorum. Şimdi ise “Support us (show our logo)” olarak görülüyor. Yahu ziyaretçilerim, okuyucularım ne desteği alacak ki? Benzer yazılarımın içerisinde destek bağlantısının ne işi var?

Yalan!

Kendi reklamını yapıyor eklenti sahibi. Anlaşılan açık kaynak kod, ücretsiz yazılımın karın doyurmayacağını gören eklenti yapımcımız şimdilerde kendine bir şirket kurup, backlink almak için “Support us” kullanıyor. Sanki ziyaretçilerim bir yazımı gelip okuduktan sonra, benzer yazılar içerisinden SUPPORT (destek) alacaklar?

Arkadaş şimdiden haberi bile olmayan yüz binlerce backlink sahibidir! Sonrası malum…

Yahu yapacaksan bizi uyar, ne bileyim git diğer eklenti yapımcıları gibi para iste, Paypal bağış kullan? Şimdiye kadar en azından 30 tane eklenti yapımcısına PayPal bağış adı altında 3’er 5’er dolar gönderdim. Neden? Karşılıksız adamlar yapıyor, güveniyorum ve hiç canımı sıkmadıkları için.

Ya da çık karşımıza arkadaş bundan sonra eklentiyi kullanacaksanız benim reklamlarım da olacak de!  Kullanan kullanır, kullanan bilir… Niye çaktırmadan link eklersin ki?

Şimdi ise Related Post eklentisi sormadan kendi kafasına göre  her güncellemeden sonra kendine bir bağlantı yeri kapması canımı sıkmaya başladı. Yahu bir eklentinin her güncellemeden sonra ayarlarını değiştirmesi! Paha biçilemez bir durum! Bir de kendini paso güncelliyorsa iyicene canım sıkılır!

Halbuki kendini bu kadar sık güncellemeseydi bu eklediği Support adı altındaki reklam bağlantısını da fark etmeyecektim! Son 4-5 güncellemedir gözümün içine batıp batıp çıkıyor. Evelallah ben de onu sistemimden çıkartmasını bilirim!

Demek ki neymiş? Related Post eklentisini değiştirme vakti gelmiş!

Web sitelerine girip biraz baktığımda adamların reklam için ayrı bir hizmet başlattıklarını gördüm. 140K blogger’dan bahsediliyor. Elbette ki bu kadar blogger’i nasıl buldukları soru işareti? Hadi onu geçtim trafik sağlama hizmetleri de varmış!

“Zemanta offers a channel for content marketers to reach over 140K active bloggers. Zemanta bloggers are looking for interesting, authoritative content they can share with their readers.”

Siz siz olun, Related Posts eklentisi kullanıyorsanız dikkat edin! Web sitenize sponsorlu bağlantıları “Support” adı altında eklemesinler. En azından da böyle zırt pırt bir şey kendini güncelliyorsa bir eklenti, dikkatli olun. Altında buzağa bulabilirsiniz…

Şimdiye kadar bir sürü eklenti kullandım ama böyle gıcığını görmedim arkadaş… Neyse içimi döktüm rahatladım 🙂

“Related Posts Eklentisi Abarttın Ama?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın