Sansüründe bu kadarı olur..!

Akşam eve geldim ve Google Reader ‘den RSS haberlerine bir göz atayım dedim. Burak Budak’ın internet sayfasında gördüğüm bir yazı açıkcası beni çok şaşırttı.

izlesene.com ve vidivodo.com kapatıldı. Ayrıca dünyanın en büyük müzik dinleme internet sayfalarından imeem.com da kapatılmış.

Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir

Hemen izlesene.com ve vidivodo.com a girdim. Karşıma gelen  “Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir”  Yazısını koca puntolarla karşımda görünce şaşırdım en azından altına hangi mahkeme ve hangi kararla kapatıldı yazsaydınız. ?

Basında da herhangi bir haber okumamıştım. Fakat Youtube.com ‘un kapatılmasıyla yıldızları parlayan izlesene.com kapatılmış.  Vidivodo.com ‘un beraberinde kapatılması açıkcası şaşırmanın ötesinde bir duydu neye uğradığımı şaşırdım.

Ya bu internet sayfalarında en ufak şey görsünler hemen video iptal ediliyor. Videoların hepsi tek tek onaylanarak yayınlanıyor öyle herkes kafasına göre video ekleyemiyor. Peki neden kapatıldı ? Açıkcası bunu bilmiyorum ama bildiğim birşey var TTNET in işine gelecek en azından Bandwitdh lerini rahatlatacaklar…

Ne diyelim korkuyorum yarın öbürgün Burak, ben, Henster, Wolkanca, Nahnu, Ferruh tek tek kapatırlar heralde… Aman yorumlara dikkat edin bir tanesini bahane edebilirler…

Geriye Metacafe.com ve Dailymotion.com kaldı yarın onlarıda kapatın hiçkimse video izleyemesin…

“Sansüründe bu kadarı olur..!” üzerine 10 yorum

 1. DailyMotion kapalıydı bir ara değil mi? Sonra açtılar tekrar. Sebep gösterseler ya da hiç olmazsa bir haber verseler “kapatıyoruz” diye.

  Yanıtla
 2. Murat Can Demir ;

  Komuoyuna bir duyuru yapmamaları açıkcası canımı çok sıktı.. Gerçi öyle birşey yapsalar tepki alacaklarını çok iyi biliyorlardır.

  Kamuoyuna duyuru ; Son videolarınızı izleyin yarın kapatıyoruz. Ona göre..! 6 ay kapalı kalacak..!

  Sanırım buda ilginç olurdu 🙂 Fakat bir mahkemenin olduğunu bir video yüzünden kapatılacağını bilsek O video sitesinden videoların kaldırılması için milyonlar tepki gösterir ve en azından videolar çok daha kısa sürede kaldırılabilirdi.

  Yanıtla
 3. Benim dns ler değişik olduğundan hiç farkında değilim. Şimdi öğrendim teo hocam.. Varya saçma sapan nedenlerden dolayı koskoca siteleri bir çırpıda engelliyorlar..

  Yanıtla
 4. Çok ciddiyim artık beni de kapatsınlar . sıkldım artık bu işte . bu kadar da olamz ama 🙁
  ttnet video ve müzik yayına gireli bu kapanmalar sıklaştı
  bunun atınd bir bit yeniği var ama anlamak ne mümkün …

  Yanıtla
 5. yaşınız kaç veya eğitim seviyeniz nedir bilmiyorum ama arada sırada temel hukuk kitaplarını okursanız(herkes için olanları), hem kişisel haklarınız ile ilgili bilgi edinir, hem de bu tür durumlarda neyin, neden yapıdlığını daha rahat anlarsınız.

  bahsedilen sitelerden imeem, telif hakkını ödemediği müzik dosyalarını erişime sunuyor. nasıl korsan cd satmak suçsa, korsan şarkı yayınlamak da suçtur. imeem’in yaptığı budur.

  izlesene de, aynı şekilde videolar yayınlıyor. telif hakları kurallarına göre, sahibinden izin alınmadığı sürece, klip dahi yayınlayamaz siteler. izlesene’ye çok sayıda uyarının yapıldığından eminim. ama dikkate almadılar. hukuk da, sizin gibi bedava videoya erişenlerin haklarındansa, o şarkı ve film görüntülerinin sahiplerinin haklarını korumak zorundadır ve korumuştur.

  eğer sitelerinizin kapatılmasını istiyorsanız size basit bir yöntem söyleyeyim: sitenize tarkan’ın bir klibini ekleyin ve müyap’a, “tarkan’ın videosunu yayınlıyorum, bana hiç bir şey yapamazsınız”, diye e-posta gönderin. kısa süre sonra sitenize erişim engellenecektir.

  siz ve yorum yapanlar şunu unutmayın: telif haklarına aykırı hizmet sunan sitelere ne zaman ceza verilmezse, o zaman mülkiyet hakkınız garanti altında olmaktan çıkar. birisi gelir, cebinizdeki parayı alır ve “mahkemeler bana bunu yapmam için izin veriyorlar”, der. siz de hiç bir şey yapamazsınız.

  mesela ben sizin bu blogunuzdaki tüm yazıları kopyalayıp, kendi sitemde yayınlarsam ne düşünürsünüz? hemen bağırmaya başlarsınız:”onlar benim yazılarım, hangi hakla kendi sitende yayınlıyorsun?”.

  Yanıtla
 6. Linux ;

  Sanırım arkadaşım anlatmak istediğimizi vermek istediğimiz cevabı anlamadı.

  Arkadaşım HUKUK bilmeme gerek yok. Adamlar siteyi kapatıyor mahkeme kararı yazıyor. Fakat ne mahkeme kararı nede hangi suçtan kapatıldığı yazıyor… Sanırım bunun için HUKUK bilmeye gerek yok…

  Ayrıca devletin yasaklarının her zaman yanında oldum. Millet Youtube.com a giriş yöntemlerini yazarken ben hiçbir yöntemi hiçbir şekilde dile getirmedim. Mahkeme kararlarına saygım sonsuz…

  Son olarak söylemek istediğimde şu :

  1. Gerekçe ve neden ?
  2. Yasak yerine CEZA..!

  Telif haklarına aykırı bir video varsa basın cezayı birisi Showtv nin diğeride Nokta A.ş nin alın telif hakkını…

  Bakalım tekrar yayınlıyor mu ?

  Ayrıca arkadaşım birilerinin yediği bir halt yüzünden 6 ay Türkiye’ye kapalı olan Youtube.com da suçumuz TÜRK olmak mı ? Suçumuz TR de mi yaşamak ? Bu cezayı neden biz çekiyoruz ? Bunun neresinde hukuk var anlatır mısın lütfen ?

  Yanıtla
 7. “izlesene’ye çok sayıda uyarının yapıldığından eminim”
  Nasıl eminsin? izlesene.com yetkilileri kendilerine herhangi bir uyarı yapılmadığını söylemişler.

  Yanıtla
 8. TeaKolik kardeş çok iyi konuşuyorsun. Valla bu nedir heryer kapanıyor. Birde en gıcık olduğum şey 1 Video sitesi 1 dakikada kapanabiliyorda niye forumlar kapanmıyor. Forumların buna özel bölümleri bile var. Niye yapamıyorlar? çünkü o kadar forum varki Savcı’ya verilen dosya 1000 sayfayı bulur. Hiç yalan söylemiyorum 😛 Fakat 1 video sitesinde Yasadışı içerik olsun Mahkeme kararıyla kapatılmıştır. Çıkıyor. Nedir bu sansür manyaklığı bu yüzden DNSlerini değiştir. Öyle kullan. İyi günler..

  Yanıtla

Yorum yapın