Sapıklık Yaparken Dikkatli Olmak Lazım :)

Günlerden Pazar ve gece yarısı saat 02:02’yi gösteriyor. Ben her zamanki gibi bilgisayar başında çalışıyorum. Soğuk bir kış akşamı ve kombi harıl harıl ses çıkarıyor. Sese alıştım. Mutfakta sigara, çay ve bilgisayar eşliğinde takılıyorum. Sigara içtiğim tek yer mutfak olunca bilgisayarı da yanımda taşımak adet oldu.

Bir yandan yarım açık penceremden dışarıyı izlerken diğer bir yandan kafamdaki işleri toplarlamaya çalışıyordum. Derken özel bir numaran çağrı geldi…

Her zamanki gibi özel numaradan gelen çağrılarda ses kayıt tuşuna basıp telefonu açıyorum.

Canı sıkılmış 2-3 üniversite öğrencisi…

Nerelisin? Ne iş yapıyorsun? Sapıklık yapmak için aradık… (gülüşmeler)… vesaire, vesaire…

Konuşmanın başında uyarıyorum. Şuan ses kaydı alıyorum sesinizi Youtube’a koyacağım diye… Karşı taraftaki hanımefendi hiç de oralı olmadı. Ancak sesindeki tona dikkat edince… Acaba sorusunu kendine sorduğunu ve şüphe ettiğini düşünüyorum. Öyle de oldu… Neyse bayağı bir cesaretliydi. Konuşma kapanmadı aksiye dakikalarca devam etti.

Telefonumu nereden buldunuz?

Sorusunu yönettiğim zaman Google’a yazıp, bir ekran görüntüsünden ulaştıklarını “TEAkolik” diye bir sitede yazdığını söylediler.

Hah işte bu noktada İnternet sayfamı söyleyip, Google Analytics ve Server Loglarını açarak, İnternet sayfam olduğunu ve girip bakabileceklerini, telefon numaramın da orada yıllardır yazdığını söyledim.

Bir İnternet sayfasına girdiğinizde ip adresi, tarayıcı bilgileri, tarayıcı eklentileri, işletim sistemi, ekran çöznürlüğü gibi birçok detay bırakıyoruz… Ancak farkında bile değiliz…

İnsan doğası işte, merak… 

Sayfaya girin… Sonra benim hakkımda merak ettiğiniz bir şey varsa teakolik.com/hakkında sayfamda yer alıyor diye yönlendirdim. Hanımlar bayağı merak etti (ooo internet sayfası da varmış) ve sayfaya balıklamasına girdiler.

Sonuç mu? 

Google Analytics sayesinde lokasyonları (şehir bazında) karşımda. Server logları sayesinde de birçok bilgi elimde… Bir de bunu konuşurken kendilerine söyledim.

Aman abi yapma etme… 

Rahat olun hanımlar kimse ile paylaşmayacağım. Amma ve lakin merak ettim sizi…

Sonrası mı? 

Sonra niye aradıklarını sorup, üniversite öğrencisi olduklarını ve bölümlerini öğrendim. Üstüne üstlük yarın bir sınavları varmış ve sınava çalışmak yerine rastgele bir numara çevirip, sapıklık yapmayı tercih ettiklerini itiraf ettiler.

Biraz daha üstlerine girip yarın sabah girecekleri sınavı sordum. Cevap birazcık zorladıktan sonra geldi. “Türkiye’nin Jeopolitik…”

Tabi eğer yalan söylemedilerse 🙂

Velhasıl kelam, hanımefendiler kendilerini ele verdiler. 

Ağabey yapma etme…

Birçok kendileri için önemsiz (kullandıkları telefon modeli, yaş, ideoloji, din, siyasi görüş…) detay verdiler. Ancak bir araya geldiklerinde güzel sonuçlar çıkabiliyor (Buradan daha fazla bir şey söylemek istemiyorum). İyi güzel, şimdi biraz araştırma yapsak yarınki sınavın adını ve şehiri de öğrendik. Acaba kaç seçenek kalır ki önümde?

Demekki gece yarısı sapıklık yaparken daha dikkatli olmak lazımmış.  Ancak bu kadar yeter daha ileriye gitmeye hiç niyetim yok.

Neyse beni Üniversitelerine konuşmacı olarak davet edecekler. Söz aldım kendilerinden. Aksi takdirde Youtube’a konuşma kaydını koyacağım 🙂

“Sapıklık Yaparken Dikkatli Olmak Lazım :)” üzerine 8 yorum

 1. İlahi abi iyi zaman harcamışsın 🙂 Son bir iki günde periscope’ta normal faniler ne yapıyor diye belirli zaman aralıklarıyla değişik kıta ve ülkelerin insanlarını yönelik bir inceleme yaptım. Sanırım insanlık periscope yayını konusunda dünya birliği sağlamış. Genel mantık sizi bu şekilde rahatsız eden ergen ve erken gençlik dönemi çocuklarının kendi eğlenceleriyle dolu. Garip bir eğlence kültürleri var. Ne kadar doğru bilmiyorum tabi ama kendilerine ait bilgileri vermekten de çekinmiyorlar. Reklamcılık camiamıza viral yaptıracak ganimet dünyası gibi gördüm bir yandan da. Görüp öğrenecek çok şey var sanırım daha 🙂

  Yanıtla
 2. Son zamanlarda özellikle Periscope üzerinde “numara verin arayalım” başlığıyla bu tür “işletme” girişimleri fazlasıyla yapılıyor. Onlardan birine denk gelmiş olabilirsiniz. Ancak fena avlanmışlar, iyi bir ders olmuştur 🙂

  Yanıtla
 3. Kızlar çok şanslıymış.Keşke bende rastgele bir numara çevirsemde telefonun öbür ucuna siz çıksanız Abi. Çay eşliğinde sohbet etsek dolu dolu.

  Yanıtla
 4. Abi senin mahalleden gecerken yazini okudum iyi tongaya dusurmussun 😄 sapiklik yapalim derken borclu kaldilar desene 😄

  Yanıtla
 5. Otu boku keşke blog yazısına çevirmesen? Artık teknolojiye ayak uyduramadığını düşünüyorum.

  Yanıtla

Yorum yapın