Sapphire ATI Radeon X1900 X1950 XTX TOXIC

sappire.jpg SappHire Firması 2 yeni ekran kartı ile karşımızda bu gece sizlere X1900 GT ve X1950 Tonic modellerinden bahsedeceğim. Günümüz sistemlerinde artık Video ve Oyun had safhalara ulaştı ve ister oyun olsun istersenizde 3D modellemeler gerçeğe çok yakın yazılımlar üretilebilmekte bundan birkaç yıl öncesine kadar köşeleri zikzaklı görüntülerle oyun oynarken ” Vay beee graiklere bak ” derken şimdilerde ise bırakın zikzak çizgileri yerdeki çimlerin dalgalanmasından tutunda adamın saç tellerine kadar en ince ayrıntılara yer verilmiş grafik animasyon ve oyunlarla karşı karşıyayız. Özelliklede oyunlardaki kahramanlar dövüş sahneleri ve hareketler birebir yapılmakta ve gerçeğe çok yakın çizimlerle karşımıza çıkmaktalar. Tabiki bu kadar yüksek grafik kalitesini elde edebilmek için yüksek işlem kapasiteli ekran kartlarına ihtiyaç duyuluyor. Sapphire firması Ati Chipsetli X1900 serisi kartlarda bunlardan bir tanesi. Görüntü kalitesini Ati teknolojisi ile birleştiren Sapphire firması piyasaya yeni canavarlarını sundu.sapphirex1950xtx.jpg

Bunara X1900 ve X1950 olarak modellendiriliyor. Üzerilerindeki özel soğutma sistemleri ile kendilerini gösteriyorlar diyebilirim. Eee tabiki bu kadar yüksek veri işlemesine böyle bir soğutma sistemi gereklidir. Öncelikle bu sistemden bahsedeceğim. Resimde de gördüğünüz gibi ek bir parça olarak duran sisten ekran kartının soğutma ünitesi. Özel soğutma sisteminden çıkan 2 boru ile işlemci üzeride soğutma yapmakta. Bu borularda Ati işlemcisi üzerinde bir Sıvı soğutma sistemi oluşturulmuş. İşlemci üzerindeki ısı emiciler ile Soğutucu sıvı soğutucu ünitesinden çıkarak işlemci üzerine geliyor. İşlemci üzerindeki ısı emiciler vasıtası ile soğutucu sıvı sıcaklığı emiyor ve diğer borudan soğutma sistemine dönüyor. Soğutma sistemi üzerinde 2000 RPM 18 dB(A) gürültü ve 2500 RPM 26 dB(A) gürültü ile çalışan bir FAN vasıtası ile Özel sıvı tekrar soğutularak Ati Chip setine gönderiliyor. Ayrıca fan soğutma sisteminin ön tarafındaki deliklerle ısınan ünitedeki sıcaklığı kasanın dışına itiyor.

Gördüğünüz gibi alışılageldik bir soğutma sistemi yok. Önceden ekran kartı chipi üzerine montaj edilen fanlar kasa içerisindeki havayı işlemci üzerindeki soğutucu aliminyum hava kanallarına çekiyordu. Bu sayede soğutma yapılmaktaydı. Şimdi bu ekran kartında ise kasa içerisine değilde ısınan sistemdeki sıcaklık direkt olarak kasa dışına aktarılmakta. Bunu düşünmeleri gerçektende iyi olmuş birçok sistem kasa içerisindeki havayı devir daym edemediği için kasa içi sıcaklık artmakta ve sistem kilitlenmelerine neden olmaktaydı. .

Dönelim tekrar soğutma sistemine şimdi akla hemen bu soğutucu özel sıvının ne kadar dayanabileceği geliyordur. Bu sıvının aralıksız yani hiç durmadan 10,000 saat (416 gün) çalışma ömrü olduğu söyleniyor. Gerçektende uzun bir süre diyebilirim. Süreki olarak kullanmadığınızı yani 10bin saat ekran kartınızın bir fiil çalışmayacağını göz önünde bulundurursak sanırım bu süre 900 güne kadar çıkabilir.

Bu soğutma sistemine TOXIC Sıvı Soğutma Sistemi deniliyor. Thermaltake’in Tide Water (CL-W0052) sulu soğutma sistemi nde özel sıvının işlemciye iletiminde özel saf bakır borular kullanılmış. Soğutma ünitesinin içerisinde de Saf bakır RADYATÖR sistemi kullanılmış biliyorsunuzdur. Bakır en iyi iletkenlerden birisidir zaten

512MB lık GDDR3 entegre hafızası ile güçlendirilmiş RADEON™ X1900 XTX çekirdek sistemine sahip bu ekran kartının çekirdek hızı 675MHz işlemci bellek hızı ise 1600Mhz 2 DVI görüntü çıkışı yanında Video Giriş-Çıkış larınada sahip.

x1950.jpgX1950 XTX CROSSFIRE modelinde ise çekirdek hızı 650Mhz ve bellek hızı 1550 Mhz Avivo™ video ve görüntü sistemine sahip ayrıca CrossFire™ – Multi-GPU teknolojiside yanında sunulmakta. 384 milyon transistörü 90nm teknolojisi ile biraraya getirip manyak kartlar oluşturmuşlar diyebilirim. Bendeki X1600 serisinin pabucu çoktan dama atıldı bile 🙂

Reaching the deepest recesses of the mind, where the passion for adrenaline and adventure lie dormant, the SAPPHIRE TOXIC ATI RADEON™ X1950 XTX will awaken the avid enthusiast and free the imagination from the shackles of PC hardware limitations. The TOXIC family of products is synonymous with extreme performance and enjoys its lofty perch atop the graphic card food chain. The TOXIC X1950 XTX makes for a welcome addition to the family with its robust hardware offerings such as: the industry acclaimed X1950 GPU, 512MB of GDDR3 of onboard memory, CrossFire support, and the innovative near silent water-cooling solution provides for higher clock speeds and bragging rights. The TOXIC series has it all and the TOXIC X1950 XTX delivers support for Windows Vista™ 3D environment, Direct X and OpenGL, increased performance, quiet operation, and still remains affordable. Accelerate your imagination and experience the evolution of hardware with the SAPPHIRE TOXIC X1950 XTX.


Next generation software demands hardware that is born from the enthusiasm embedded in every gamer’s fantasy and the Sapphire X1950 XTX delivers the pixel pounding muscle to answer that demand. The Sapphire RADEON® X1950™ series provides the ultimate in performance to push tomorrows gaming titles as well as offers accelerated support for the eagerly anticipated and graphically intensive Windows Vista™ 3D environment. The very definition of awe-inspiring graphics can be found within the advanced feature set of the X1950 Family and when driven by the worlds fastest GPU and 512MB of GDDR4 memory the end result is nothing short of spectacular. Possess the power to perform at a level never before thought possible with the Sapphire RADEON® X1950 XTX !

Yorum yapın