Sevgililer günü ve tarihçesi birde benim yorumum ..!

Sevgililer günü geldi çattı işte… Kimi sevgilisine bir çiçek kimi bir oyuncak kimi bir çikolata vs. vs. vs..   Sevgilisi olmayanlar? Onlarda ne yapsın sevgililer günü dediğiniz zaman başını önüne eğiyor ve düşünmeye başlıyor acaba benimde bir sevgilim olacak mı ?

     Birçoğunuzun sevgilisi vardır yada olmuştur muhakkak özelliklede sevgililer günü Cumartesi Pazar’a denk geldiyse .. Sokaklar cıvıl cıvıl sevgililer el ele kol kola …

     Peki ne aldınız sevgilinize ? Bir gül mü yoksa ? Bu arada çiçekçilerinde bayramı diyebilirim her ne hikmetse 5 YTL olan bir gül bugün 10 YTL ye çıkıyor .. Yada bir gümüş yüzük ? bileklik ?

     Sizce ne almak gerekli ? Sevgiliniz belkiyordur ona bir süpriz yapmanızı o da size bir süpriz ayarlamıştır. Malesef bu sene sevgililer günü hafta içine denk geldi hemen hemen hepiniz çalışıyorsunuz iş yerinden de sevgilimle buluşacağım diye izin de alamazsınız ki …

     Saat 18:00 dan sonra sokaklar bir başka güzel olacak burası kesin.. Bende çıkacağım tabi mesaiye kalmazsam işleri çabuk çabuk bitirmeye çalışıyorum. Birtanem bana bir süpriz ayarlamış bile bende bir süpriz ayarladım ama biraz geç kaldım benim vereceğim hediye 3 günde geliyor malesef bugünü nasıl atlatacağım bilmiyorum ama bildiğim birşey var zor olacak. Bilmiyormuşum gibi davranmaya çalışacağım bakalım durumu çakacak mı acaba kafasından ne gibi düşünceler geçecek ?

  _ Ulen takoza bak sevgililer gününü unutmuş …

Yok canım unuturmuyum hiç yalnızca kafamda bir süpriz tasarladım fakat birkaç gün gecikti…

Peki sizler ne yapacaksınız ?

Üsküdar sahiline sevgilinizi götürüp kız kulesine karşı AŞK-I İLAN mı edeceksiniz ? Yoksa seni seviyorum aşkım canım birtanem kelimeleri ile geçiştirecek misiniz ? Yada hediyenizi romantik bir ortamda mı verip 

– Aşkım seni çok seviyorum

mu diyeceksiniz ?

Ne olursa olsun bildiğim birşey var insan sevgilisine bir hediye alacaksa SADECE BU GÜNE bırakmamalı.. Onu senenin her günü sevmeli onunla her dakikasını harcamalı onu her an düşünmeli onsuz yapamamalı ve onu her zaman mutlu etmeli..

Bazıları ise

– Biz evleneli 1 yıldan fazla oldu

– Biz 5 YILDIR evliyiz Sevgililer günü mü kaldı _?

Gibi sözlerle kendilerini avutuyorlar bence avutulmamalı.. Evli de olsan ayrı da olsan seviyorsan sevgilini her zaman mutlu etmelisin….

PEKİ SEVGİLİLER GÜNÜ NEREDEN GELİYOR?

Bunu biraz araştırdım ve Wikipedia dan bir yazı buldum.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Sevgililer_G%C3%BCn%C3%BC

Şubat ayı bereket festivalleri

Şubat ayı ortasının aşk ile ilişkisi antik çağlara dayanmaktadır. Antik Yunan takvimlerinde, Ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortasının arasında kalan zaman Gamelyon ayı olarak adlandırılmıştı ve Zeus ile Hera’nın kutsal evliliğine adanmıştı.

Antik Roma’da 15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus’un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Bu günde, Lupercus’un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi. Daha sonra kafalarının üstüne koydukları bir parça keçi derisi ile Lupercus’u simgeleyerek, Roma sokaklarında koşturup, karşılaştıkları herkese dokunurlardı. Genç kızlar gönüllü olarak ileri atılır ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çabalarlardı. İnanışa göre bu dokunuş sayesinde doğurganlıkları kolaylaşacaktı.

Valentine

1712 yılına ait İsveç almanağında 14 Şubat Valentine olarak belirtilmiş

Katolik Ansiklopedisi’ne göre(1908) eski şehitler listesinde, 14 Şubat gününe kayıtlı, inancı yüzünden öldürülmüş 3 tane Aziz Valentine geçmektedir:

  • Roma’da 3. yüzyıl’ın ikinci yarısında öldürülmüş ve Via Flaminia gömülmüş bir rahip.
  • Aynı zamanlara denk gelen ve Interamna (modern Terni) piskoposu. O da Via Flaminia’ya gömülmüş fakat rahipten farklı bir mezara.
  • Afrika’da hakkında çok az bilgi olan bir kişi.

Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı eski tarihte hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Valentine’nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir.

1969 yılında kilise takviminden Aziz Valentine gününü çıkarmıştır.

Orta Çağ

Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı ilk olarak 14. yüzyıla ait kaynaklarda görülmektedir. 1381 tarihli Parlement of Foules adlı kitaba göre, Fransa’da ve İngiltere’da 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler.

Hristiyan olduğu için öldürülmüş din adamı Valentine ile romantik aşk arasındaki ilişkiyi anlatan efsanelerin 14. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu efsanelerde geçen başlıcaları şöyledir:

  • Valentine, öldüreleceği günden bir gün önce gardiyanın kız kardeşine “Valentine’ninden” imzalı bir aşk notu vermişti.
  • Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu dönemlerde gizlice evlenmelerine yardım etmişti.

Günümüzde Sevgililer Günü

Sevgililer Günü çikolataları

Zamanla 14 Şubat sevgililerin, aşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı bir gün haline gelmiştir. 1800 yıllardan sonra Amerika’da Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok gelişti. Neredeyse herkes her yıl 14 Şubat’ta sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler veriyor. Bu hediyelerin başında çiçekler geliyor. Çikolata ve bir kart ile de aşklarını anlatıyorlar.

NOT: Wikipedia ‘dan alıntıdır.

“Sevgililer günü ve tarihçesi birde benim yorumum ..!” üzerine 3 yorum

  1. ben yazdıkların için çok teşekkür ederim. ayrıca yorumun içinde.. çok güzel olmuş.. gönlüne sağlık..

    Cevapla

Yorum yapın