Siber Güvenlik Adına Zor ve Ders Alınması Gereken 2015 Yılı

Yeni yıla merhaba derken geriye dönüp baktığımızda, 2015 yılının bilişim ve siber güvenlik adına zorlu geçen bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yılın 2014 yılına göre de yapılan siber saldırıların 2 kat arttığını not olarak belirtmekte fayda var.

Özellikle geçtiğimiz ay, ülkemiz .tr uzantılı alan adlarına yönelik Nic.TR’a gerçekleşen ve ülke tarihinin en büyük DDoS saldırılarından biri olma özelliğini taşıyan siber saldırılar sebebiyle kamuya ait web  siteleri ve bankacılık sektörü büyük sıkıntılar yaşadı. Bazı noktalarda bankaların pos cihazlarının çalışmadığına ve ödeme yapılamadığına da şahit olduk.

Büyük veri ile birlikte siber güvenliğin de her geçen gün önem kazandığı, daha fazla çalışma yapılmasının gerektiği bir alan olduğunu bu saldırılar ile kanıtlandı.

Siber güvenlik, kişisel bilgi gizliliği ve veri güvenliği gibi konuların hayati önem taşıdığı günümüzde “Siber Savaş” tabirini artık daha sık duyuyoruz. Her geçen gün çeşitlenen ve şekillenen saldırı türleri ve boyutları, savunma sistemlerinin ve senaryolarının da bu paralelde gelişimini gerektiriyor.

Gündeme ilişkin olarak Hosting Dergi’nin yayınlanan 13. sayısında Verisign 2015 yılı Siber Tehditler ve Trendler raporunu inceleyebilir, Türkiye ve Dünyadan sektörel haberler ile birlikte, uzman yazarlarımız tarafından hazırlanan siber güvenlik içerikli makaleleri bulabilirsiniz.

Evet, ülkemizde Siber Güvenlik uzmanları yetiştirmeli bu konuda öğrencilerden çalışanlara kadar herkesin bilgi güvenliği farkındalığını artırmamız gerekiyor.

Hosting Dergi’yi ücretsiz okumak için tıklayın.

Yorum yapın