Siber Saldırılarda Hedef Polonya Havayolları!

Polonya Havayolları’nın sistemine siber saldırı düzenleyen hacker’lar 22 uçağın uçuş bilgilerini değiştirdiği söyleniyor.

Polonya Havayolları LOT’un IT sistemini hack’leyen bilgisayar korsanları, şirketin uçuş bilgilerini değiştirerek 10 uçağın kalkışını engelledi, 12 uçağın da rötar yapmasına sebep oldu. 1500’e yakın yolcunun etkilendiği saldırı, ülkenin başkentindeki Chopin Havalimanı’nda kısa süreli bir kriz yaşanmasına neden oldu.

Kısacası bu tarz saldırıları daha çok göreceğiz!

Kaspersky Lab Uzmanı Andrey Nikishin’in saldırıya dair yorumunda, “LOT olayın tüm ayrıntılarını henüz sağlamadı, bu nedenle olayın nedenini ve doğasını yalnızca tahmin edebilirim. Aklımıza iki olası senaryo geliyor. İlki içeriden biri tarafından gerçekleştirilen kasıtsız bir eylem veya bir çeşit bilişim hatası. İnsanlar ya da makineler zaman zaman hata yapabilirler.

Chopin havaalanındaki 11 uçuşun gecikmesinin gerçek nedeninin bu olduğuna inanmak istiyorum. Diğeri ise daha çok Hollywood tarzı bir senaryoya benziyor. Varşova havaalanı, Schiphol veya Heathrow’a kıyasla oldukça küçük bir havaalanı. Günün saatine bağlı olarak, her saat kalkan yalnızca 11 civarında uçuş var. Peki ya bu, Paris’teki Charles de Gaulle ya da New York’taki JFK gibi çok daha yoğun bir havaalanına düzenlenecek daha büyük bir siber saldırı öncesinde deneme amaçlı yapılmış bir eylem ya da keşif operasyonuysa? Kötü adamlar reaksiyon zamanını ölçmek ve BT personelinin olaya müdahale prosedürleri ile nasıl başa çıktığını görmek istediyse?

Bu tarz birçok senaryo düşünülebilir!

Ancak günümüz teknolojilerini ve saldırıları düşündüğümüz zaman, gerçek olması muhtemel saldırılardan biri olduğunu görüyoruz.

Sebebi ne olursa ve tehdit aktörleri kim olursa olsun, hayatlarımızın bilgisayarlara ne kadar bağlı olduğunu ve ulusal kritik altyapı nesnelerinin siber tehditlere karşı ne kadar savunmasız olduğunu görebiliriz. Bu sorunla kesinlikle özel olarak ilgilenilmesi gerekiyor; aksi takdirde ikinci senaryo birçok insanın ölümüne yol açabilirdi.

Umarım hackerların kullandıkları saldırı yöntemlerine karşın güvenlik düzeyleri ve güvenlik mekanizmaları daha da artırılır. Aksi takdirde daha birçok saldırı göreceğiz.

Çok yakında da hackerlar yüzünden birçok insanın hayatını kaybedeceği saldırılar görmek de mümkün bir hale geldi.

“Siber Saldırılarda Hedef Polonya Havayolları!” üzerine bir yorum

 1. Bazen şunu düşünmüyor değilim..
  Antivirüs firmaları hep iyi abiler.. Virüsü yayanlar kötü insanlar.. Sürekli yeni bir virüs, malware, worm vs..
  Ardı arkası kesilmiyor. Sürekli AV satışları updateler..
  Bu şunada benziyor..
  Kanser çeşitleri.. İlaç firmaları ve cözmeye calısmaları. Hastanın tedavisi güclendiriliyor. Erken teşhis hayat kurtarır deniyor. Ama kansere kesin çözüm bulamadık diyorlar.
  Demek istediğim bazılarını aslında satışlar icin bunlar cıkarmıyormu yada önünü acık bırakmıyormu ?
  Yada ben sanırım kötümser düşünüyorum artık.

  Yanıtla

Yorum yapın