Siber Savaş mı? Neler Oluyor? Son Durum Nedir?

İnternet filtre protestolarına bir yenisi de Anonymous adlı hacker gurubundan geldi. Anonim isimli bir grup ülkemizdeki çeşitli devlet ve kamu sitelerine yönelik protesto saldırısı düzenleyeceğini youtube.com üzerinde bir video ile duyurmuştu.  Ardından basın açıklamaları ve internet üzerinden yayılan açıklamalarla destek istenilmeye başlandı.  Hatırlarsanız bir süre önce Wikieaks’e yönelik ambargo uygulayan Paypal, Visa ve Mastercard gibi firmalara saldırı düzenleyerek sistemlerinin kapanmasını sağlamıştılar.

İsimlerini ilk kez internet özgürlükleri ile Wikileaks’e destek olarak duyduğumuz Anonymous isimli grup şu sıralar Türkiye Cumhuriyeti’ne internet filtrelerine karşı adı altında saldırılar düzenlemeye başladı.  Grup sosyal ağlar üzerinden örgütlenmekte ve üyelerini bir IRC server üzerinden toplamakta.  Yaptıkları açıklama içerisinde VPN kullanarak belirtilen yazılımları kullancıların indirmesi ve bilgisayarlarından çalıştırdıkları zaman destek vereceklerini bildirmekteler.

Kullanılan yazılım bir nevi trojan. Bu yazılımı bilgisayarınıza yüklediğiniz zaman siz de siber saldırının bir neferi haline gelmektesiniz.  Yapılan açıklamalara göre Perşembe günü saat 18:00’da devlet sitelerine DDOS saldırısı yaparak kapatmayı planlamaktalar.  Ülkemizde ise birçok kullanıcı Anonymous isimli bu gruba destek vermek için bu zararlı yazılımı kullanmaya başladılar.

İşin aslında ne kadar tehlikeli bir saldırı olabileceğini hiç kimse düşünmüyor.  Eğer bu zararlı yazılımları yüklerseniz sizi kullanarak devletin yanı sıra bankalara ve diğer birçok sisteme sizi kullanarak saldırabilirler. Saldırıda sizin bilgisayarınız kullanılacağı için  karşı taraf sizin ip adresinizi görecek ve kanunen suçlanacaksınız!

İlk saldırı organize olarak perşembe saat 18:00’da başlayacak.

Ülkemizdeki kamu kuruluşlarını hedef alacak olan ilk saldırı 9 Haziran Perşembe günü saat 18:00’da başlayacak. Yapılan dururular bu yönde olmasına rağmen botnet ağlarını test etmek için devlet sitelerine yüklenmeler başladı. Henüz devlet siteleri bir kapanma ya da hacklenme durumu ile karşı karşıya kalmasa da büyük bir botnet ağı ile tüm sitelerin erişimini kesecek kadar güç toplayabilmekteler. Ciddi ve çok büyük olması beklenilen saldırı için sürekli olarak sosyal ağlar üzerinden kullanıcılara bidirgeler ve açıklamalar gönderilmekte.  Bu açıklamalar içerisinde zararlı yazılımları bilgisayarlarına yüklemesi ve kimliklerini gizlemek için ücretli VPN servisleri kullanmaları önerilmekte.  Kısacası bu saldırıya destek verenlerin bilgisayarları birer Zombi haline gelecek. Sadece bu saldırı için değil diledikleri gibi bu zararlılar bilgisayarınızda yüklü olduğu sürece kullanılabilir ve sizleri suçlarına ortak edebilirler.

Son durum nedir?

İlk olarak yapılan açıklamalardan sonra karşı saldırıya geçen Devlet yanlısı Hacker’lar (The_Bekir ve Jester) Anonymous’un web sitelerine karşı atak başlattılar.  Yapılan ataklar sonucunda Anonymous web sitelerini Google Sites’e taşımak ve değiştirmek zorunda kaldı.  Her ne kadar hacklenmedik diye itiraz etseler bile Google Sites üzerinde olmaları kendilerini güvene almaya çalışmalarının bir göstergesi oldu. Saldırılara devam eden devlet yanlısı Hacker’lar  Google Sites üzerindeki Anonymous’un  web sayfasının  limitlerinin kısa sürede dolmasını ve yayınının kesilmesini sağladı.

Tabi sadece bununla da kalmadılar.  Anonymous’un iletişim için kullandığı IRC server’ine sızan Devlet yanlısı Türk Hacker’lar  irc sunucularını bir bir hack etti. Yaptıları açıklamalara göre bu sunucu üzerine bağlanan tüm ip adreslerini alarak sunucu iplerine ve kişilere saldırı başlatıldı.  Ayrıca ip adreslerinin ilgili makamlara bildirilerek devletin kısa sürede bu saldırıyı yapanları yakalaması için yardımcı olmaya çalıştıkları belirtildi.  Bu açıklamayı duyan Anonymous destekçileri IRC kanalı üzerinde  “Ip adreslerini polise vermişler” diyerek kaçmaya başladılar.

Karşı DDos saldırılarını devam ettiren Devlet yanlısı Türk Hacker’lar Anonymous’un organize olmalarını engellemek için saldırıya devam ettiklerini açıkladılar.  Ayrıca The_Bekir ve Jester nickini kullanan Türk Hackerlar siber saldırıyı engellemek adına, topluluğu dağıtması için anonimlerin toplandığı irc (chat) sunucusunu hacklediler.  IRC ye bağlanan anonim kişilerin IP Adreslerinin ele geçirildiği söylediler.

Takip ettiğim kadarıyla IRC serverlar tekrar aktif.  Saldırıda bir şey olmadı gibi görünse dahi Irc sunucularının tekrar aktif olması yapılan karşı atakların kesildiği anlamına gelmiyor. Yeni gelen neferlerin ip adreslerini toplayan Türk Hacker’lar bilgi toplamak ve Siber orduyu dağıtmak için bu tarz girişimlerde bulunuyorlar.

5 yıla kadar hapis cezası var!

Anonymous’a destek vermek isteyen kişilerin bunu göz önüne almaları gerekiyor. Kanunlarımıza göre saldırıda kullanılan yazılımları indirerek birer Zombi PC haline geldiklerine yapılan her saldırıda ip adresleri tespit edilerek saldırı ile suçlanabilirsiniz. Protesto yaparken, kanunlara karşı gelerek hakkınızda dava açımasına sebep olabilirsiniz. Buna dikkat etmenizi tavsiye ederim. Tekrarlıyorum. Protesto amaçlı da olsa böylesi bir saldırıya katılanlar  Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre suç işlemektedirler.

Bakalım Siber saldırılar ne duruma gelecek.  Bu saldırılar başarıya ulaşabilecek mi? Özelliklede devlet yanlısı birçok hacker ve hack grubunun bu Anonymous’a karşı saldırıya geçtiğini ve örgütlenmelerini engellemek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını görmekteyiz. Bu şekilde Anonymous’a büyük bir zarar vermekteler. Tabi onlar da boş durmuyor. Sosyal ağları kullanarak sürekli kendilerine birer nefer toplamakta ve insanların suç işlemesine teşvik etmekteler. Bununla da kalmayacak protesto amaçlarına ulaşsa da ulaşmasa dahi bilgisayarınız tamamen onların kontrolüne geçeceği için ileride sizleri daha kötü daha farklı illegal işlerde kullanabilirler.

Devletin bu konuda ne tip önlem aldığını bilmiyorum. Fakat Anonymous çok güçlü bir grup ve üst yönetimin elinde ne kadar büyük bir DDOS BotNet ağı olduğunu Wikileaks olaylarında görmüştük. Bakalım zaman ne gösterecek?

“Siber Savaş mı? Neler Oluyor? Son Durum Nedir?” üzerine 10 yorum

 1. Aferin işte bu! Hamza Abim çok güzel yazı olmuş. Tebrik ettim. İstediğinde güzel yazılar yazıyorsun ki yani hep de yazıyorsun.

  Kırmızı ile yazılanları iyi okuyalım. Çok saf arkadaşlarımız var yardım edeyim derken ona kim yardım edecek düşünmeden iş yapabiliyor. Bilginiz yoksa başınıza iş almak yerine oturun izleyin neler olacak neler bitecek.

  Yanıtla
 2. BTK’nın Sansür hakkında yaptığı açıklamayı okudum. İsteyen zaten kendi netine hiç bir müdahale edilmeden kullanmaya devam edebilecek, isteyenlerde filtre seçebilecek. Bu durumda ortada bir sorun yok. Ayrıca onlar kim ki bizi tehdit ediyor. The_Bekir ile Jester cevabını vermiş.

  Yanıtla
 3. Saldırıda belki onbinlerce farklı IP den bağlantı görünecek. Hepsini nereye yakalıyorlarda 5 yıl hapis veriyorlar.

  Yanıtla
 4. Hamza abi yapma şu akıllılar IRC’dekilerin çoğunun vpn kullandığını bilmiyorlar. IP’lerini alsalar nolucak?
  Ay Yıldız’ın şu an yaptığı sadece fırsattan istifadeden başka bir şey değildir. Medyada kendi prestijlerini arttırdılar. Facebook sayfalarına bakın gülersiniz ya. “Komutanım, allah başımızdan eksik etmesin” gibi yorumlar. Komutanım diye sesleniyorlar birbirlerine. Çok ilginç, gerçekten.

  Yanıtla
 5. Hacker olarak bahsedilen kişiler kendi ip numaralarını gizleyecek kadar bu işi biliyor zaten. Geriye kalan lamerlerin ip numaralarını öğrenmeleri pek de önemli birşey değil. Bu sadece DDOS ataklarını etkiler. Önemli olan DDOS ataklarını durdurmak değil güvenlik açıklarını kapatmak.

  Yanıtla
 6. Bir tarafta A.Y. gibi lamer topluluğu bir tarafta PayPal’u vb. kurumlari indiren anonym.
  sonucu belli bir maç gibi.

  Yanıtla
 7. Baslik gereksiz, dusunce yanlis.. Devlet yanlisi hacker olmaz. Asla olamaz. Onlarin adi hacker olmaz zaten. Yasalarimiz onunde “anonim” kadar “devlet yanlisi hacker” olarak nitelenen arkadaslarda ayni muameleyi gorecektir. Ayrica “canakkale gecilmez” gibi Turk ulusunun kaderini etkileyen bir gercegin hukumetin oyuncagi haline getirilerek sidik yarisinda bir raund kazanildiginda ortaya konmasini esefle kiniyorum.

  Bize saldirilinca hacker, biz saldirinca devlet yanlisi.

  Buna dupe duz ikiyuzluluk ve cikarcilik denir.

  Sinirlendim galiba.

  Yanıtla
 8. @Era @Kerim

  Onlar kendilerine (yanlış olabilir) bu şekilde hitap edilmesini istedi. Sinirlenmenize gerek yok 🙂 Ben hiçbir zaman siyasi görüşümü yansıtmadım siz daha iyi biliyorsunuz. Eleştirdim, objektif olarak bakmaya çalıştım ama bakamamışda olabilirim. Yine de birilerinin taş atmasına ve bana zarar vermeye çalışmasına engel olamadım.

  Canları sağolsun eleştirileriniz için de teşekkür ederim. Beni en azından kabullenmiş ve bunu yüzüme söyleyebiliyorsunuz. Bazılar arkamdan neler neler söylemiş 🙂

  Ben bir blogger olarak birşeyler söylemeye çalıştım siz de eleştirdiniz çok teşekkür ederim. Yapıcı ve kendi tarafınızdan olaylara bakabiliyorsunuz.

  Yanıtla
 9. yorum yapan arkadaşlardan era adlı arkadaşım demişki devlet yanlısı olmaz 🙂 Hamza kardeşim sen türktelekom olayımızı biliyon server ve güvenlik ss lerini felan arkadaşa ve arkadaşlara nasıl devlet yanlısı olduğumuzu istersen birde öle anlat ki gerçekler hiç te öle göründüğü gibi olmadığını anlasınlar 🙂

  Prens ten saygılar ile…

  Yanıtla

Yorum yapın