Sigarayı Bırakma Hattı

Son 3 aydır “sigarayı bıraktırma hattı”  bana sigarayı bıraktırmak için (sırf sağlık için canım para kazanmak falan değil. Tamamen duygusal olduğunu düşünüyorum…) rahatsız edip edip duruyor! Her aradıklarında, kendilerine soruyorum.

“Telefonumu nereden buldunuz? Lütfen bir daha beni aramayın! Eğer tekrar ararsanız hakkınızda şikayetçi olacağım!” aldığım cevap ise sistem otomatik arıyor… Yalan!

diye kendi kendime dövünüyorum. Evet kendi kendime! Adamların umurunda bile değil. 15 gün geçiyor tekrar arıyorlar. Artık illallah etmiş durumdayım.  Benim gibi de eminim yüzlerce kişi vardır! Sigarayı bıraktırmak yerine insanı iyicene strese sokar bunlar…  Telefonu kapattıktan sonra üstüne 2 dal sigara yakıyorum… Üstelik özel bir kurum devletin resmi sigara bırakma hattı (171) ile alakaları da yok…

Bu firmalar artık cep telefonlarımızı kimden satın alıyorlarsa, artık bu datayı kim izinsiz olarak teslim ediyorsa… Velhasıl kelam sizi söylediklerine göre rastgele otomatik olarak arıyorlar.  Bir insanla konuşmak için 1’i tuşluyor ve bekliyorsunuz. Karşınıza call center’dan bir hanımefendi çıkıyor. Sonrası malum… Size ilaç satmaya çalışıyorlar.

Bu tarz arayan firmalardan ne ilaç satın alın, ne de kredi kartı bilgilerinizi verin! Aman diyeyim… Elbette ki düzgün firmalar da vardır bu konuda fakat sağlık bakanlığının resmi “Sigara Bırakma Hattı” 171’i aradığımda operatör bana bu ilaçların ” Bu ilaçların Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olmadığını, bu firmalara itimat etmememiz gerektiğini, kredi kartımızı vermememiz gerektiğini” belirtti!

Yahu kardeşim! Aramayın…

Aramanızı istemiyorum. Sigarayı bırakmak da istemiyorum.  Üstelik aradıklarında telefonu açarsanız bilgisayar kaydı ile birileri konuşuyor da konuşuyor. Bol bol sigarayı bırakmaktan bahsettikten sonra bir müşteri temsilcisine bağlanmaktasınız. Sonrası malum işte ilaç satıyorlar… İşe yaradığı bile meçhul özellikle de “Alo 171 Sağlık Bakanlığı Sigarayı Bırakma Hattı”ndaki operatörler itibar etmeyin diyerek uyarmaktalar.

Gelelim resmi Sağlık Bakanlığı’nın Sigarayı Bırakma Hattı 171’e…

Aradığınızda sigarayı bırakırsanız, kanser riskiniz düşer, kalp krizi riski düşer vs… Şeklinde bir güzel sözler dinliyorsunuz. Operatöre bağlanana kadar sizi sıkacak derecede bu sözler devam ediyor. Neyse sonunda operatöre bağlanıyorsunuz. Size…

Hangi şehirden aradığınızı sormaktalar. Ardından da “Ne kadar süredir sigara kullanıyorsunuz?”, “Günde kaç adet sigara kullanıyorsunuz”, “Kapalı alanlarda sigara içmeden kaç saat durabiliyorsunuz?” şeklinde birkaç soru yöneltiliyor.

Sonrasında operatör size iki yöntem önermekte… Gerçi en azından bana iki yöntem önerdiler.  Birinci yöntemde kendi irademle bırakabileceğim belirtildi. Sanırım sordukları sorulara verdiğim cevaplar ile bir karşılaştırma yapıp bu yöntemleri öneriyorlar. Neyse birinci yöntemde ara sıra telefonla rahatsız edeceklerini, söyleyeceklerini yaparak kendi irademle sigarayı bırakabileceğim belirtildi. Yok dedim bunu tercih etmiyorum.

İkinci yöntemde ise  doktor tavsiyesi devreye giriyor. Hangi şehir ve semtte yaşadığınızı belirtiyorsunuz ve size bir hastane öneriyorlar. Bu öneride söylenilen ise hastanenin Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan randevu almak gerektiği… Yani randevu vermiyor. Sadece öneride bulunuyorlar. Siz gidip hastahaneden randevu alıyor, doktara gidip eğer SGK’lı iseniz ücretsiz muayene olup, reçetenizi alıyorsunuz. Bir tedavi uygulaması olmadığını (tabi sağlık sorununuz yoksa…) belirteyim. Sigarayı bırakmak için doktor size birkaç nasihat ardından da bir ilaç reçete yazıyor. Eczaneye gittiğinizde ise bir sürpriz ile karşılaşıyorsunuz. SGK bu ilacı karşılamıyor. Paşa paşa ilacın parasını vererek alıyorsunuz.

Unutmadan, bir de kıytırık bir Web sitesi yaptırmışlar. Linkler doğru düzgün çalışmıyor. Sanırım Windows üzerinde php çalıştıyorlar iğrenç bir durum linklere yansımış….Web sitelerinin adresini doğru düzgün çalışmadığı için yazmaya bile gerek yok…

Eee nerede kaldı Sağlık Bakanlığı’nın desteği?

Zaten SGK’lı isem ücretsiz muayene oluyorum. Zaten hastaysam tedavi oluyorum. Madem bana sigarayı bırakmak için destek olacaksınız bari ilaç desteği de sağlayın?

Koskoca call center kurulmuş, dakikalarca telefonda konuşuyorlar… Hastane randevusu vermiyor, üstüne üstlük ilacı da karşılamıyorlar. Fayda, destek nerede kaldı? Diye kendi kendinize söylenip durdum…

171 Sağlık Bakanlığı Sigarayı Bırakma Hattı’nı arayacağımıza, hastaneden randevu koparmak için gece saat 24:00’da bilgisayar başında F5 yaparak randevu sistemine girmeye uğraşacağımıza, direk bir eczaneye gitsek? Orada eczacıya …

“Şu sağlık bakanlığının önerdiği ilaçtan bir tane verir misiniz?

desek olmaz mıydı? Ya da ne bileyim, pisikologlara görünsek? Onlar bize her 30 günde bir, 15 günde bir ücretsiz muayene yapsa ve bu muayenelerde pisikolojik destek sunsalar? Olmaz mıydı? Bana kalkıp, akciğer kanseri, gırtlak kanseri demekten öteye gitmeleri gerek miyor mu? Herkes biliyor sigaranın ne illet olduğunu…

Neyse burada dikkatinizi çekmek istediğim Sağlık Bakanlığı dışında (zaten onlar sizi durup dururken aramaz, sizin onları aramanız gerekiyor!) arayan 444’lü 444’süz, hiçbir telefona itimat etmeyin! Mazallah ilaç diye kim bilir ne satıyorlar? Üstelik Sağlık Bakanlığı Onayları da yokmuş!

Ayrıca şu bizim telefon numaralarını tesadüfen bulmalarına karşın bir yasa olsa? Rahatsız edildiğimizde izinsiz oldukları için şikayet edebilsek, para cezası ödeseler? Sanırım bununla da ilgili bir yasa teklifi vardı. Geçenlerde bir yerde okumuştum. Umarım bu yasalaşır da bu tarz rahatsız edici durumlardan kurtulabiliriz…

Neyse sizi arayarak “Sigarayı Bırakma Hattı” olduğunu söyleyenler için 1’i tuşlayıp, iki paket sigara bırakır mısınız? şeklinde rica etmenizi isteyeceğim. Malum Sigara Bırakma Hattı’ymış 🙂

Resmi uyarımız da olsun: Sigara Sağlığa Zararlıdır!

“Sigarayı Bırakma Hattı” üzerine 11 yorum

 1. Aynı şekilde beni de arıyorlar. Ama bu aramalar 171’i aradıktan sonra başladı. Bunların hepsinin bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Kim bilir belkide Sağlık Bakanlığı’nın sigarayı bıraktırma hattı numaralarımızı satıyor olabilir!

  Yanıtla
 2. Beni de arıyorlar hocam aynı söylediğiniz şekilde. Fakat daha önceden 171’i aramışlığım yok. Sekreter sesini duyar duymaz kapatıyorum zaten. Haftada en az 1 kere arıyorlar (Alışkanlık oldu herhalde). Şahsen ben de 171 hattını denemeyi düşünüyordum fakat dediğiniz gibi herhangi bir destek olunamıyorsa ne anladım ben bu işten. Recep İvedik’in psikoloğa “Kendim bakıp anlamaya çalışırım hastalığım neymiş” dediği gibi biz de öyle yapıcaz o zaman:)

  Yanıtla
 3. Ben sigara içmediğim ve alakalı hiç bir yeri aramadığım halde arıyorlar. Duyar duymaz kapatıyorum ben de kızarak.

  Yanıtla
 4. Daha önce beni de bireysel emeklilik için aramışlardı. (Sigara kullanmadığım halede bu sebeple de aranmışlığım var)Görüşmeyi kabul ettim ve beni nasıl bulduklarını sordum. Alışverişlerde doldurduğumuz formlardaki bilgileri bir havuza attıklarını ve oradan aldıklarını söylemişlerdi.

  Yanıtla
 5. Ben yaklaşık 20 senedir günde 1,5 paket olmak üzere sigara kullanıyorum. Bir çok kez 171 dandini dandini dastana hattı ile bir çok hastane ve kuruma gittim. Hatta AMATEM’e bile gittim. Bir çok ilaç ve özellikle champix, Zyban gibi dünya da yasaklı ilaçları kullandım ve beni ağır depresyona soktu. Piyasada ki bu konuda ki şarlatanlarında tuzağına ve kandırmalarına düştüm. Enerji Dağılımı vesaire pek çok yöntem. Hiçbirinde etkili olmadı. Hipnozu düşünüyorum ama kendimi de çok iyi tanıyorum. Beynim dış komut almakta çok zorlanıyor.
  Yönteminiz için kaç seans ve ne kadar ücret gerekli ?

  İyi Çalışmalar.

  Murat ÇİFTCİ

  Yanıtla

Yorum yapın