Site haritası hazırlamak Sitemap.xml nasıl oluşturulur?

Site haritası yani Sitemap.XML nasıl oluşturulur? Site haritasını nasıl göndereceğiz diye sormuşlar. Bende bir yazı yazayımda arkadaşlara yardımcı olayım dedim. Herkesin site haritası olsun herkes Google’nin nimetlerinden faydalansın istedim.

Öncelike bu yazıyı yazmama sebep olan İşitme kaybı ve ilhami arkadaşlara teşekkür ediyor ve giriş yapıyoruz.

Sitemap Nedir?

Bir internet sayfasındaki tüm yazıların linklerini bir dosyada toparlayıp Google, MSN, Ask.com yada Yahoo gibi arama motorlarına bu sayfayı göstererek internet sayfanızdaki tüm linkleri Arama motorlarının anlayabileceği bir hale getirmek amacıyla yapılan XML dosyalarıdır diyebilirim.

Örnek: https://www.teakolik.com/sitemap_index.xml

gibi dir…

Kodlama şekli ise:

<url> <loc>http://www.teakolik.com/</loc>
<lastmod>2008-10-03T08:03:01+00:00</lastmod>
<changefreq>daily</changefreq>
<priority>1.0</priority>
</url>

gibi dir…

Site haritanızda önemli olan tüm arama motorlarına uygun bir şekilde dizayn edilmesidir. Arama motorları bu sayfada bir hata bulurlarsa site haritanızdaki linkleri malesef ki önbelleğine alamayacaktır.

Düzgün ve güncel bir site haritası ile Arama motorlarında çok daha yukarılara ön sayfalara ve Google ‘de 1. sayfada çıkmanız için büyük bir etken teşgil eder.

Nasıl Site haritası oluşturabiliriz?

3 şekilde siteharitası oluşturabilirsiniz.

1. Otomatik

2. Online şekilde

3. Manuel olarak

1. Otomatik olarak sitemap hazırlamak;

Tabiki herkesin tercihi bu olacaktır. Niye uğraşayım ? Yeni bir yazı yada bağlantı oluşturduğum zaman internet sayfam kendiliğinden otomatik olarak oluştursun

Öncelikle bunun için önemli olan kullandığınız yazılımdır.

WordPress altyapısına sahip bir internet sayfanız varsa…

WordPress hemen hemen her blogcunun vazgeçilmez yazılımlarından birisidir. WordPress kullananlar için bir Plugin yani eklenti hazır var zaten sadece yapmanız gereken bu eklentiyi indirip internet sayfanızda kurmaktır. Bundan sonra eklenti aktif hale geldiği zaman kendisi otomatik olarak bir yazı eklenir eklenmez site haritasını oluşturacak ve yine otomatik olarak Google, MSN, ASK, Yahoo gibi arama motorlarına bilgilendirme mesajı göndererek site haritanızı sürekli güncel tutacaktır.

WordPress için Sitemap eklentisini indirin.

Blogger altyapısına sahip bir internet sayfanız varsa …

Blogger kullananlar içinde sitemap oluşturmak için aslında otomatik bir yöntem var.  Blogger kullananlar malesef ki FTP hesapları olmayan kişilerdir. Bir FTP hesabım yok eklenti nasıl kuracağım ? Gibi sorulara hiç gerek yok.

ÖR : http://isitmekaybi.blogspot.com gibi bir Blogger hesabınız varsa internet adresinizi http://isitmekaybi.blogspot.com/atom.xml olarak yazdığınız zaman sizin XML dosyanız otomatik olarak oluşturulmuş bir şekilde karşınıza gelecektir.  Yapmanız gereken sadece Google Hesabınızla Google Webmaster Tools dan bir hesap almak ve site haritanız http://isitmekaybi.blogspot.com/atom.xml ‘i Google Sitemap kısmına eklemektir.  Tabi Google Sitemap bölümünde sitenizi doğrulamanızı isteyecektir. Blogger kullanıcıları burada doğrulama yöntemi olarak META TAG seçmek zorundalar. Bu meta tag ‘ı seçip site doğrulama yaptığınızda Google size bir kod verecektir. Yönetim panelinizden META TAG kısmına bu kodu eklemeniz yeterli olacaktır.

Bu tip altyapılara sahip sistemlerde genelde otomatik olarak Sitemap hazırlayabilirsiniz. Yada PHP ASP yazılım bilgisine sahipseniz biraz böyle iyi bir düzeyde olanlar zaten bir script hazırlayarak otomatik hale getirebilirler…

2. Online olarak sitemap hazırlamak;

Online olarak sitemap hazırlamak derken kastettiğim şey aslında  bir nevi otomatik Sitemap.XML oluşturma servislerinden bahsediyorum. Bu tip online Sitemap.XML hazırlayan servisler sayesinde birkaç dakikada Sitemap dosyanızı hazırlayabilmektesiniz.

Gelişmiş bir ASP yada PHP tecrübesi olmayan arkadaşlar bu yöntem sayesinde internet sayfalarına bir Sitemap hazırlayabilirler. Bu sayede her yeni yazı yazdıkları zaman birkaç saniyede Sitemap dosyalarını oluşturup Google Sitemap yada Yahoo Sitemap sistemlerine gönderebilirler.

ÖR : Birkaç tane Online Sitemap.XML hazırlayabilen internet sayfası :

www.xml-sitemaps.com
www.sitemapspal.com
www.sitemapbuilder.net
www.netroglycerine.com/sitemap.html
www.neuroticweb.com/recursos/sitemap

3. Manuel olarak sitemap hazırlamak;

Aslında internet sayfanız için tek tek elle link yazıp XML dosyasıda oluşturabilirsiniz. Fakat çok daha kolay bir şekilde manuel olarak bir site haritası oluşturabilmeniz için sizlere http://gsitecrawler.com/ internet sayfasındaki Bedava bir program ile Sitemap.XML dosyanızı hazırlayabileceğinizi söylemek isterim.

WordPress gibi bir altyapınız yoksa bir Blogger blogu değilseniz ASP yada PHP onuda heçtim .HTML ile hazırlanmış bir internet sayfası için bile birkaç dakikada Sitemap.XML dosyası hazırlayabilirsiniz. Bu yöntemi ilhami arkadaşım için öneriyorum.

Sisteminiz ne olursa olsun Gsitecrawler programı sayesinde birkaç dakikada sitemap dosyanızı hazırlayabilmektesiniz. Programı bilgisayarınıza kurun ve Program içerisinde internet sayfanızı yeni bir proje olarak kaydedin. Programa START verdiğiniz zaman birkaç adımda internet sayfanıza bağlanacak tüm linkleri hafızasına alacak ve sonra site Sitemap.XML dosyanızı verecektir.  Bu dosyayı FTP nize göndererek Sitemap.XML dosyanızı hazırlamış olacaksınız.

Hadi kolay gelsin…

“Site haritası hazırlamak Sitemap.xml nasıl oluşturulur?” üzerine 36 yorum

 1. Arkadaşlar bu yayınımda size site haritası nasıl oluşturulur basit bir şekilde anlatacağım. Biliyorum bu konuda kafa karıştıracak çok konu ve birçok karmaşık işlem var bu konuyu aylarca araştırmam sonucunda ulaştığım sonucu sizinle paylaşıyorum videomu izleyip dediklerimi yapınca aslında ne kadar basit bir işlem olduğunu anlayacaksınız.

  Cevapla
 2. Merhaba,Bu yazıyı 10 yıl önce yazmışsınız fakat sorum olacaktı.Hala buraya bakıyorsanız lütfen cevap verin.

  Cevapla
 3. merhabalar hocam nasılsınız;

  Sitemiz e-ticarettir hocam. Site haritamında sadece kategorilerin indexlenmesini istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gereklidir?

  Saygılarımla;

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)