Sonunda bitti. Yeni tema Blocks2

Merhaba arkadaşlar. En sonunda bitirebildim. Birkaç ufak tefek eklemeyi düşündüğüm şey hariç tema’yı sonunda bitirebildim.

Yeni Tema Çalışması Blocks2 yazımda sizlerle paylaşmıştım. 2 yıldan fazla bir süredir kullandığım N.Design Studio tarafından geliştirilen glossyblue-1-4 teması ile yolları ayırma zamanı gelmişti zaten. Hatta birçok okurum bana “İllallah ettik artık değiştir şu temayı..!” diye sitemde bulunmasalar heralde 2 sene daha kullanırdım :)

Gerçi glossyblue-1-4 temasının üzerinden fazlacana geçmiştim. Eski temama kendimden çok şey kattımda diyebilirim. En azından bıraktığım hali ile orjinal hali arasındaki fark bariz olarak ortadaydı.  4-5 arkadaşa da göndermiştim hala isteyenlerde var tabiki… Neyse dönelim konumuza.

Yeni temada ise NeoEase tarafından geliştirilmiş. Temanın birkaç farklı tarzı var. Özelliklede WordPress 2.7 sürümü için ayrıca editlenmiş olması ve PO dil dosyası tercih sebebim oldu. Türkçe dil desteği yoktu ama PO dosyası sayesinde ingilizceden Türkçe’ye bir güzel çevirdim.

Yeni Temam Blocks2 deki yaptığım değişiklikler :

 • İlk olarak Sol üst taraftaki site ismi altı çizgili ve büyük harflerle yazılıydı. CSS dosyasından BÜYÜK yazmayı İPTAL ettim. Aslında yazı altındaki çizgiyide iptal etmeyi düşünüyorum ama şuan için değiştirmedim.
 • Sağ üst taraftaki arama kısmını diğer versiyonunda hem Google arama hemde WP arama destekli yapmışlar bende Blocks2 temasına uyarladım. Sağ üst taraftaki arama kutucuğu solundaki yuvarlak ok işaretlerine tıkladığınızda Google gelişmiş arama ile WordPress standart arama arasında geçiş yapabilmektesiniz. Tek bir arama kutucuğu ile 2 farklı tarzda arama yapabilmektesiniz. Arka plandaki resimdeki Google ve WP logolarına küçük notlar halinde belirgin olarak WP – Google mi olduğunu kullanıcıların görebilmesi için bir not düştüm.
 • Orjinal temada sağ üst taraftaki RSS butonunun solundaki Copyright © 2008 Theme Demo yazısını iptal ettim.Header.php içerisinde görebilirsiniz.
  <!– İPTAL EDİLDİ ÜST YAZI
  <span id=”copyright”>……
 • Temanın en altına footer.php ye < HR WIDTH=”100%”… komutu ile bir beyaz çizgi çekerek “Telif hakkı: Bu site…” yazısını girdim. En altta daha iyi  duruyor :) Sizce ?
 • Orjinal temada yazı başlıklarının hemen altında tarihler September 27th, 2008 formatındaydı. Özelliklede ingilizcedeki şu “th” den pek hoş karşılamadığım için Türkçe çevirmesinden sonra  15 Ara 2008 formatına çevirdim.
  index.php içerisinde ; <?php the_time(__(‘d M Y’, ‘blocks2’)) ?>
  Özelliklede hemen yanında Etiketler ve Kategoriler yer almaktaydı. Yönetim panelinden Tema ayarlarından Kategoriler & Etiketler kısmından aktif ettiğimiz taktirde yanına yapışmaktaydı. Hoşuma gitmedi açıkcası Tarih ve hemen yanına Kategorileri koydum. Çok fazla etiket kullandığımdan ana sayfada karmaşık bir görüntü olmaması için Etiketleri iptal ettim. Etiketler sadece yazının içine girince gözüksün istedim.
 • Tarihin hemen yazına yazar ismini ve linkini ekledim. Yazı içerisine girdiğinizde görebilmektesiniz. Orjinal tema içerisinde yazar ve linki yoktu.
  Single.php
  içerisinde ;
  <b>Tarih:</b> <?php the_time(__(‘d F Y’, ‘blocks2’)) ?> | <b>Yazar:</b> <?php the_author_posts_link(); ?>

  ÖR:  Yazar:
  TEAkolik
 • Orjinal temada yazı içerisine girdiğinizde tarih, yazar, kategoriler ve etiketler birbirlerine çok yapışmış bir şekilde duruyordu. Ayrıca uzun etiketlerde Google Chrome tarayıcısında sıkıntı yapmaktaydı. Single.php içerisinde ;
  Yazar:</b> <?php the_author_posts_link(); ?>
  <p>&nbsp;</p>
  Single.php içerisinde yazar linkinden sonra bir boşluk satır atlatarak bu sıkıntıyı hallettim.
 • Orjinal tema içerisindeki yorum gönder linki belirgin değildi. Türkçe çeviri yaparken yorum gönder yazısının yanına<b>Yorum Gönder</b>Şekline getirdim. Böylelikle kalın olarak dikkat çekici bir hal aldı.
 • Tema ayarlarında en alttaki yorumlar kısmında YÖNETİCİ NOTU : olarak not girdim. Böylelikle her sayfada yorumların üstünde çıkarak NOTU kullanıcılara daha belirgin bir hale getirmiş oldum. Ayrıca Comments.php içerisindeki kodlar arasında
  Comment.php
  içerisinde ; <?php echo get_avatar(“[email protected]”, 24); ?>
  Mail adresimi girerek Avartar resmini Gravatar sitesinden çektirmiş oldum. Kullanmak isteyenler kendi mail adreslerini girebilirler.
 • Sağ menüde üst kısma banner ekledim. Reklam verenlerin bannerlerini yerleştirmek için yönetim paneli içerisinden tema ayarlarına gelip “Sağ menüde şovunu göster” kısmına html reklam kodlarını girdim. Kutucuklarıda işaretleyince sağ menüde üstte reklam kısmı yer aldı.
  Ayrıca hemen altındaki kısmada Twitter, Who amung us, Sponsor ve  RSS araçlarımın HTML kodlarını yerleştirdim.
 • Yine temamızın ayarlarında alttaki “Kullanılabilir seçimli abonelik. Abonelik URL:” kısmına RSS adresimi girdim ve standart WordPress adresi yerine Feedburner adresimi girerek temanın RSS adresini değiştirdim.
 • Orjinal temanın 404.php dosyasının içerisine Google’nin özel 404 sayfa uygulamasını yerleştirdim. 404.php içinde ;
  <!–Google 404 Kodlar–>
  <style type=”text/css”>
  #goog-wm { }
  ……..
  bununla kalmayıp birde altına etiketlerimizin çıkmasını sağladım.
  <?php wp_tag_cloud(‘smallest=8&largest=36&number=50&orderby=name&sort=count’); ?>

  böylelikle dinamik bir 404 sayfası oluşturmuş olduk.
 • Archives.php şablonu içerisindeki arşivleme komutunu değiştirdim.
  Archives.php
  içerisinde ; wp_get_archives(‘type=postbypost’);
  PostbyPost yazarak tek tek tüm sayfaları arsiv sayfamın içerisinde listelemeyi sağladım. Tabi bu kodu “montly” yada “yearly” gibi değiştirip farklı atraksiyonlar sağlayabilirsiniz.
 • Temayı Türkçe’leştirdim.
 • WordPress-TR ye ve Temanın sahibine temamın son halini gönderdim.
 • Son olarak header.php içerisine birkaç SEO eklemesi ve META tagı ekledim. WordPress 2.7 yorumları sayfalara bölme özelliğini aktif ettim.

Yapılacaklar ;

 1. RSS menüsü düzenlenecek türk RSS birimleri ekleyeceğim.
 2. Eski banner yukarıdaki site başlığının altına gömülecek yada yeni bir banner ekleyeceğim.
 3. Reklam veren / verebilecekler için Yazı üstlerine banner yeri ekleyeceğim.
 4. ………… ( Sizlerden gelen istekler )

Tema özellikleri :

 • Versiyon WordPress 2.3 ve üzeri 2.7 için özel olarak eklenmiş kodlar.
 • Internet Explorer, Mozilla ve Chrome desteği.
 • Yönetim panelinden ayarlanabilir ek özellikler.
 • Türkçe dil dosyası ve PO dosyası. (TEAkolik)
 • SEO için ekstra ayarlama (TEAkolik)
 • Desteklediği Pluginler

SRG Clean Archives
WP23 Related Posts
WP-PageNavi
WP-Syntax
WP-RecentComments
WP-MulticolLinks
Highslide4WP
WP-PostRatings
wp_addbookmarks [modified]
Gravatar (for WP2.3 or lower)
Pagebar2 (for YO2)

 • 2 kolon menü sağda olacak şekilde.
 • WP veya Google gelişmiş arama tek bir arama kutusunda.
 • Ayarlanmış Width
 • Widget desteği
 • Admin özellikleri

Temanın son hali  Türkçe dil dosyası ve PO dosyası ile beraber buradan (WP-blocks2-Türkçe) indirebilirsiniz. Özel editlediğim yani şuanki halini isteyenlere Email olarak gönderebilirim.

Şimdilik bu kadar dilek, istek ve şikayetlerinizi bekliyorum…

“Sonunda bitti. Yeni tema Blocks2” üzerine 39 yorum

 1. TEAkolik :
  İstersen şuanki temayı zipleyip mail atayım ? Bana bir mail atarsan gönderirim sana.

  Hamza abi, bekliyorum. Belki unutmussunuzdur diye haber vereyim dedim.. e-mailimi yukarı yazdım oradan alıp, yollarsan sevinirim. Gerçi mail’de attım hema görmediniz sanırım. 4 gözle bekliyorum abi, paylaşımların için çok teşekkürler =)

  Cevapla
 2. TEAkolik :
  @Yakup
  Tabiki bir arka plan resmi eklerseniz CSS içerisinde bu şekle gelir. Tablo gibi duruyor.
  @Kalpsiz
  Eğer iyi bir PHP bilginiz varsa olabilir yapılabilir biraz düşüneyim acaba olur mu diye?

  valla uğraştım baktım inceledim yazdım bozdum çizdim ama yemedi php yediremedim o alana ekliyemiyorum. Yakuterin rastgele sözlerini kullanıyorum yaptığınız yer çokta uygun fakat yemiyor.Alternatif çözüm için fikriniz varmı?

  Cevapla
 3. Hamza abi yukarıda belirttiğim konuya bir el atsan artık :) sana zahmet. rastgele sözleri oraya eklemek istiyorum ama nolmuyor nolmuyor.

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)