Sony Ericsson X10 Mini Root ve UnRoot Yapmak

Malumunuz Android’li cihazlara Root etmeden olmaz. Hele ki expert bir kullanıcı iseniz mutlaka Root etme ihtiyacı duyacaksınızdır. Siz değerli okuyucularıma Xperia X10 mini cihazınızı basit bir şekilde nasıl root yapabileceğinizden bahsedeceğim. Bu yazılımın en güzel özelliği cihazı Root ettikten sonra istediğiniz zaman UnRoot ederek geri çevirebilirsiniz.

Öncelikle cihazınızı 2.1’e güncellemenizi tavsiye ederim. Kullanacağımız yazılım Android 2.1 için çalışmakta. Ayrıca bu yazılım sayesinde telefonunuza bir “Superuser” aplikasyonu ekleniyor. Bu aplikasyon sayesinde Superuser yetkilerini de ayarlayabilmektesiniz.

Gelelim Xperia X10 Mini cihazımızı nasıl root edeceğimize.

1. Öncelikle “SuperOneClick” yazılımını indiriyoruz.

2. Cihazımızı bilgisayara bağlamadan önce “Uygulamalar” menüsünden “Geliştirme” menüsüne geliyoruz. Ardından “USB Hata Ayıklaması” seçeneğini işaretliyoruz.

3. Cihazımızı USB kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz. Cihazı bağladığımızda telefonumuz bize seçenekler sunuyor. Bu seçenekler arasından “Telefonu Şarj Et” seçiyoruz.

4. Bilgisayarımızdan “SuperOneClick” yazılımını açıyoruz ve “Root” butonuna basıyoruz.

5. Kısa bir süre bekliyoruz.  Bize Root işlemi tamamlandı “You device is Rooted” yazısı geliyor.

Telefonumuzun usb kablosunu söküp yeniden başlatıyoruz.  Bu kadar basit. Artık cihazınız Root bir hale gelmiş olacak. Yine aynı yazılım sayesinde yazılım içerisindeki “UnRoot” butonuna basarak yaptığınız işlemleri geri alabilmektesiniz.

Not: Eğer ki root işlemi tamamlanmazsa en baştan tekrar deneyiniz. Bazen ilk seferinde root etmeyebiliyor.

Not: Bu işlem cihazınızın garanti kapsamından çıkmasına sebep olacaktır. Ayrıca cihazınıza yanlış bir işlemde ya da doğru bir işlem yaparken zarar verebilir.

SuperOneClick.rar (1.39 MB  Rar şifresi:  teakolik.com )

“Sony Ericsson X10 Mini Root ve UnRoot Yapmak” üzerine 4 yorum

 1. ben x10 mini deki gereksiz oyun ve programları kaldırmak istiyorum örneğin: prince of persia, peggle, footbo gibi. cihazımı root ettim superuser da kurulu ama superuser ı actıgımda app list. boş gözüküyor ne yapmalıyım ya da nedeni nedir?

  Cevapla
 2. Arkadaşım dediğiniz gibi root yaptım fakat gamıl hesabımla markete girmeye kalktığımda şöyle bir uyarı veriyor
  “bu geçici bir sorun olabilir veya telefonunuz veri hizmeti tahsis edilmemiş olabilir sorun devam ederse müşteri vizmetlerini arayın”
  Bus orunu çözemiyorum yardımlarınızı bekliyorum

  Cevapla
 3. Ben root olayını gerçekleştirdim. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Telefondan turkcell uygulamalarını nasıl kaldırmam gerekiyor? Onu beceremedim.

  Cevapla

Yorum yapın