Sosyal Medya Takip Sorunsalı!

İşim gereği uzun bir süredir sosyal medya takip araçlarını kullanmaktayım. Piyasadakilerin büyük bir kısmını kurcaladığımı ve deneyimlediğimi rahatlıkla söyleyebilirim.

Özellikle de Türkçe diline hakim olan / olabilecek birçok seçenek aradım. Bir süre Radian6 ve Somedya ikilisini kullanmaktaydım.  Hatta şimdiye kadar kullandığım en iyi sosyal medya araçları olarak bu ikiliyi örnek gösterebilirim.

Sosyal Medya popülerliğini artırmaya devam ederken, markalar ve kişiler kendilerine pay kapmak için sürekli yarışmakta. Peki, hiç düşündünüz mü? Firmanız ya da sizin hakkınızda insanlar İnternet üzerinde neler konuşuyor En çok hangi ürününüz hakkında şikayette bulunuyor?

İnsanların duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ve sınır tanımadan aktardığı sosyal ağlar üzerinde sizin için neler söylüyorlar? Hiç merak ettiniz mi?

Siz istediğiniz kadar sosyal ağlarınızı genişletin, istediğiniz kadar reklam yapın birileri bu kocaman İnternet dünyasında sizin hakkınızda bir şeyler konuşmakta.  Belki arkanızdan kötü, belki iyi konuşuluyor. Belki de markanızın X ürününü çok beğenirken Y ürünü hakkında tepki alıyorsunuz. Fakat tamamını kendi yönettiğiniz hesaplarda görmeniz imkansız!

Takipçileriniz, müşterileriniz ya da sizinle hiç alakası olmayan kişiler kampanyalarınızı nasıl görüyor? Sizi hangi konularda eleştiriyor?

Bu soruların ve daha birçok sorunun cevabını Sosyal Medya üzerindeki takip araçlarından faydalanarak görebilirsiniz. 

Hatta görmekten de öteye geçmelisiniz. Hakkınızda konuşulanların ne kadarı negatif? Konuşmalar ve negatif konuşmalar hangi ürününüz hakkında?

Hangi tarihlerde veya hangi platformlarda yoğunlaşmakta? Belki de firmanızı topluluklara yanlış anlatıyorsunuz? Kim bilir belki ufak bir çalışanınızın ufacıcık bir hatası yüzünden ABC platformunun X köşesinde kocaman bir krizle karşı karşıya kalmak üzeresiniz?

Sosyal medya takip araçları işte bu noktada markaların en büyük sorununa çözüm getiriyor. Yalnız sadece markaların çözüme ihtiyacı yok!

Sosyal medya takip araçlarının da bazı durumlarda çözüme ihtiyaçları var!

Sosyal medya takip araçları bir nevi Google mantığı ile hareket ederler. Ancak aralarındaki fark şudur! Google size özel kişiselleştirilmiş sonuçları karşınıza çıkartır. Yani İnternet dünyasında aradığınız kelime hakkındaki tüm sonuçları size vermez! Bazı siteler Google üzerinde hiç yer almayabilir de…

Sosyal medya takip araçları ise markanız hakkında konuşulan ne var ne yok karşınıza getirir.

Tüm datayı işler, analiz eder ve size özel grafik ve yorumlar sunabilirler. Hatta sentimental analizler sayesinde de tüketicilerinizin markanız hakkındaki duygu ve düşüncelerini öğrenebilirsiniz.

Yalnız bu noktada bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor!

Mesela Facebook gibi kocaman bir sosyal ağ var karşımızda ve bu ağ, bir ay gibi bir süredir dışarıya data vermiyor! Facebook dışarıya data vermezse, hakkımızda konuşulanları takip araçları nasıl alacak? Nasıl önümüze getirecek?

Twitter’ın api desteği revizyon geçirir, Facebook dışarıya datasını kapatır (ücretli / ücretsiz), haber siteleri takip araçlarının botlarını bloke ederler…

Bu saydığım sorunlar sosyal medya takip araçlarının aslında en büyük kabusudur! 

Uzun bir süredir Facebook üzerinden data alınamıyordu. Çok şükür ki, Somedya bu konuya bir çözüm getirmiş. Teknik olarak ne yaptıklarını nasıl yaptıklarını ya da Facebook ile nasıl bir anlaşmaya vardıklarını bilmiyorum. Bildiğim bir şey var…

Sosyal ağlarda insanlar markalar hakkında sürekli konuşurken, bir sosyal medya takip aracının bu ağlardan data getirmememesi hem benim kabusum! (İşim gereği) Hem de markaların büyük bir problemi haline gelecektir… Hele ki bu ağ Facebook gibi bir dev olursa?

“Sosyal Medya Takip Sorunsalı!” üzerine 5 yorum

  1. Kıçını yırtsa da face datalarına ulaşamaz Somedya, bir de seni YALANCI ÇOBAN yapmışlar yazık !!!

    Cevapla

Yorum yapın