Symbian Belle Güncellemesi İnceleme – Nokia N8

Bugün Nokia’lar için Symbian Belle güncellemesi çıktı. İbrahim Sefa (Simyacı) arkadaşım sağ olsun haber verdi ve eve gelir gelmez cihazın güncellemelerini kontrol ettim. Telefon her ne kadar güncellemesi olmadığını söylese de Nokia Suite yazılımı üzerinde Symbian Belle güncellemesi geldi.

Daha önce Navifirm üzerinden yayınlanan Symbian Belle güncellemesini denemeye fırsatım olmamıştı. Şubat 8 gibi geleceği söylenen Belle’yi merakla bekliyordum. Bugün Nokia N8 cihazımı Symbian Belle işletim sistemine güncelledim. Açıkçası etkilendiğimi belirtmek isterim.

Nokia N8 için Symbian Belle Güncellemesi

Öncelikle Nokia Suite yazılımımızı açıp telefonumuzu USB üzerinden bilgisayara bağlıyoruz. Ardından Nokia Suite üzerinde güncelleme kısmına gelerek güncellemeleri denetliyoruz. Eğer eski versiyon Nokia Suite kullanıyorsanız önce bu güncellemeyi yapmalısınız. Son versiyon Nokia Suite kullanıyorsanız karşınıza Nokia’nın Symbian Belle güncellemesinin aktif olduğunu söylüyor ve update işlemine başlıyoruz.

Bu işlem sırasında yapmanız gerekenler tek tek belirtilmiş durumda. Hiçbir şekilde cihazın usb kablosunu çıkarmıyor ve hiçbir ayar yapmıyoruz. Güncelleme sırasında Nokia N8 kendini bir iki defa yeniden başlatacak. Bu esnada sadece ve sadece PIN kodunuzu sorarsa gireceksiniz. Bunun dışında telefonun Türkçe dil ayarı ve soracağı diğer hiçbir işleve karışmıyoruz. Nokia Suite işlemlerine başlamadan önce cihazın yedeğini alıyor ve update işlemi bittiğinde dosyalarınızı tekrar cihaza yüklüyor. Tüm işlemi bitirdiği zaman USB kablosunu çıkarıp Symbian Belle’nin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz .

      

Symbian Belle konusunda pek fazla bilgi yok. Sadece yapılan birkaç açıklama ve gelecek olan özelliklerinden bahsedilmiş. Birçok forumda ise 8 Şubatta Nokia N8 için güncelleme çıkacağı söylenilmiş. Belki 1 gün erken oldu ama birkaç saat önce Nokia N8’i bilgisayarım ile güncellemesini yaptım.

Başlıca dikkatimi çeken özellikleri

 • Daha rahat, kolay bir kullanım
 • İyi bir arayüz ve kişiselleştirme
 • Dokunmatik ekranda parmak hareketlerini daha net algılayabilmesi
 • Symbian Belle arayüzünü istediğiniz gibi kişiselleştirebilmeniz
 • Gözle görülür bir performans (Anna’ya ve öncekilerine göre çok çok iyi)
 • Ekran ve görüntülerde özellikle de HDMI çıkışında gözle görülür netlik ve canlılık farkı

Önceki Symbian arayüzlerine göre çok farklı bir biçimde tasarlanmış olan Symbian Belle’nin ilk olarak performansı dikkatimi çekti.  Ekran geçişleri arasında, uygulama açma ve kapatmadaki hızı, tarayıcısı ve diğer birçok işlevinde önceki Symbian sürümlerine göre bariz fark olduğunu gözlemledim.

      

Symbian Belle’nin ana ekranı varsayılan olarak 4 adet geliyor. Dilerseniz ekranınızın sağ alt kısmındaki menü ile 2 ekran daha ekleyerek ana ekran sayısını 6’ya çıkarabilmektesiniz.  Symbian Belle ile yeni ana ekran yazılımı kişiselleştirme ve eğlenceli bir hal alması için çok çalışıldığı belli oluyor.

Ana ekran sayısını 6’ya artırabildiğiniz gibi ana ekranlara ekleyeceğiniz Widgetlar da seçenek olarak sunulmuş.  5 farklı boyutta kullanabileceğiniz Widgetlar büyük bir artı sağlıyor.  (Widgetlar 5 farklı boyutta karşımıza gelebiliyor) Önceki sürümlerde belirli çizgilere widgetları eklerken şimdi düzensiz olarak veya sıralı bir biçimde Widgetlar ekleyenebiliyor.

      

Hani birazcık Meego tarzından etkilenilmiş gibi…

Önceki yazılarımda sizlere Nokia N9 ve MeeGo işletim sisteminden bahsetmiştim.  Meego’yu açıkçası çok beğenmiştim. Her ne kadar ilk ve son kez çıkarılmış olsa da Symbian Belle’de Meego’nun izlerini görmekteyiz.

Uygulama menüsü de Symbian Belle ile hiç omadığı kadar yenilenmiş. Eski güncellemeler ve Symbian sürümlerinde uygulama menüsü klasörler halindeydi. Belle ile uygulama menüsü MeeGo stiline göre yenilenmiş. Yani klasörler yok! İstediğiniz her uygulama ana menünün içinde sıralı halde bulunuyor. Uygulamanızı menüde bulmak için yalnızca yukarı-aşağı kaydırmanız yeterli oluyor. Son çıkan Belle’li akıllı telefonlarda bulunan 1 GHz işlemci sayesinde ana menüyü son derece yumuşak bir şekilde kaydırıyor. Hem klasörsüz oluşu hem de hızlı kaydırması ile yeni ana menü kullanıcılarına çok zaman kazandıracak.

      

Üst çubuk hem çok işlevli hem de sık kullandığınız bağlantılara yer vererek kolay bir kullanıma kavuşmuş durumda.  Parmağınızla üst çubuğu aşağıya çektiğinizde mobil veri, wlan, bluetooth, sessiz gibi özelliklerin yanı sıra hemen alt kısmında bildirimlere de yer verilmiş.  Bu sayede cihazınızı çok daha rahat kullanabilmekte, bildirimlere rahatlıkla ulaşabilmektesiniz.

Aç, kapa…

Gelen mesajlarınız, bağlantılarınız, alarmlarınız, mobil şebeke bağlantısı ya da aktif Wlan bağlantısı gibi birçok bildirim bu menüde yer alıyor.  Hafifçe parmağınızla üst menüyü açıp, istediğiniz bildirime kolayca ulaşabilirsiniz.

      

Çok daha kolay, çok daha basit bir arayüz

Yeni, rahat bir kullanım sağlayan arayüzü ile karşımıza gelen Symbian Belle performans olarak da beni fazlası ile tatmin etti. Hele ki Anna güncellemesinden sonra geriye dönme isteğim Symbian Belle’yi gördükten sonra keyif almamı sağladı. Açılır kapanır üst menüsünün yanı sıra ana ekran yazılımı tamamen yenilenmiş durumda. Uygulama menüsü ise yine aynı şekilde kolay bir kullanım göz önüne alınarak yenilenmiş. Bu menü içerisinde bir uygulama üzerinde basılı tutarsanız ana ekrana ekleme seçeneği direk olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda uygulama menüsünü düzenlemek çok daha basit bir hale getirilmiş. Yine bir uygulama üzerinde basılı tuttuktan sonra düzenle seçeneğini seçtiğimizde kare kare şekillerle uygulamayı aşağı yukarı, sağa sola taşıyabilmekteyiz.

      

Alt kısımdaki çubuğumuz ise daha aktif bir kullanım sağlamakta.  Bu menü üzerinde uygulama menüsüne geçiş olduğu gibi düzenleme, listeleme, ayrıntılar, kısayollar gibi ek özelliklere rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Symbian Belle’ye ek olarak NFC özelliği de getirilmiş. Ben Nokia N8 kullandığım için şimdilik bu özelliği deneyemiyorum. Ayrıca Symbian Belle’de birçok yeni dokunmatik ekran hareketi eklenmiş durumda. Eski uygulamalarım ise güzel bir şekilde Symbian Belle üzerinde çalıştığını görmek tatmin olmama yetti de arttı bile…

      

Görüntüler, ses ve video oynatma

Görüntülerde çok daha canlı ve daha net olduğunu düşünmeye başladım. Ekran geçişleri ile de net bir şekilde belli oluyor. Sanki DLNA güncellemesi de yapılmış gibi.  Ses konusunda ise biraz üzüldüm. Hani böyle bir cihazda ses ve görüntü ön plandayken müzik konusunda birazcık gerilemişler gibi.  Ses konusunda ileride güncelleme çıkararak performansını ve kalitesini biraz daha artıracaklarına eminim. Görüntü ve video oynatmada ise hiçbir problem yok. Hatta önceki sürümlerde oluşan takılma ve teklemeler Symbian Belle’de tamamen ortadan kaldırılmış gibi…

      

Uzun bir süredir beklediğimiz Symbian Belle sonunda karşımıza geldi. Şimdilik Nokia N8, E7, E6, X7, C6-01, C7 ve Oro için güncelleme aktif durumda. Bu cihazlardan birini kullanıyorsanız, şimdi güncelleme yapabilirsiniz. Belle’yi yükleyebilmeniz için cihazınızı bilgisayarınzıa bağlayarak Nokia Suite üzerinden güncellemeniz gerekiyor.

Sevgili Nokia, evet bu sefer başardın diyebilirim. Gördüğüm performans ve kişiselleştirmelerden sonra Symbian ile devam edeceğimi söyleyebilirim.  Teşekkürler Nokia, sonunda N8’im keyifli bir cihaz haline geldi…

“Symbian Belle Güncellemesi İnceleme – Nokia N8” üzerine 35 yorum

 1. widgetlerin boyutunun değişebildiğini yazmışsınız ama ben c6-01 belle cihazımda bunu göremedim. mümkünse widget boyutlarının nasıl değiştiğini yazabilirmisiniz.

  Yanıtla
 2. @beko
  Sanırım yanlış anlaşıldım. Widgetlar 5 farklı boyutta karşımıza geliyor. Yani biz yapmıyoruz Widgetları yazanlar 5 farklı boyutta widget yazabiliyor.

  Yanıtla
 3. N8 bende kullanıyorum ama bilgisayarıma bağladığımda ve nokia suite son rürüm olduğu halde telefanumda güncelleme yok diyor nasıl yapabilirim iyi geceler

  Yanıtla
 4. o sorun tek sende deil güncelle dediğinde 025.007 güncel sürümü yüklü görünüyodur Ben nokia yı aradım baska bilgisayardan deneyin dediler boşuna deneme olmuyor bi sorucam bakalım yada garantiye veririm teli

  Yanıtla
 5. telefonu usb ile bağlıyorum nokiaya suiteyide indirdim güncelleme yok diyor herhangi bir güncelleme gelmiyor belle ile alakalı ne yapmalıyım ?

  Yanıtla
 6. Ya Acil yardımınız lazım,ben belleye geçiş yapınca Türkçe dil’im gitti. Ne yapmam gerekiyor ? Telefon Yurt dı$ından Alınma.
  Not: N8

  Yanıtla
 7. performansda muhtesem bir artis var, görsel ögeler sonunda adam gibi birseye benzemis.. Verdigim paraya degdigini bir kez daha kanitladi…

  Yanıtla
 8. slm. arkadaslar anna da ve daha önceki sürümlerde msj lar ve aramlar için masa üstünde bi vidget bulunuyordu mesajn kimden geldigini ve bi ksmını gösteriyordu belle de bulamadm bu benim için çook önemli bi özellikti belle de yok mu bn mi bulamadım

  Yanıtla
 9. eski programların çalışmaya devam ettiğini yazmışsınız
  hiç biri çalışmıyor
  bu yazıyı n8 de belle incelemesi olduğu için okudum ama 1Ghz li yeni modellerden bahsediyorsunuz
  olmazsa olmazlarımdan hepsi 7 programım vardı hiç biri bellede çalışmıyor
  incelemeyi sağlıklı bulmadım

  Yanıtla
 10. @metin
  Benim kullandığım uygulamalar çalışıyor. Yazımda “Benim Kullandığım” şeklinde belirttim. Sizin kullandığınız uygulamaları bilemem, tüm uygulamaları da tek tek test etmek imkansız! Başka biri de bunu test edemez!

  Yanıtla
 11. kardeş ben bir şey soracam ben güncellemeyi yaparken sürekli her 5 dk bir usb bağlantısı etkin dye bir şey geliyor ve ben ileri diyorum bunu yapması normal mi yoksa bende mi bişr hata var çünkü yüklemeyi hiç başlatmıyor.

  Yanıtla
 12. bu belle de sms ve arayann kim oldugunu gösteren vidget yok mu arkadaslar biri bi cvp versin yaw bn mi bulamadım yok mu ¿?

  Yanıtla
  • Update yazılımı ileri kısmını çıkarırsa bas tabiki. Hiçbir şey yapma derken TELEFON ÜZERİNDE hiçbir işlem yapmamanızı kast etmiştim.

   Yanıtla
 13. teşekkürler tahminen ne kadar sürer güncelleme ? Birde bu ileri yazısının sürekli gelmesi (her 5 dkda bir ) gelmesi normal mi?

  Yanıtla
 14. arkadaşlar n8 e belle güncellemesi yaparken yükleme yarıda kaldı telefonumu açamıyorum ne yapmalıyım lütfen yardım !!!!!!!1

  Yanıtla
 15. selam arkadaslar ben bu uygulamayı yuklettım ama nokıan n8 eskı halıne gerı nasıl donebılırım yardımcı olursanız sevınırım detaylı olursa daha cok sevınırım saygılar

  Yanıtla
 16. arkadaşlar ben güncelleme yaptım ancak bende haritalar hç bir şekilde görünmüyor. üstelik 3 defa formatladım ancak widget hatası veriyor ve haritalar yok. nasıl çözebilirim?

  Yanıtla
 17. slmarkadaşlar n8 belle güncelleme yaptım ama telefon ingilizce oldu türkçe yok dillerin arasında ne yapmalıyım yardım lütfen..

  Yanıtla
 18. Mücahit kardes, asagidaki linkten dil paketini ekleyebilirsin ama dikkatli ol. yaninda PC’den anlayan birisi olsun..

  maxicep.com/symbian-3-genel/nokia-s-3-telefonlara-nasil-flash-atilir-n8-uzerinden-anlatilmistir-441267.html

  Burhan kardes onu yapmak icin telefonunu HATSIZ moda al sonrada arama kismina *#7370# yaz gelen soruya EVET cevabi verince telefonundaki tüm resim, rehber, müzik ve videolar silinecek ve telefonun ilk aldigin moda dönecek..

  bu tür islemler yaparken telefonunuz SARJA TAKILI olsun. yarida kalirsa servise götürmeden actiramazsiniz..

  Yanıtla
 19. n8 imi güncelledim ama ekranda bildirim gsteriyor tıklıyorum zaten en son güncellemelere sahip diyor hala ekranda işaret var nasıl kaldırabilirim arkadaşlar

  Yanıtla
 20. ugur :n8 imi güncelledim ama ekranda bildirim gsteriyor tıklıyorum zaten en son güncellemelere sahip diyor hala ekranda işaret var nasıl kaldırabilirim arkadaşlar

  bilgisayarla güncellemeniz gerekir anna yazılımını telefon kendi kendine yapabiliyordu ama belle yazılımını bir bilgisayar aracılığıyla yapmanız gerekir.

  Yanıtla
 21. c6-01 için güncelleme yapamıyorum. cihazım yedekleme sırasında hata veriyor.mesajlar yedeklenemedi diyor. yönlendirmelerine göre yeniden başlatıp devam ediyorum yine aynı hatayı veriyor. Bir denemede ise 3 aşama olan güncelleme sırasında cihaz ile bağlantı kesildi uyarısı alıyorum . yine yönlendirmelerini yapıyorum yeniden başlatıyorum. aynı noktayı aşamıyorum. ne yapmalıyım?

  Yanıtla
 22. arkadaşlar güncellemeyi yaptım ama netten vidyoları acmıyor youtube acılmıyor annada acıyodu facebooktan da vidyolar acılmıyor sorun nedir acaba

  Yanıtla
 23. ben n8 kullanıyorum ve işletim sistemini S.Belle yaptırmıştım şimdi güncelleme yapılması gerekiyormuş. pc suite güncelleyip Belle nin güncellemesi yüklemeye çalışıyorum nokıa softwaer değer veremedi diyip yüklemeyi iptal ettiriyor. ne yapmam gerek bilgisi olan acil yazabilir mi biraz sinirlenmiş durumdayım da

  Yanıtla

Yorum yapın