Toshiba Satellite A210-19D ile Windows Vista Maceralarım -2

Merhaba arkadaşlar geçen gün sizlere yeni aldığım Toshiba Satellite A210 – 19D Yeni bilgisayarım..! dan bahsetmiştim. Şimdi sistemi test etmeye başlıyoruz. Öncelikle ReadyBoost testini henüz yapamadım çünkü USB Flash diskim henüz gelmedi. Sizlere bugün Windows Vistadaki birkaç noktadan basedeceğim. Hala Windows Vista kullanmayanlarınız varsa bence en azından bir görünümüne baksınlar derim.

Windows Vista’yı daha önceden de sizlerle birkaç test yapmıştık. Özelliklede çok fazla RAM ve işlemci kullanımı gerektirdiğini sizlere anlatmıştım. Eğer ortalamanın üzerinde bir PC konfigürasyonunuz varsa Vista kullandığınızda malesef düşük bir konuma gelebiliyor. Hatta birçok PC Celeron makina gibi davranmaya başlıyor diyebilirim.

Makinamı alır almaz ilk işim Norton Antivirüs programını kaldırmak oldu malumunuz birde o sistemda varsa sistemin vay haline 🙂 Neyse hemen COMODO Firewall kurdum ve ardından AntiVir virüs programını patlattım.. Sistem güncellemelerini ve tüm yamaları yükledikten sonra sistem testlerine başladım. Eğer sizde bir Windows Vista kullanıcısıysanız sisteminizi açar açmaz muhakkak ki internetten tüm güncellemelerini indirip sisteminize kurunuz.

Sistemi güncellerken bir ara Windows Vista bana CD Key değişti Bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir diye bir uyarı verdi ne hikmetse sistem güncellemelerini aldığım esnada bu uyarıyı gördüm. Acaba güncellemeleri alırken CD key değişiyor mu ? Windows Vista orjinal CD key ‘ini Service Pack 1 ile acaba sistemde değişiklik mi yaptırıyor diye acayip acayip sorular geldi aklıma … Neyse tüm güncellemeleri aldım.. Sürücüleri kontrol ettim. Sistemim hazır hale geldi..

Yalnız birşey dikkatimi çekti. Toshiba Satellite A210 – 19D makinasında her notebook yani dizüstünde olduğu gibi kendi orjinal CD si ve orjinal kurulumu ile gelmekte. Sistemi açar açmaz kurulum başlar ve sisteminizi kurarsınız. Aynen de öyle oldu ama sürücüleri kontrol ederken dikkatimi çeken bir unsur var. Monitör standart yani GENEL PNP Monitör olarak görüyor. Anlayacağınız monitör için özel bir sürücü kurulumu yok. Acaba unuttular mı ? Yoksa monitör’ü standart olarak tanıttıklarında daha iyi bir performans mı alıyorlar ?

toshiba_aygit_yoneticisi1.jpg

Nedendir bilmiyorum 🙂 Bunu bir Toshiba’ya sormak lazım neye bu gecelik bu kadar devamını bir sonraki makalemde sizlerle paylaşacağım.

“Toshiba Satellite A210-19D ile Windows Vista Maceralarım -2” üzerine bir yorum

Yorum yapın