TTNet 8Mbit tarifesine geçtim.

download-8mb Reklamlarını görmüşsünüzdür. TTNet yeni kampanyalarla duyurularına başladı.  Açıkcası TTNet’den şimdiye kadar pek haz etmedim fakat ADSL hız limitlerini artırdıkları için teşekkür etmek isterim.  Özelliklede teknolojinin şuanki durumunu göz önüne aldığımızda geç bile kaldıkları ortada.

İnternet sayfalarından yeni tarife paketlerini inceledim.  1024 kullanıcısı olarak aylık 49TL ücret ödüyordum ve limitsiz pakete sahiptim.  Yeni tarifeler adı altında 8Mbit Limitsiz olanının fiyatıda 49TL olarak gözüküyordu. Hemen telefon açtım ve internet bağlantımın 8 Mbit e çıkarılmasını istedim.  Fakat telefondaki hanımefendi limit olduğunu ve aylık 15GB ‘ı geçersem bağlantı hızımın 512K ya ineceğini söyledi.

Daha önceden ttnet sayfasında okumuştum. Eğer bu pakette (limitsiz yazıyor ama malesef limitli) 15GB lık aylık indirme limitini geçersem otomatik olarak 512k ya düşecektim. Buna adil kullanım limiti diye saçma sapan birşey demişler.

Nedir bu Adil kullanım limiti ?

test-adsl-8mbAslında tamamiyle TTNet’in kendini koruma şekli.  Yok kullanıcılar MP3 indiriyormuş yok film indiriyorlarmış sanki normalde indirmiyorlar..!  Zaten bu tip dağıtım yapan yerleri  engellemiyor musunuz ?

Saçma sapan bir kural sonuçta 8Mbit in avantajlarının yanında büyük bir devavantaj bu 15GB lık kotayı doldurmamak.  Geçen ayki veri trafiğimi kontrol ettiğimde evden 17GB kullandığımı gördüm. Sanırım kendimi 2 GB daha kısıtlamam gerekecek.  Fakat bu kadar hızlı bağlantım olunca kendimi kaçınılmaz bir sonla 512Kb ye ay sonunda ineceğimi bile bile kandırdım.

Birkaç saatir download testi yapıyorum ve 800k ‘nın üzerine çıkabildiğimi gördüm. Normalde 1024 lük limitsiz paketimde 100 ile 130k arasında indirme yapıyordum.   Sürekli download yaptığım bir internet sayfasını test edeyim dedim.  Netload internet sayfasında 110k  ile download yapmaktaydım.  Biraz önce yine bir download başlattım ve 850k ‘nın üzerine çıkabildiğimi gördüm. Yani gerçektende internetim 1mb den 8mb ye çıkmıştı.

Evet internet bağlantım tam 8 kat arttı.

Fakat birkaç saat içerisinde şunu fark ettim ki  15GB lik limitimin 2GB ını yemiş bitirmiştim. Aman dikkat edin bu hızın büyüsüne kapılıpda limitinizi aşmayın…

“TTNet 8Mbit tarifesine geçtim.” üzerine 91 yorum

 1. hiçte öyle bir şey yok uydurma bunlar kandırmaca 512k dusme dıe bısı yok
  30 gb dan fazla oyun ındırdım hala 8mb :S

  Cevapla
 2. Ben Delirecem Beyler Yeni Baqlattım Neti Sınırsızz ilk 6 ay 29 sonra 49 olan İnternet Download ediyorum bir şeyi Hızım 30 35 Kb Geçmiyor :( Yardım Edebilicek Varmı ? Hızı 8MB Dedi Adam Pff

  Cevapla
 3. ttnet 8 MB veriyo da sizin netiniz bunu alıyomu ttnettin verdiği 8 MB fiberoptik kablo olmadan bu hıza şu an da bi netin ulaşması imkansız gibi bişey

  Cevapla
 4. arkadaşlar sanırım bu işin uzaklıkla alakası yok sadece alt yapı ile ilgili sanırım benim telekoma uzaklığım 4 km kadar hızım ise 850kb/sn kadar çıkıyor. tek sorun kabloların yetersizliğinden kopmaların yaşanması sürekli gidip geliyor.

  Cevapla
 5. arkadaşlar zaten 8mb hızına ulabilmeniz için santrale çok yakın olmanız gerek birincisi,ikincidi Dsl kablonuzun bakır olması gerek,üçüncüsü modeminizin 8mb hızını destekliyor olması benm modemim 8mb hızı desteklemişyoru gördüğüm en yüksek hız 6 mb civarında.Ayrıca ben bi ay 50gb download yapmoştım ve bittorenten film indiyorum ve hala yaklaşık 8mb hızında film indirebiliyorum…

  Cevapla
 6. arkadaşlar bu iş şansa bağlı biraz galiba.. günlerdir forumları araştırıorum biri hız düşmüo dio biri düşüo dio.. benim de santrale uzaklığım yaklaşık 500 metre. 1 mbps sınırsız kullanıcısıyım 8 mbps e kadara geçmek istiorum ama aylık 60 gb üstü download yapan biri olarak 512 ye düşsün istemiorum :D şansımızı denicez artık..

  Cevapla
 7. Arkadaşlar benimde babam geçmiş bu tarifeye benden habersiz modemin ayar sayfasından baktığımda 3 mbit gözüküyor ve her zaman kopma oluyor az önce speedtest sitesinden hız testi yapıyodum test ederken bile koptu hiç stabil değil santraldende fazla uzakta değilim.

  Cevapla
 8. Yıl Ay Toplam Upload Toplam Download
  2010 Haziran 4.863.933.083
  (4,53 GB) 49.031.289.446
  (45,664 GB)
  2010 Temmuz 2.025.643.524
  (1,887 GB) 46.248.353.832
  (43,072 GB)

  Cevapla
 9. ben santralden ne kadar uzak olduğumu anlamamiçin ne yapmam gerek

  ve benim internetimin 8 mbit interneti kaldırabileceğini nasıl anlarım ?

  Cevapla

Yorum yapın

teakolik hamza şamlıoğlu blog logo

Wordpress altyapısını kullandığımız bu sistem, Sunucu Çözümleri firmasında yüksek performans sağlayan özel sunucularda barındırılmaktadır. Görüntülemek için en iyi Chrome tarayıcı, 1920x1080 çözünürlük ve Full HD Android telefonlarda çalışır. Ayrıca Sitedeki içeriği istediğiniz gibi çarpabilirsiniz. :)