TTNet DNS’leri Uçtu, Engelli Siteler Açıldı..!

youtube-yasak Evet yanlış duymadınız yaklaşık 1-2 saat önce Türk Telekom DNS’lerinden kaynaklanan bir problem nedeniyle tüm engellenmiş internet sayfaları yayına açıldı.  Evet TTNet’den kaynaklandığını sanıyorum. Her halde gece yarısı tüm engelli sayfaları açmak için bir mahkeme kararı olacağını düşünmüyorsunuzdur ?

Eğer mahkeme kararı ile yeni bir karar yürürlüğe girdi ve birkaç saat içersinde Resmi Gazete’de yayınlanmadıysa TTNet’in durumu acilen kontrol etmesi gerekiyor.  Engelli site sahiplerinin birkaç saat sevineceği bir durum olarak gördüğüm TTNet DNS problemi yüzünden Youtube.com dahil bütün engelli internet sayfaları şuan itibariyle net bir şekilde açılmakta.

Sanırım TTNet bir DNS güncellemesi yapıyor şuan bu durum ne kadar sürecek bilmiyorum ama engelli site sahiplerinin pek sevinmemesi gerektiğini söylemek isterim.  Ayrıca bu gece Youtube.com adresinin açıldığını duyan yüzbinlerce internet kullanıcısı Youtube.com adresine bir anda yüklenecektir. Sırf Facebook,  Twitter, FriendFeed gibi sosyal platformlardan birkaç dakika içerisinde yüzbinlerce insana yayılacağını ve TTNet bandwidhlerinin bir anda uçacağına eminim.  Eğer henüz durumu TTNet yetkilileri fark etmemişlerse bile birkaç saat içerisindeki Youtube yüklenmesinden dolayı ortaya çıkacak Bandwith yüklenmesinden fark edebileceklerini düşünüyorum.

TTNet yetkililerine buradan seslenip en azından DNS çökmelerini felan geçtim. Bari mahkeme kararına saygı duyup sistemi tekrar eski haline getirmelerini tavsiye ediyorum… Yinede yasaksız bir internet dünyası çok daha güzel geliyor. Umarım birkaç saat değil bu durum birkaç gün sürer….

“TTNet DNS’leri Uçtu, Engelli Siteler Açıldı..!” üzerine 9 yorum

 1. Valla şuan canım çok sıkılıyor, hostla ilgili bir sorun var bu yüzden bloğuma ulaşamıyrum halbuki yapmam gereken çok şey vardı, bu haberi alınca dedim bir girip bakiim ama sanırım düzeltilmiş:D Benim gireceğimi öğrendiler sanırım:/ Dünyada tek yasaklı dns kalsa kesin bana düşer:D Etkilemese de çok can sıkıcı bu yasaklar fln. Bi işede yaramıyor yani:( Dediğin gibi inş. tamamen kalkar artık bize yakışmıyor bunlar:(

  Yanıtla
 2. Merhabalar Teakolik Blocks2 adlı türkçeleştirdiğin için teşekkür eder ve emeğe saygı olarak footer’da bulunan ismimi silmedegimi belirteyim
  Sorunum Yorum sorunu , Css’den baktıgımda #respond ‘a bir çapa görünüyor fakat öyle birşey yok , Blocks2 temasında ziyaretçiler yorum yapamıyor ,
  site adresi : 3gdevrimi.com
  [email protected] ‘dan benle iletişime geçebilirsin

  Yanıtla
  • Merhaba ;

   Temayı epeyli düzenlemişsin. Fakat düzenlerken gerekli olan kodların bir kısmını silmişsin.

   Aşağıda kodlar mevcut. Ayrıca temayı tekrar indirip single.php dosyanızı tekrar karşılaştırınız. Hata yapmış olduğunuz yerler var. #respond ise aşağıdaki gibi var. Fakat sanırım sildiniz.

   | <a href="” rel=”trackback”>


   <?php
   if(function_exists('wp23_related_posts')) {
   echo '’;
   wp23_related_posts();
   echo ”;
   echo ”;
   }
   ?>

   Yanıtla
 3. merhaba

  1 yıla yakındır bir sitedeki youtube’a giris sitedeki bir linki bir kereye mahsus tıkladıktan sonra http://www.youtube.com adresini direkt adres çubuguna yazarak sorunsuz ulasabiliyor, yorum yazabiliyor ve videoları sorunsuz izleyebiliyordum.

  iki gündür siteye ulasabiliyor, diger islemleri de yapabiliyorum ancak izlemek istedigim bir videoyu tıkladıgımda error olustugu ve tekrar denemem gerektigi yazıyor. sizce böyle bir sorun neden kaynaklanıyordur? ve videoları dtunell gibi siteler üzerinden degil de direkt seyredebilmek için yapabilecegim bir sey var mı?

  tesekkürler

  Yanıtla

Yorum yapın