Türk Şövalyeler GamesCom’da Yarıştı

Dünyanın en kapsamlı oyun fuarlarından Gamescom, 15-19 Ağustos tarihleri arasında rekor kıran rakamlarla Köln’de tamamlandı. Etkinlik alanında yapılan turnuvaların en dikkat çekicisi ise, Türkiye’den 13 oyuncunun yer aldığı, efsaneleşen oyun Knight Online turnuvası seçildi.

Dünyanın her yanından gelen ziyaretçilerle 275.000’e ulaşan katılımcı sayısı Gamescom’u büyütmeye devam ediyor. Geçen yıla göre alan ve içerik olarak daha da gelişen fuara, Knight Online’ın yayın haklarını* geçtiğimiz aylarda satın alan NTT Game de oyuncuları ile katıldı.

Temmuz ayında ilk elemelerin yapıldığı turnuvada lider olan 4 klanın (Justintime, Nationalitys, Pwnage, Muerte) oyuncuları Gamescom’da, final ayağı olan Dünya Oyun Şampiyonası’na gidebilmek için yarıştı. Turnuva sonrası galip gelen ekipler (USKO’dan Pwnage ve EUKO’dan Justintime) Kasım ayında Güney Kore’de büyük ödül için yarışacak.

Oyun pazarındaki rekabeti bir kez daha gördük

Fuar sayesinde, özellikle Avrupa oyun pazarına dair daha gerçekçi değerlendirmeler yapabildiklerini belirten NTT Game CEO’su Sean Lee“Avrupa pazarında çok ciddi bir rekabet söz konusu. Ancak şuan için oyun temaları kısır bir döngü içinde. An itibariyle en popüler tür FPS, savaş oyunları. Fakat bu döngü içinde RPG oyun geliştiricileri hala oyuncularını elinde tutmayı başarıyor, RPG oyuncuları sadık oluyor. Biz şu an farklı oyun tarzlarını ele almak yerine bildiğimiz işi yapıp müşterilerimizi memnun etmeyi tercih ediyoruz, ancak bu diğer oyun tarzlarıyla da ileride oyuncularımızın karşısına çıkmayacağımız anlamına da gelmiyor.” şeklinde konuştu.

Knight Online’ın yayın haklarını NTT Game’in almasıyla birlikte 100.000’e yakın pasif hesap, oyuna geri dönüş yapmıştı. Hem sergi hem de turnuva alanındaki stantlarında yaklaşık 35.000 ziyaretçi ağırlayan NTT Game, Knight Online içinde yaptığı iyileştirmeler sonrası yeni oyuncular kazanmaya devam ediyor.

Lee, gidişatın çok iyi olduğunu ve oyun severler için hem Türkiye’de hem de yurtdışında yeni turnuvaların devam edeceği müjdesini de verdi.

Rakamlarla Gamescom!

  • 275.000’in üzerinde katılımcı
  • 40 ülkeden 600 firma sahibi
  • Geçen yıla göre %15 büyüyen 140.000 m2 fuar alanı
  • 330 yeni oyunun ön gösterimi
  • 54 ülkeden 5.300’ün üzerinde basın mensubu
  • 83 ülkeden 24.500’ün üzerinde ticari katılımcı
  • Ana sahnede fuar havasını yoğunlaştıran 13 müzik grubu
Knight Online’ın Avrupa ülkeleri yayın hakları Kasım 2011 itibariyle; ABD, Güney Amerika ve Türkiye yayın hakları da Mayıs 2012 itibariyle NTT Game’dedir.

Yorum yapın