Türk Telekom’dan Lisans İhlali Mi?

Bu gece ffmpeg.org forumunda açılan bir başlık dikkatimi çekti ve sizlerle paylaşmak istedim.

http://roundup.ffmpeg.org/roundup/ffmpeg/issue1587

Sayfasında da okuyabileceğiniz gibi Turk Telekom’un Wirefon hizmetinde kullanmış olduğu bazı DLL kütüphanelerinin ffmpeg olarak GPL lisansı altında olduğu belirtilmekte. Fakat Turk Telekom’un VOIP uygulaması Wirofon’un kullanım sözleşmesinin buna aykırı olduğu dile getirilmiş.

Açık kaynak olarak kullanılan bu dll’ler hakkında FFMPEG yada GPL olarak Wirefon kullanım sözleşmesinde herhangi bir bilgiye yer verilmemiş.

Konu başlığını açan Erdem lisans ücretinin ödenip ödenilmediğini bilmiyor. Fakat Wirefon kullanım sözleşmesine bakılırsa tüm hakları Türk Telekom’a ait…

Ortada bir lisans ihlali olarak forum üyeleri tarafından dile getirilen bir idda söz konusu. Turk Telekom malesef ki Wirofon VoIP hizmeti ile ffmpeg.org forumunda Hall of Shame listesinde yer alıyor.

Umarım Türk Telekom yöneticileri ve avukatları en kısa sürede bu duruma el atarlar. Aksi takdirde ülkemizin en büyük servis sağlayıcısı kötü anılmaya başlayacak. En azından Türk Telekom yöneticileri forumu dikkate alıp avukatları aracılığı ile bir cevap yazması gerekiyor. Eğer iddalar doğru ise Wirofon hizmetinin kullanım sözleşmesi avukatlar tarafından yeniden düzenlenmesi gerekir.

Bakalım merakla forumu takip ediyorum…

“Türk Telekom’dan Lisans İhlali Mi?” üzerine bir yorum

  1. Şahsen Türk Telekomdan bu durumu düzeltecek bir hareket hiç beklemiyorum. Böyle bir şey yapmaları pek inandırıcı gelmiyor bana.

    Yanıtla

Yorum yapın