Turkcell ve 3G ile Mobil Özgürlüğe Merhaba…

turkcell-3g-logo Dün Alp Bey’in daveti üzerine Turkcell’in blogger partisindeydim. Açıkcası güzel bir parti olduğunuda söylemek isterim. Hele ki 3G’nin merakı bende epeyli bir istek uyandırmıştı.

Taksim’deki Turkcell binasında yapılan partide tanıdık yüzlerde vardı.  Arkadaşlarla beraber bir güzel kaynaştıktan sonra Turkcell ve Mese İletişim Danışmanlığı çalışanları ile sohbete başladık.  İlgimi çeken sohbetten çok 3G’nin neler vaadettiğiydi.

Yakın gelecekte 3G yüksek önem taşıyacağa benziyor. Özelliklede Netbook üreticilerinin  SIM kart yuvalarını standart olarak netbooklar içerisine yerleştirilmeye başlaması bunun en büyük göstergesi olarak karşımıza geliyor.  Yani mobil olarak istediğimiz her yerde görüntü, ses ve veri aktarımına yüksek hızlarda sahip olacağız.

Peki 3G ile neler yapacağız ?  3G ne kadar hızlı ?

Bunu sizlere Notebook Platformunda ayrıntılı olarak açıklayacağım. Kısaca özetlemek gerekirse.  Ufacıcık dizüstümüzü alıp otobüste TV izleyeyip görüntülü görüşme yapabileceğiz.  Evet yanlış duymadınız.  Dün yaptığım testte  Pardus ITU sunucusuna bağlanıp Pardus.iso dosyasını indirdim.

Download hızı 100kb/s ile başlayıp 540kb/s ‘e kadar çıktı.  Açıkcası tam olarak hız hiç sabitlenmedi.  Gerçi baz istasyonunun tam tepemizde olduğunu düşünürsek ve 3G’yi o an için sadece ben kullandığımıda göz önüne aldığımda bağlantı hızının 540K üzerine çıkması çok doğal olarak düşünüyorum.  Tabiki bu sadece bir test bağlantısıydı.  Band genişliğinin tamamını kullanabilmekteydim.  Hatta biraz daha devam etsem 700-800k bile görecektim.  🙂  Devam edemedik ayrı mesele 🙂

Wlan  modemler içine bir SIM kart yuvasının yerleştirildiğini düşünün..! Artık kablosuz özgürlüğün tadını tam olarak çıkarabileceğiz.

Fakat pratikte düşünmeye başlayınca 300k /s gibi bir download hızına sahip olabileceğimizi düşünüyorum. Hatta çok daha fazlası .

Merak ettiğim sorulardan bir taneside  acaba tüm Türkiye 3G ‘yi ne zaman kullanacaktı ?

TurkCell’den Serhat bey ve Alp Bey sağolsun bu sorumu “Türkiye’nin 81 ilinde aynı anda başlayacak ve hızla artmaya devam edeceğiydi.”  Yani bir pilot bölge belirlenmemişti.  81 ile hep beraber 3G ye geçileceğinin sinyallerini aldık.  Tabiki  İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde daha yoğun bir çalışma olacaktır.  Fakat diğer illerde unutulmamıştı.

Peki 3G  aynı baz istasyonundan mı çalışacaktı ?

3G için yeni baz istasyonları kuruluyormuş.  Yani mevcut baz istasyonlarının yanlarına birer tanede 3G baz istasyonları yerleştirilmiş.  Müthiş bir yatırım düşünüyorumda tüm Türkiye’de baz istasyonlarının X2 hale gelmesi demek.   Turkcell’e bu yatırımdan dolayı teşekkür etmek gerekiyor.

Neyse lafı fazla uzatmak istemiyorum.  22 Temmuzda tüm Türkiye’de 3G’yi birde pratikte test edeceğiz.  Eğer pratikte’de  bize 300k/s ve üzeri gibi bir download hızı vereceklerse müthiş bir hizmet demektir.

Son olarak Mese İletişim ‘den Alp Solak ve Turkcell’den Serhat bey’e bu güzel parti ve davet için teşekkür ederim.  Müsait bir zamanda sizlere daha geniş bilgi vermeyi düşünüyorum. (Yazımı Np’den okuyabilirsiniz.)  Görüşmek üzere.

“Turkcell ve 3G ile Mobil Özgürlüğe Merhaba…” üzerine 5 yorum

 1. Keşke İstanbul’da olup katılsaydım. Söyleyeceğim tek şey şu reklamların sonunda ki iğrenç “üüüüüç” sesini kaldırmaları olacaktı 😀

  Cevapla
 2. baz istasyonlarını övüp övüp göklere çıkarmaya ne hacet hocam X2 istasyon demek X2 hastalık riskinin hızlandırılması demek. Teknolojiye karşı değilim fakat kar hırsı ve kapital egolara karşıyım turkcell vb. bilişim firmaları bir gün bu ürünlerini pazarlayabilecek insan kaynakları bulmayacaklar yada hasatalıklı bir neslin yetişmesinde kar sahibesi olurlar ancak. İnsanlık adı gerçekten müthiç bri gelişme çağıda yaşadığımız dorgru fakat teknoloji kar hırsını gözetiyor ve insan hakları ihlali yasatıyorsa burda büyük bir sorun söz konusu yani anlayacağın hocam bazı (bazı) övmemek gerek 🙂 iyi çalışmalar sağlıcakla kalın ilkel komünal toplumları anımsamak gerek azda olsa 🙂

  Cevapla
 3. bu arada teakolik.com ile yeni tanıştım olumlu bir ilenim bıraktı bende memnun oldu 🙂 iyi çalışmlar

  Cevapla
 4. 3G teknolojisine geçmek için çok geciktik ancak yine de geçmemiz büyük başarıdır. Öncelikle insanlarımızı bilinçlendirmeliyiz 3G nedir diye bilmeyen 23234333 tane insan vardır belkide : )

  Cevapla
 5. 30 temmuzda bende tanışıcam inşallah şu 3G ile teknoloji manyağı biri olarak sabırsızlıkla bekliyorum

  Cevapla

Yorum yapın