Türkiye Semalarında Gerçek Bulut Hizmeti: Cloudturk!

Cloudturk, Anadolu Grubu bünyesinde bulunan Anadolu Bilişim Hizmetleri (ABH) ve HP ile birlikte Türkiye’nin en büyük sunucu altyapı hizmetini (IaaS) gerçekleştirdi.  Bulut teknolojisi ile hızlı ve kesintisiz profesyonel hizmet alan şirketler rekabet avantajı kazanıyor. Sunucu işlem gücünü elektrik satın alır gibi almak, toplam satın alma maliyetini düşürmek açısından da çok avantajlı: Tıpkı evinizde kullandığınız elektrik gibi, bilgisayar gücünü de “kullandığın kadar öde” mantığı ile kiralayabildiğinizi ve bunun size ne kadar tasarruf sağlayabileceğini düşünün!

Türkiye’nin gerçek sunucu altyapı hizmeti (IaaS) sağlayıcısı Cloudturk, 11 Ocak 2012’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye’deki en büyük IaaS (sunucu altyapı hizmet sağlayıcılığı) yatırımını gerçekleştirdiğini duyurdu. Türkiye’nin bulut için üretilmiş ilk ve tek veri merkezi olan ABH Veri Merkezi’nde faaliyete geçen Cloudturk’ün verdiği sunucu altyapı hizmeti, ISO 9001, 20001 ve 27001 sertifikalarına sahip olan ve Türkiye’de Tier 3 sertifikası seviyesinde bulunan sayılı veri merkezlerinden birinde bulunuyor. Güvenlik tarafında ise Türkiye’de Cloud Security Alliance taslak yönetmeliklerine uygun tek bulut sağlayıcısı olan veri merkezinin yatırım bedelinin 10 milyon USD seviyesinde olduğu belirtiliyor.

Bulut teknolojisi en özet anlatımla emniyetli, düşük maliyetli, esnek, ölçeklenebilir, öngörülebilir ve şeffaf bir uygulama. Bu avantajlarıyla yazılımların tüm kontrolü kurumların kendisinde bulunuyor. En çarpıcı avantajı ise bu teknolojinin önemli ölçüde esneklik sunuyor olması. Böylece en yüksek performans gerektiren uygulamalar bile bulut teknolojisi sayesinde anında kullanıma sunulabiliyor. Cloudturk tarafından sağlanan bulut hizmeti sayesinde altyapı tedarik hazırlığı, donanım ve yazılım bakımı ile veri birimi düzenleme ve performans ayarları otomatik olarak yapılabildiğinden, kurumlar pek çok ekstra maliyetten tasarruf etmiş oluyor.

Cloudturk Genel Müdürü Mustafa Yazıcı, sundukları gerçek bulut hizmetine dair görüşlerini şöyle ifade ediyor: “Cloudturk olarak sunduğumuz bulut teknolojisi, diğer bir deyişle bulut sunucu hizmetimiz, bilişim teknolojileri alanı dışında faaliyet gösteren şirketlerin, müşterilerine üretim süreci sonunda daha kaliteli ürünler ve hizmetler sunmasını sağlamaktadır. Şirketlerin bilişim teknolojileri yatırımları önemli riskler taşımaktadır. Firmalar bu gerçeklikten yola çıkarak bilişim teknolojilerinden dış kaynaklar vasıtasıyla yararlanmaya başlamışlardır. Cloudturk olarak sürekli güncellenen sunucularımız ile daha dinamik bir şekilde değişen fırsatlar karşısında bu değişime kolaylıkla adapte olabilmekteyiz. Bu da, bizden hizmet alan şirketlerin kendi alanlarına odaklanmalarını ve bu sayede küresel ölçekte rekabet açısından söz sahibi olmalarını sağlıyor.”

 

Esneklik – Çeviklik – Ölçeklenebilirlik ve Kullandığın kadar öde!
Cloudturk’ün sunduğu teknoloji küçük, orta ve büyük işletmelerin eşsiz avantajlar kazanmasına olanak tanıyor. Şirketler sunucu ihtiyaçları olduğunda yeni sunucu almak yerine Cloudturk altyapısını kullanmayı tercih ediyor. Büyük ölçekli şirketler ise koşullarına göre bazen belirli parçalarını buluta taşırken, bazen de tüm altyapılarını Cloudturk sunucu altyapısı üzerinde yarattıkları özel buluta geçiriyor. Bulut teknolojisi aynı zamanda esnek, öngörülebilir ve şeffaf bir uygulamadır. En yüksek performans gerektiren işler bile bulut teknolojisi sayesinde kullanıma sunulabiliyor. Bunlara ek olarak, Cloudturk, şirketlere mali açıdan da büyük yararlar getiriyor. Her işlem için harcanan kaynak ayrı ayrı hesaplandığından, kullanılmayan işlem kaynakları faturalandırılmıyor.

Bireysel alanda bilgi tüketiminin artması ve veri depolama ihtiyacının ortaya çıkması, kurumların buluta yatırım yapmasını tetikledi. Özellikle güvenlik konusunda standartların oluşmasıyla birlikte kurumlar hızla IaaS’e yönelmeye başladı. Türkiye’nin gerçek sunucu altyapı hizmeti (IaaS) sağlayıcısı Cloudturk, aralarında İTO 500 kurumlarının da bulunduğu çok sayıda kurumsal müşteriden yoğun talep alıyor. Bu nedenle, Cloudturk altyapı kapasitesini üç kere artırmak zorunda kalmıştır. Büyük firmaların IaaS altyapısına tek seferde geçmeleri boyutları itibarıyla mümkün olmadığından, bu tür firmalar çeşitli alt projelerini Cloudturk IaaS’ine geçiriyor. IaaS sisteminin sunduğu avantajları bir kere tecrübe eden müşteriler, daha kritik iş süreçlerini yönettikleri Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) ve Müşteri Hizmetleri (CRM) uygulamalarını da Cloudturk IaaS altyapısına geçirmek istiyor.

Önümüzdeki dönemde bulut bilişim teknolojisine önemli yatırım yapan SAP ve Oracle gibi uluslararası oyuncularla görüşme yapacaklarını söyleyen Mustafa Yazıcı şöyle devam ediyor:  “Gerçek bulut teknolojisini Türkiye’ye getirerek işe 72 güçlü sunucuyla başladık. Türkiye’de IaaS kullanımının hızla kabul göreceğini ve yaygınlaşacağını öngörüyoruz. Ayrıca, Türkiye’deki firmalar kiralama modeline genel anlamda sıcak bakıyor. Güvenlik standartlarını uygulayan ve bu doğrultuda Hizmet Seviyesi Anlaşması düzenleyen IaaS sağlayıcılarının oluşmasıyla, firmalar yeni yatırımlarını IaaS üzerine yapmaya başlayacak. Bu durum IaaS’in çok hızlı bir ivme ile büyümesine imkân tanıyacaktır diye düşünüyoruz. Aynı zamanda, Türkiye’de oluşmakta olan bilişim girişim sermayesi miktarında da ciddi bir artış gözlemlenecektir. Firmalar başlangıç maliyetlerini aşağı çekmekle beraber, küresel pazarda hizmet sağlama esnekliğine de kavuşacaktır.”

 

Cloudturk hakkında ; www.cloudturk.net

Yorum yapın