TwitPic’de Zararlı Yazılım Uyarısı

twitpic-kotu-zararli-yazilim-uyarisiBirkaç saattir bazı Twitter adreslerine girdiğimde tarayıcım veya Google tarafından zararlı yazılım uyarısı almaktaydım. Tuhaf karşıladım çünkü koskoca Twitter üzerinde bu uyarı karşıma geliyordu. Allah’tan ki tüm Twitter kullanıcıları için bu hatayı almıyorduk. Yoksa Twitter için de bayağı bir sıkıntı ortaya çıkabilirdi.

Biraz kurcaladığım zaman fark ettim ki, zararlı yazılım olarak uyarı veren Twitter adresleri (profilleri) üzerinde fotoğraf paylaşımları çoğunluktaydı. Sonradan fotoğrafları incelediğimde TwitPic.com adresinde aynı uyarı ile karşılaştım. TwitPic adresinin tamamında yani Twitter gibi bazı hesaplarda değil, bu uyarı karşıma geldi.

Gideceğiniz Web Sitesinde Kötü Amaçlı Yazılım Var! Comodo Dragon şu an için www.twitpic.com erişimini engelledi.
Bu web sitesini daha önce güvenle ziyaret etmiş olsanız da, siteyi şu an ziyaret etmeniz büyük olasılıkla bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştıracaktır.

Kötü amaçlı yazılım, kimlik hırsızlığı, mali kayıplar ve dosyaların kalıcı olarak silinmesi gibi şeylere neden olan zararlı yazılımdır.

Biraz incelediğimde Google’ın bu site üzerinde zararlı yazılım kodları tespit ettiğini gördüm. Aşağıdaki gibi Google, teşhis sayfasında Twitpic için açıklama getiriyor.

Google bu siteyi ziyaret ettiğinde ne oldu?

Bu sitede son 90 gün içinde test ettiğimiz 12029 sayfadan 0 tanesinde, kullanıcı izni olmaksızın kötü amaçlı yazılım indirilip yüklendiğini tespit ettik. Google siteyi en son 2012-12-30 tarihinde ziyaret etti. Son 90 gün içinde bu sitede hiç şüpheli içerik bulunmadı.Bu site, AS36351 (SOFTLAYER), AS15169 (Google Internet Backbone), AS31815 (MEDIATEMPLE) dahil olmak üzere 3 ağda barındırılıyordu.

Twitter üzerinde fotoğraf paylaşımı için Twitpic gibi servisler kullanılıyor. Eğer Twitpic kullanıyorsanız (varsayılan fotoğraf paylaşım servisi) sizin Twitter adresi de aynı şekilde bir uyarı verebilir.

Ne yapacağız?

Twitpic yetkilileri artık zararlı kodları temizleyerek Google amcaya bildirmeleri gerekli. Zaten zararlı kodlar yüzünden bloke edildiklerinin farkındadırlar. Bu uyarı için biz kullanıcıların yapabileceği bir şey yok. Bir süre için en azından TwitPic yetkilileri bu durumu düzeltene kadar Tweetleriniz içerisinde resim paylaşmamanızı tavsiye ederim.

Aksi takdirde bir kullanıcı Twitter profilinize girdiğinde ya da resimli bir Tweetinizi açmaya kalktığında sizin hesap için de virüs veya zararlı yazılım uyarısı görebilirler. Sonra da korkup kaçarlar…

Her genç kızın başına gelebilir!

TwitPic dışındaki servisleri kullanabilirsiniz. Yapılacak tek doğru adım bizler için bu olacaktır.  Aksi takdirde bu uyarı sizin Twitter profiliniz için de ortaya çıkabilecek bir durum.  Genelde bu tip zararlı yazılımlar, hosting veya web uygulamalarındaki açıklıkları kullanarak sisteminize sızarlar.  Haberiniz bile olmadan blogunuz, firmanızın web sayfası ya da forumunuz bile bu tarz bir kötü durumla karşı karşıya kalabilir.

“Aynı mahallenin çocuklarısınız hadi öpüşüp barışın”

TwitPic tarafında ise Google ile iletişime geçildiğini söylüyorlar. Google neden halen bu uyarıyı kaldırmadı? Halen TwitPic üzerinde zararlı kod var mı? Ya da bu bir hata mı? gibi sorular havada kalmış gibi gözüküyor.

TwitPic, Google’a bağırmaya devam etsin biz kendi tarafımızdan durumu özetleyelim.

Panik yapmaya gerek yok!

Güvenliği elden bırakmamak gerekiyor. Siz sisteminizi iyi bir antivirüs yazılımı veya Internet Security gibi komplike bir yazılımla güvende tutun. Artık bir yanlış anlaşılma bile olsa, işi riske atmamak gerekiyor. TwitPic’de Google’ın zararlı yazılım sistemine takıldıysa söylenecek söz kalmıyor! “Her genç kızım başına gelir”  bugün yarın düzeltmeleri umuduyla…

“TwitPic’de Zararlı Yazılım Uyarısı” üzerine bir yorum

  1. Ahah 🙂 Süper bir yorum olmuş hadi öpüşüp barışın :)Düzeltilmesi gerekir yoksa kendi zararlarına. Google’ın bizim yerimize de önlem alması iyi bir şey tabi. Bu sitelere ayağınızı denk alın uyarısı gibi bir şey.

    Yanıtla

Yorum yapın