Twitter Arama Sonuçlarında Grafik

Twitter-Search2Son zamanlarda Twitter üzerinde bayağı bir yenilik yapıldığını gördük. Birkaç gündür ise, Twitter sayfamda arama sonuçlarına baktığımda bir grafik dikkatimi çekmeye başladı.

Twitter’da bir arama yaptığım zaman sol bileşenler arasında yer alan grafik üzerinde arama yaptığım kelime ile ilgili geçmişe yönelik tüm Tweetleri görebiliyorum. Hatta 2007’e kadar geri gidebildim ve grafik üzerinde seçtiğim bir zaman diliminde arama kelimesi ile ilgili tüm sonuçları karşıma çıkardı.

Malum Twitter’da bir kelime aradığınız zaman size tüm sonuçları vermiyor. Belirli sınırlar içerisinde bu sonuçlar yer alıyor. Uzun bir süredir de Twitter’ın search kısmını kullanıyorum. Artık sürekli Twitter’da arama yaptığım için midir? Yoksa şansıma denk gelen bir beta özellik midir bilemiyorum?

Fakat son birkaç gündür, Twitter’da arama sonuçlarım arasında, sol menü üzerinde Trending Topic listesinin hemen altında bu grafiği görebiliyorum.

Grafik bir chat gibi çalışıyor.

Üzerinde herhangi bir noktaya tıkladığım zaman, o günkü konuşmaları önüme gelebiliyor. Yalnız dikkat ettiğim kadarıyla her arama sonucunda bu grafik çıkmıyor. Belirli bir arama kriterinin üstüne çıkan ya da belirli bir arama hacmini geçmiş olan kelimelerde grafik çıkartabiliyor.

Mesela “iphone”, “teakolik”, “gezi parkı”, “friendfeed”, “haber”, “Google” gibi birçok kelimede arama sonuçları arasında grafik çıkarıyor ve geçmişe yönelik grafik üzerinde istediğim tarihi seçerek geçmişe yönelik sonuçları görebiliyorum.

Fakat “deli ziya”, “Arman Acar”, “Hamza Şamlıoğlu”, “Ali Arslan” gibi bazı kelimelerde arama sonuçlarında yer almıyor.  “Ali Arslan” arama sonuçlarında grafik çıkmazken, “Arslania” (Twitter lakabı) araması yapıldığı zaman arama sonuçları arasında grafik gösterebiliyor.

Twitter-Search-Graphics   Twitter-Search3-Graph   Twitter-Search2

 

Bunun yanı sıra, “Twitter” kelimesinde de geçmiş arama grafiği görüntülenmemesi dikkatimden kaçmadı!

Bu noktada, gelen mentionların ve atılan Tweetlerde kullanılan kelimelerin grafiğin çıkmasında etken olduğunu düşünüyorum. Yani ne kadar çok mention ne kadar çok bahsedilme, o kadar çok arama sonuçlarında grafik çıkmasını sağlayabiliyor. Kelimelerin kullanılma hacmi küçükse göremiyoruz. Fakat kelimelerin kullanılma yoğunluğu belirli bir kriterin üstüne çıkıyorsa, bu grafik trend topic bileşeninin hemen altında resimde de görebileceğiniz gibi çıkıyor. “Twitter” gibi kullanılma hacmi büyük bazı kelimelerde grafik vermemesi ise dikkatimden kaçmadı…

Şimdilik başka birinde bu grafiğin çıktığını duymadım. Birkaç Türkçe haber sitesinde de bu konu ile ilgili haber aradım ama bulamadım. Yabancı teknoloji sitelerinde de görülmüyor. Bakalım artık Twitter bana böyle bir kıyak geçti bilmiyorum ama yakın bir zamanda bu özelliği haber sitelerinde görmeye başlarız diye düşünüyorum. Kim bilir belki de haber olacak kadar önemli görülmemiştir?

Yorum yapın