Twitter Client Beta Test

Merhaba arkadaşlar bu gece sizlere  Oğuzhan arkadaşımızın Twitter Client programından bahsedeceğim.

Öncelikle sizlere Oğuzhan’dan bahsetmek isterim. Oğuzhan http://www.oguzhan.info/ adresinde bir blog sahibi özelliklede Blog’unda ki projeler dikkatimi çekti. Projeleri genelde kurumlar için tasarlanmış özel yazılımlar oda benim gibi kod yazarken bazen sıkılıyor. Gerçi herkes sıkılır ama ortak yönümüz kendimizi eğlenceli projelere atmak…

Genelde herkes bu tip durumlarda projeyi bırakır başka bir işle uğraşır nedense bende projeden sıkılınca başka bir projeye atlıyoruz sanırım hayatımızın özel bir bölümü projeler 🙂 Bırakamıyoruz 🙂

Sizlere bahsetmek istediğim program yani Twitter Client böyle bir durumda yazılımış. Aslında çok da güzel bir program ortaya çıkmış biraz daha geliştirilip ek özellikler katılırsa sanırım Twitter kullanıcılarının büyük bir bölümü bu programı kullanacaktır.

Twitter şeysini Togi’yi sisteminize kurmanız için Microsoft NetFramework sisteminizde yüklü olması gerekmekte. Gerçi programı indrdiğiniz zaman dosya içerisinde NetFramework da beraberinde gelmekte. Ben Vista kullanıyorum NetFramework ‘un eski versiyonu yüklüydü.

Microsoft .NET Framework 3.5

Kurdum ve sistemime birkaç saniye içerisinde Oğuzhan’ın Twitter Şeysi kuruldu. Program kurulduğu zaman masaüstündeki kısayolu çift tıklıyoruz ve bizden Twitter için kullanıcı adı ve şifre ekranı geliyor.

Bu ekranda Twitter mesajları için kontrol süresini ve diğer ayarlarmızı yapabilmekteyiz.

Özelliklede URL leri kısalt benim çok işime yaradı 🙂 Kardeşim uyuz oluyorum zaten bu URL ler uzun olunca zaten 140 karakter yazıyoruz 🙂  Ayarlarınızı yaptıktan sonra UYGULA ve TAMAM yapıyoruz Twitter’e bağlandık… Gerisi mesaj yazmaya kalıyor.. Bol bol Twitt gönderin 🙂

Twitter’e mesaj göndermek için ekranın sağ alt köşesindeki Togi programımızın ikonunu çift tıklamamız yeterli … Yada en güzeli CTRL ALT ENTER ile anında pencere karşımıza geliyor. ESC tuşu ilede vazgeçebiliyorsunuz.

Programda gördüğüm bir eksiklik açıkcası bence çok lazım olan geçmişi göstermemesi. Geçmiş mesajlarımızı en azından son 5 mesajı mesaj yazma ekranında görebilseydik ( TwitterFox daki gibi ) çok dahaiyi olabilirdi. Program beta aşamasında olmasına rağmen gayet kullanışlı ve harika…  Birde dikkat ettiğim programda Twitter’in Logosu kullanılmış Aman Oğuzhan Tiwitter sana dava felan açmasın küçük tatlı bir logo yap programa ekle bence…

Program şimdiki haliye gelişiminin %90 ‘ını tamamlamış.

 • Program ile ilgili bir kaç bilgi vermek gerekirse;
 • Beğenilen özelliği CTRL + ALT + ENTER ile nerede olursan ol önüne input penceresi çıkması en çok bu sevildi. İlerki sürümde bunu kişiselleştirilebilir olacak.
 • Otomatik url kısaltması yapıyor. tinyurl.com dan.
 • UTC offset’i kendi hesaplıyor. Böylece nerede olursanız olun twitter zamamını yerel olarak görmektesiniz.
 • Config olarak windows register’i kullanıroyor.  Yai Regedit’te. Application injection koruması yok ama ileriki sürümünde eklenecek.
 • Şifre base64 ile tutuluyor. Güvenlikde unutulmamış

Oğuzhan’ın Web Sayfası : http://www.oguzhan.info/

Oğuzhan’ın projeleri : http://www.oguzhan.info/projeler.asp

Togi Programını indr : http://www.oguzhan.info/indir/

Oğuzhan yeni versiyonu merakla bekliyorum özelliklede geçmiş mesajlarıda görebilirsek harika olacak teşekkürler…

“Twitter Client Beta Test” üzerine 3 yorum

 1. Programı kurdum ve denedim. Harika. Keşke Tinyurl ile değilde kissa.be gibi alternatif sitelerden kısaltma yapsa. Malum tinyurl kullanıcısı fazla olduğundan 4-5 karakter daha uzun oluyor. Seninde dediğin gibi 140 karakter. Ne kadar kısaltılsa kardır. :))

  Yanıtla
 2. Url kısaltmaya bu serviside ekleyeyim. Şimdi baktım API desteği varmış. İsteyen tinyurl.com isteyen kissa.be kullanır.

  Arşivleme özelliğinide test ediyorum 😉

  Yanıtla

Yorum yapın