TWITTER DERBİSİNİ KİM KAZANDI?

derbi_infoUtopic Farm ve Somedya işbirliğiyle gerçekleştirilen “Tweetlerin Derbisi” araştırması Türkiye’de bir ilke imza atarak; Galatasaray – Fenerbahçe derbisi ile eş zamanlı olarak Twitter’ın nabzını tuttu.

Altyapısı Dijital Medya Takip Servisi Somedya tarafından sağlanan çalışmada Utopic Farm Yeni Medya Ajansı derbi ile ilgili içerikleri analiz ederek görselleştirdi.

Araştırma kapsamında 113 kelime takibe alındı. Futbolcular, hakemler, antrenörler ve taraftarlar için farklı analizler yapıldı. Yılın son derbisine damgasını vuran sosyal medya oldu. Twitter’da derbi ile alakalı 1.097.318 adet Tweet atıldı.

Galatasaray’da en çok konuşulan futbolcu 50.000’in üzerinde içerik ile takımını galibiyete taşıyan Selçuk olurken; Fenerbahçe’de en çok konuşulan futbolcu 25.000’den fazla içerikle Volkan Demirel oldu. Atılan tweetlerin %47.60’ı Galatasaray ile ilgiliyken, 50.49%’u Fenerbahçe ile ilgiliydi.

Maçın en çok konuşulan konusu dakikada 3,452 tweet ile Selçuk’un frikikten attığı gol oldu. Hasan Ali’nin attığı gol ise dakikada 3,114 tweet ile ikinci sırada yer aldı.

Fatih Terim hakkında 8,567 tweet, Aykut Kocaman hakkında ise 8,054 tweet atıldı. Derbide teknik adamlar neredeyse aynı oranda konuşuldu.

Derbi ile ilgili tüm istatistikleri aşağıdaki linkte yer alan infografikte bulabilirsiniz.

http://bit.ly/twitterderbi-baskı
http://bit.ly/twitterderbi-web

Yorum yapın