Twitter ve Youtube Neden Bilgi Paylaşmıyor?

internet-yasakBu yazıda Twitter ve Youtube’un kapatılmasını değil, neden bilgi paylaşmadıklarını farklı bir pencereden bakarak anlatmaya çalışacağım. Yazıda okuyacaklarınız kişisel görüşlerimdir. Konu hakkında yorum bölümünü kullanarak doğru ya da yanlış düşündüğüm noktaları rahatlıkla belirtebilirsiniz.

Twitter ve sonrasında Youtube’un kapatılması ile İnternet dünyamıza birer darbe daha vuruldu.

Twitter’a erişim yasaklandığında ortalığı yıktık… 

Bağırıyoruz, çağırıyoruz fakat ne yapılması gerektiği hakkında en ufak bir bilgimiz dahi yok! Tek söylediğimiz şey, “yasaklanmasın”! Doğru, haklısınız yasaklama ile bu sorunu aşamayacağımız ortada… (Fakat devlet büyükleri böyle düşünmüyor…)

Twitter, birkaç gün önce ülkemizdeki erişim yasağına dair açıklama yaptı. Biz kullanıcılar Twitter sorununu aşmak için DNS ve VPN gibi çözümlere koşarken, Twitter çok gecikmeden bir avukat göndererek sorunu çözmek için ilk adımı attı.

Ülkemizde binlerce İnternet sayfası erişime engelli durumda!

Ülkemizde erişime engelli binlerce İnternet sayfası adasına katılan Twitter’dan sonra Youtube’u da yasakladık. Hatırlarsanız geçmiş yıllarda yine Youtube’a engelleme kararı çıkartılmış ve iki buçuk yıl kadar erişime kapalı kalmıştı.

Bu kadar İnternet sitesi neden kapatıldı? Bunların içinde hiç mi zararlı site yok? Bu soruları hiç sormadık…

Ya da neden kapatıldıklarını?

Aksine, bu siteleri sahiplenmeye başladık. Neden mi? Ülkemizin son bir yıldır yaşadığı iç siyasi gelişmeler insanların ötekileşmesine sebep oldu. Belki de buna zorlandık…. Belki insanlara neden kapatıldıklarını veya kapatılmaları gerektiğini anlatabilseydiler daha az tepki çekerlerdi?

BTK Twitter için ne diyor?

BTK tarafından yapılan açıklamada Twitter’ın 5651 sayılı yasa kapsamında kişilik hakları ve özel hayatın gizliliği mahkeme kararlarına uymadığı için erişime engellendiği belirtildi.

Açıklamaya göre, “Vatandaşlarımızın şikayetleri üzerine, Twitter’da kişilik haklarının ve özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince erişimi engelleme kararları verilmiş. Ancak, mahkeme kararlarının uygulanması hususunda tüm iyi niyet çabalarımıza karşılık Twitter bu kararlara duyarsız kalmış ve mahkeme kararlarını tanımadı

Kısacası Twitter, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin kararını uygulamıyor!

Mahkemelerimiz ise, bu karara uyulmadığı için Twitter’ı cezalandırarak, (aslında bizleri cezalandırarak) erişime engelliyor.

Google da Türkiye’ye bilgi vermiyor!

Google, dünyanın en büyük ve saygın bir arama motorudur. Konu bilgi paylaşımına geldiği zaman (hesap sahiplerinin kişisel bilgileri), Google da Twitter gibi ülkemiz ile bilgi paylaşımı yapmıyor.

TİB, Google’ın Türkiye ve Rusya’ya bilgi vermediğini vurgulayarak, bu tür bilgilerin İnternet ortamında işlenen suçların aydınlatılmasında kritik öneme sahip olduğuna dikkat çekmişti.

Yalnız bu noktada bizim hiç hatamız yok mu?

Evet var! Paylaşılması istenilen veri, kişisel veriler olduğunda işlerin rengi değişiyor.

Aslında diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de İnternet servisi hizmeti veren platformlar bulundukları ülkelerin kanunlarına tabidirler. Yani ülkemizde mahkemeler ne diyorsa, ülkemizdeki platformlar onu yapmak zorundadırlar.  Mahkeme kararı veya savcılık talepleri ile kullanıcı bilgilerini vermek zorundalar.

Herhangi bir savcılık talimatı olmadan, ne polis ne de başka bir kurum, kullanıcı bilgisi kesinlikle talep edemez.

Twitter ve Google gibi büyük devler de ABD merkezli platformlar. Kısacası ABD kanunlarına tabiler! Yalnız ABD’nin fikir ve ifade özgürlüğüne ilişkin maddelerini gerekçe göstererek, bir çok ülkeden gelen kullanıcı bilgileri taleplerini reddedebiliyorlar. Hatta ABD’de bile anayasayı göstererek gelen talepleri reddedebiliyorlar.

Aslında bu reddedilmenin arkasında ABD Anayasasının biçimlendirdiği evrensel hukuk kuralları da yatmaktadır. Bu noktaya sonraki yazılarımda değineceğim…

Twitter’da kendi kurallarını ve prensiplerini korumakla yükümlü! Onlar da insanlara yani biz kullanıcılara “insanların özgürce düşünüp, paylaşım yapabilmelerini istiyorlar” Hatta lakap kullanan kullanıcılara ait kişisel bilgileri sonuna kadar anonimlik sağlayıp destekliyorlar.

Türkiye’de kişisel verilerin korunması konusunda ne durumdayız?

Evet, bugüne kadar birkaç çalışma yapıldı. Toplantılar, Siber Güvenlik konferansları, bilgi güvenliği toplantıları… Fakat bu konuda hazırlanan kanun maddelerinde bir ilerleme kaydedemedik.

Ne hikmetse, bir türlü hayata geçiremedik!

Youtube, Google, Twitter gibi birçok İnternet sayfası milyonlarca kullanıcıya hitap ediyor ve dünyanın hemen hemen her ülkesinde aktif olarak sanal dünyanın büyük bir kısmını üzerinde yaşatıyor. Hal böyle olunca, Siber suçlar da bu  İnternet siteleri üzerinde işlenebiliyor.

Kim bilir? Belki onlara milyonlarca kullanıcıya, milyarlarca dolar bütçelerine, kendi kurallarına karşın artık bir DEVLET gözü ile bakmamız gerekiyor?

Siber suçlar işleniyor, suçluları nasıl yakalayacağız?

İşte bu noktada ülkemizin ve dünyada bizim gibi ülkelerin bilgi paylaşımına ihtiyacı var.  Adamın biri size sokağın ortasında küfür etse ne yapardınız? Gücünüz yetiyorsa döversiniz… Yetmiyorsa? Polise başvurur, mağdur olduğunuzu anlatır, sonrasında da mahkemeye tanıklarınız ile birlikte giderdiniz. Pe ki mahkeme ne yapıyor? Olayı araştırıyor, tanıkları dinliyor. Kanun maddelerine bakıyor. Ardından da suçun işlendiğine kanaat getirerek (deliller vs…) adamın yakalanmasını istiyor. Adamı yakaladıkları zaman da cezasını paşa, paşa çekiyor…

Not: Bu yazı biraz fazla uzun olduğu için bölümlendirmek zorunda kaldım. Yazının diğer bölümlerini en kısa sürede yayımlayacağım.

Devamı bir sonraki yazımda…

“Twitter ve Youtube Neden Bilgi Paylaşmıyor?” üzerine 2 yorum

  1. Twitter açıklama yaptı. Bizim mahkeme kararlarından bir çoğunu uyguladıklarını sadece bazılarını düşünce özgürlüğü kapsamında olduğu için uygulamadıklarını açıkladılar. Bir de şöyle bir durum var. Twitter karara itiraz için avukat gönderiyor. Mahkeme avukatın başvurusunu reddediyor.

    Cevapla

Yorum yapın