Twitter’da Doğum Günü Devri!

Twitter, Facebook gibi sanal hayatımızın vazgeçilmez ağları arasında yerini alıyor. Artık aşkımızı, gezdiğimiz yerleri, isyanımızı, eleştirilerimizi ve diğer tüm fikir ve görüşlerimizi Twitter üzerinde 140 karaktere sığdırmaya çalışıyoruz.

Uzun bir süredir Twitter’dayım. Facebook’a göre Twitter benim için daha ideal bir platform.

Neden mi? 

Çünkü sosyal ağları, blogumun daha büyük kitlelere hitap etmesi için birer araç olarak kullanıyorum. Facebook’a göre Twitter benim için daha popüler bir ağ haline geldi. Hatta iki network birbiri ile bağlı, paylaştığım Tweet’ler otomatik olarak Facebook üzerine de düşüyor. Düşmeseydi sanıyorum bomboş bir Facebook duvarım olurdu…

Twitter’da insanlar her gün hayatlarındaki önemli olayları kutluyor.

Bu olaylar arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde eşcinsel evliliğin yasallaşması gibi, #LoveWins hashtag’iyle yaygınlaşan ve herkesi ilgilendiren şeylerin yanı sıra, bir arkadaşın doğum günü gibi kişisel durumlar, politik söylemler ve üzücü olaylar da mevcut.

[kirmizi]Twitter birkaç gün önce doğum günü kutlamaları daha da kolay hale getirecek bir duyuru yaptı. Artık Twitter profilinizde doğum gününüzü gösterebileceksiniz.[/kirmizi]

Tabi ki, gizliği önemsemiyorsanız?

Neden mi? Şöyle bir düşünün, doğum tarihinizi nereye yazdınız? Hotmail, Gmail gibi e-posta hesaplarınıza değil mi? Saldırganlar için aslında inanılmaz bir fırsat doğruyor. İnternet dünyasındaki saldırılardan korunmanın en önemli yolu kendiniz yani kişisel bilgileriniz hakkında paylaşım yapmamaktır. 

Eğer tuttuğunuz takımı paylaşıyorsanız ve Hotmail şifremi unuttum sorusu da  “Hangi takımı tutuyorsun?” şeklindeyse, üç beş kendini bilmez saldırganın hesabınızı ele geçirmesi kolay bir hale geliyor.

Doğum tarihi de bu noktada çok önemli!

Doğum günümü hiçbir sosyal ağda kutlamadım. Kutlamaya da niyetim yok, Facebook’ta farklı, Twitter’da yok, Linkedin’de farklı tarihler girmiş durumdayım.

Doğal olarak saldırganlar benim gerçek doğum tarihimi bilseler dahi, sistemlerimi bir kademe daha güvende tutabiliyorum. 

[sari]Unutmayın! Yüzde yüz güvenlik yoktur![/sari]

Peki Twitter ne yaptı?

Açtı, doğum tarihlerimizi public, private ya da bazılarına özel olarak halka açmanızı sağlıyor. Eğer kişisel bilgileriniz çok da önemli değilse….

Profilinize doğumgününüzü eklemek için, “Edit profile”‘a tıklayın, Doğum gününüz profilinizde siz isterseniz yer alır ve doğum gününüzü kimin görebileceğine siz karar verirsiniz. Doğum yılınızın görünürlük ayarları farklıdır. Dolayısıyla bilgilerinizin istediğiniz kadarını paylaşmak sizin elinizde.

Bu sayede arkadaşlarınız 140 karakterde doğum gününüzü kutlayabilir…

Tercih sizin…

Unutmadan…

Twitter doğum tarihlerimizi de almaya başladıysa, dijital reklam sektöründeki yerini biraz daha sağlamlaştıracak gibi! Artık reklam verenler de sizin cinsiyetinizi seçebildiği gibi yaşınıza göre de reklam çıkartabilirler.

Acaba Twitter +18 içerikleri yaşınıza göre de gizleyecek mi? 

Kafamda deli sorular….

“Twitter’da Doğum Günü Devri!” üzerine 2 yorum

Yorum yapın