Twitter’da Sizi Takip Etmeyi Bırakanları Görün :)

Twitter, Facebook’tan sonra en popüler sosyal ağlarımızdan birisi.  Sosyal ağlardaki ego tatminlerimiz her zamanki gibi Twitter üzerinde de üst düzeylere çıkmış durumda. “Herkes beni takip ediyor, ben kimseyi takip etmiyorum” muhabbeti…  Hemen hemen birçok kullanıcıda da benim bu kadar takipçim var. Ben az kişiyi takip ediyorum, Herkes beni takip ediyor ego tatminlerini  görmüşsünüzdür. Bu tatminleri tavan yaptıran aplikasyonlar ise tatmin duygularını maksimum düzeye çıkarıyor.

Twitter’ın en çok takip edilen konu başlıklarından biri bugünlerde “sizi kimin takip etmeyi bıraktığına bakın” aldatmacası oldu. Bu konuyu yazmak istedim…

Birçok Twitter mesajı etrafta dolaşmaya başladı. Bu mesajlarda, belli rakamlar vererek kaç kişinin kendilerini takip etmediği, “sizi kimin takibi bıraktığını öğrenmek” için bağlantıya tıklamanız gerektiği yazıyor. Mesajın sonunda da bazı etiketler yer alıyor.

Bağlantıya tıklandığında “Takipçileri Görüntüleme” (Followers Monitor) sayfasına yönlendiliyor. Bu sayfada Twitter hesabınızla girişi yaparak uygulamaya izin vermeniz istiyor. İzin verdiğinizde ise uygulama Twitter kullanıcısının mesajlarının okunmasına, profilinin güncellenmesine ve kendiliğinden tweet atmasına bile yetki alıyor. Akabinde de takipçileriniz için yeni tuzaklar kurup kendi mesajını yayınlıyor.

“Twitter’da sizi kimler takip etmiyor? #etiketleri ” ….

Bu şekilde diğer kullanıcıları avlamaya başlıyor diyebilirim. Hem paylaşıldıkça yayılmakta hem de devamında bu kullanıcıları ele geçirmekte… Twitter üzerindeki uygulamalara hele ki URL kısatma servisleri kullanan bu tarz paylaşımlara dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bu tarz uygulamalar sizden yetkiyi aldıktan sonra istemeden birilerini takibe almanızı, zararlı kodların yayılmasını hatta hesaplarınızı ele geçirmeyi bile sağlayabilmekte.

Forumlarda ve illegal sitelerde muhakkak görmüşsünüzdür.  “Twitter’da bir gecede size binlerce takipçi kazandırıyoruz” şeklinde mesajlar yayınlanıyor.  Sizden parayı alıyor ve ardından da bir gece içerisinde binlerce Twitter kullanıcısının sizi takibe almasını sağlıyor.

Bilinçsiz Twitter kullanıcıları da fark ettiklerinde “Yahu ben bu adamı ne zaman takibe aldım” diye kara kara düşünüyorlar…  Bu uygulamalar sizden masum görünen izinleri alırken sizin hesabınızı da bir şekilde ellerinde tutmakta. On binlerce kişiye yayıldıklarında ise kısa sürede popüler olma havasına giren, binlerce takipçiye binlerce lira verip ego tatminini doruk noktasına ulaştırmak isteyen kişilerden para sövüşlüyor.

Aman dikkat…

Yok yok siz en iyisi kimlerin sizi takibi bıraktığını bilmeyin. Ya da en basitinden tek tek takipçilerinizi kendiniz kontrol edinin…

“Twitter’da Sizi Takip Etmeyi Bırakanları Görün :)” üzerine 3 yorum

  1. Benim yazdıklarımı anlamayan kişilerin takip etmesi ne fayda sağlar ki? Sadece sayı yüksek olsun sevdası herhalde.

    Cevapla
  2. yazı güzel ama mesaj başlığı ayrı telden gidiyor içerikte son paragrafa kadar nerdeyse yazının sonunda link varmış gibi geldim sonra “Aman dikkat…” 🙂

    Cevapla

Yorum yapın