Twitter’da Yeni Dönem Profil Banner ve Diğer Değişiklikler

Bugün karşıma çıkan, Twitter profil banner resmi, Twitter ben tuşu ve diğer yeniliklerden bahsetmek istiyorum.

Mobil kullanıcılar “Ben” tuşunu iyi bilir. Bir süredir mobil uygulamalar üzerinde kendi profilimizi görebilmemiz için Twitter mobil uygulamaları içinde üst menü üzerine “Ben” tuşu konumlandırılmıştı. Şimdi ise, desktop arayüzüne “Ben” tuşu eklendi.

Kendi profilime gitmek için önceleri birkaç tıklama yapmak zorundaydım. Twitter ana sayfasına dön, kendi ismini tıkla vs. Şimdi ise üst menüye Twitter, “Ben” tuşu ekleyerek, direk profilimizi görmeyi sağladı.

Ben tuşunun Twitter üzerindeki bir çok sorguyu azaltıp, daha rahat çalışacağını düşünüyorum. Önceleri birkaç tıklama ile ulaştığım profilim, şimdi tek bir tıklama ile elimin altında. Düşünsenize milyonlarca kullanıcı artık bir sorgu ile istediğine ulaşacak. Sanırım Twitter SQL’i üzerinde epeyce yük azalacaktır. Bizim için de rahat bir kullanım sağlanmış oldu.

Twitter profil sayfası resimleri;

Bir diğer yenilik ise, herkesin meraka sorduğu Twitter profil resimleri oldu. Twitter profilleriniz artık yenilendi ve profil sayfası içerisinde profil resminizin arkasına bir banner ayarlayabiliyorsunuz.

Resimde de görebileceğiniz gibi yükleyeceğiniz bu resimler profil sayfanızı şenlendirecek. Hatırlarsanız Facebook üzerinde Time Line çıktığında ilgiyle karşılamıştık. Twitter’da benzer bir yenilikle karşımıza çıkıyor.

Nasıl yapacağım? 

Twitter’da, ayarlar menüsü üzerinde, profil sekmesini açıyoruz. Bu sekme içinde sağ kısımda “Header” bölümüne geliyoruz. Yandaki butona “Change Header” basıp, profil banner resmimizi yüklüyoruz. Hepsi bu kadar artık, Twitter profilinize girdiğinizde, yeni halini görebilirsiniz. Ör:  https://twitter.com/TEAkolik

Burada dikkat etmeniz gereken, Twitter default olarak yüklenen resmin üzerinde siyah bir renk atıyor. Koyu renkli fotolar kullandığınız zaman pek belli olmayacaktır. Fakat beyaz arka planlı bir resim yüklerseniz beyazdan siyaha doğru bir açılma görebilirsiniz.

Bakalım acaba Facebook’taki gibi yaratıcı tasarımlar ortaya çıkacak mı? 

Benim profil görünümüm https://twitter.com/TEAkolik  adresinde, biracık Photoshop yapayım dedim ama, herkes kendi işini yapmalı 🙂 Anlamıyorum kardeşim Photoshop’tan ne yapayım :-p

Neyse gelelim bir diğer değişikliğe, 

Twitter’da, ayarlar menüsü içerisine bir de “Bileşenler” sekmesi geldi. Bu sekme içerisine girip, sağ tarafta “Yeni Oluştur” butonuna basarsanız, web sitelerimiz için kullanacağımız “Widget” (araçlar) ortaya çıkıyor. Bu araçlar içerisinde

 • Tweet akışınız
 • Favoriler
 • Listeler
 • Arama

başlıkları eklenmiş. Dilerseniz, bir web sitesi içerisinde Tweet’lerinizin akışını sağlamak için bileşen oluşturabilirsiniz. Ya da Favorileriniz veya Listelerinizin görüntüleneceği bir bileşen oluşturmak mümkün. Aynı zamanda “Ara” bölümünde bir hastag, ya da bir kelime arama sonuçlarını web siteniz içerisinde kullanabilmek için bir bileşen oluşturmak mümkün hale gelmiş.

Bu sayede, farklı projelerde farklı şekilde kullanabileceğimiz gelişmiş araçlar ortaya çıkıyor. Ayarlarını yaptıktan sonra birkaç saniye içerisinde bu bileşenlerin kodunu alarak dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Özellikle de markalar yapmış oldukları yarışma, kampanya veya etkinlikler için bu bileşenleri projelerinde kullanabileceklerini düşünüyorum.

Bu müthiş değişiklikler, tasarım ve yenilikler bana bayağı eğlenceli geldi. Umarım sizler de beğenirsiniz. Yaratıcı tasarımlarınızı yorumlara bekliyorum…

“Twitter’da Yeni Dönem Profil Banner ve Diğer Değişiklikler” üzerine 14 yorum

 1. Twitter bence facebook’un tahtına oynuyor abi 🙂 Ayrıca bu makaleden sonra senin için Photoshop’ta Header tasarlayan birileri çıkar bundan da eminim 🙂

  Cevapla
 2. Mobil Twitter uygulamasında paylaşılan görselleri de ayrı bir alanda görme imkanı da sağladı, eklemek istedim hocam. Genel olarak ihtiyaca yönelik yenilikler ve gerçekten hoş yenilikler. Facebook her yenilik yaptığında olumsuz tepkilerde boğuluyor 🙂 ama Twitter akıllıca yenilikler ile kullanıcısını kendisine bağlamaya devam ediyor. Teşekkürler bilgilendirme için hocam..

  Cevapla
 3. web Site Sahibi olmadan O Ekranı Renk’i öyle yapamiyormuyuz ?
  Yani Sağ taraftaki ön izleme olan Yer Gibi ?

  Cevapla
 4. Hocam peki profilimizi nasıl eski halinde kullanabiliriz. Yani bu profil resmine banner ekleme olayı olmadan ve profil fotoğrafı sol üst köşede nasıl kullanabiliriz acaba?

  Cevapla
 5. merhaba…
  profilimde sadece takip ettiklerim ve takipçilerimin görünmesini istiyorum.
  ama malesef favoriler fotoğraflar ve videolar sekmesi hepsi görünüyor…
  bazı kullanıların profiline dikkat ettim o kısmı düzenlemişler.
  sadece takipçileri vs görünüyor.
  ayrıca bizde sol kısımda olan yazılar bazı kullanıcılarda sağ tarafta .
  nasıl yapılması gerektiği ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.
  şimdiden teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın