Url Kısaltma Servisi Nedir ? Test.

click_cursorMerhaba arkadaşlar ;  bugün sizlere URL kısaltma servislerinden bahsedeceğim.  Uzun bir süredir düşünüyordum yazmayı, birazda araştırma yaptım ve URL kısaltma servisleri hakkında sizlere daha detaylı bilgi vermek isterim.   Öncelikle URL kısaltma servislerinin ne işe yaradığından ve nasıl kullanıldığından bahsedeceğim.  Daha sonrada bu servislerin artı yada eksi yönlerini aktarmaya çalışacağım.

URL kısaltma servisi nedir ?

URL hepimizin bildiği gibi internet sayfalarımızda kullandığımız bağlantı adresilerine verilen addır.  Bu bağlantı adresleri bazen çok uzun olabilemekte.  Özelliklede uzun bir alan adınız var ve yazılan sayfayı tanımlamak için biraz uğraşırsanız uzun uzadıya bir adrese sahip olabiliyorsunuz.  Özelliklede bu adresleri farklı platformlarda paylaşırken sıkıntı yaşayabilirsiniz.  Yada en basitinden bir arkadaşınıza telefondan veya SMS olarak internet sayfasındaki bir yazıyı söylerken aklınızda tutmak, söyleyebilmek veya yazabilmek sıkıntı haline gelebilir.

Sadece bununlada kalmaz.  Mesela Twitter uygulaması bu servisi kullananlar iyi bilirler malesef ki servisin en büyük özelliği belirli bir karaktere kadar yazı yazabileceğiniz.  Uzun bir adresi kalkıpta yazdığınız zaman ne yorum yapmaya yeriniz kalır nede açıklamaya.

Örnekler çoğaltılabilir.  SMS, E-mail, Telefon, blogunuz ve sosyal ağlar. Hemen hemen hepsine akılda kalıcı veya yer kaplamayan bağlantı adreslerini kullanmak her zaman avantaj sağlamaktadır.  Dezavantajlarından biraz sonra bahsedeceğim…

URL kısaltma servisini nasıl kullanabilirim ?

Mesela şuanki yazımın bağlantı adresi http://www.TEAkolik.com/url-kisaltma-servisi-nedir-test/ yazımı okudunuz ve bir arkadaşınıza Twitter uygulamasından göndereceksiniz.  Yada arkadaşınıza SMS atacaksınız.  Kalkıpta tam adresi telefonunuzdan SMS yazmaya kalkarsanız  tam 56 karakter boşa gidecek.  Sizde bağlantı hakkında yorum yapayım derseniz tamam bitti. 2’inci SMS ‘e yol gözüktü…  Aslında bu bağlantı adresini çok basit bir hale getirebiliriz.  bit.ly nasıl ?  Çok mu kısa oldu yoksa 🙂

Gelelim bu işi nasıl yaptığımıza.  URL yani bağlantı adreslerini kısaltmak için özel servisler hizmet vermekte. İnternette URL Kısaltma Servisleri olarak bir arama yaparsanız  karşınıza çıkacaklardır.  Sizlere örnek olarak http://u.nu/ adresi üzerinden açıklama yapmak isterim.  Açıkçası kullandığım en basit ve en kısa URL kısaltma servisi diyebilirim.

Sayfayı açtığınızda karşınıza  “Enter your big bad URL and watch us cut it down to size:” yazısı geliyor. Yani sizden kısaltmak istediğiniz bağlantı adresini yazınız diyor.  Hemen alttaki kutuya orjinal adresi yazıp entere bastığımız zaman kısaltılmış hali karşımıza geliyor.

http://www.teakolik.com/ =  http://u.nu/5q9

Çok basit bir şekilde bağlantı adresimizi kısalttık.

Farklı kullanım alanları nelerdir ?

Sadece kullanıcılar değil blogunuzda yada özel yazılımlarınızda da bu tip URL kısaltma servislerini kullanabilirsiniz.  Örnek vermek gerekirse Oğuzhan arkadaşımızın TOGI isimli küçük yazılımı.  Programı Twitter üzerindeki mesajların takibine yarayan tatlı bir program Twitter.Com adresine girmeden program üzerinden yazılar yazabilmekte ve gelen mesajları okuyabilmektesiniz.  Togi üzerinde Oğuzhan arkadaşımız URL kısaltma servislerine yer vermiş. Böylelikle siz mesajınızı Uzun Uzun bağlantı adresleri ile yazsanız bile TOGI programı bağlantı adresini otomatik olarak kısaltıyor.

Bu işi URL kısaltma servislerinin API desteğinden yararlanarak yapıyor.  Yani yazılımlardan tutunda internet sayfanıza kadar birçok alanda kullanabiliceğiniz bu servisler hem yararlı hemde işlevsel olarak kullanılabilmekte.  Bir örnekde sizlere Gazete, Dergi ve diğer türdeki basın ve yayın organlarından bahsederek vereyim.  Bu tip yerlerde yazılan yazılara bağlantı adresleri kolay kolay eklemezler.  Sebebide çok basit.  Bağlantı adreslerini yazının içine yazdığınızda açıkcası hem okuyucu gözünde hoş durmuyor hemde satırın boşluk yapısını ve dizaynı bozabiliyor.  5-6 karanterle kısıtlayarak yazılan yazılarda estetik ve güzel bir görünüm sağlayabilirsiniz.

URL Kısaltma Scripti

Aslında farklı servislerin farklı scriptleri var. İnternet üzerinde birçok url kısaltma scripti de bulabilirsiniz. Ben sizlere yine kullanmakta olduğum  u.nu URL kısaltma servisinin destek verdiği PHP scriptini örnek vereceğim.  Bu scripti internet sayfanızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Örnek URL “http://www.teakolik.com/”:

u.nu/unu-api-simple?url=http%3A%2F%2Fwww.teakolik.com%2F

Cevap:

u.nu/5q9

Örnek PHP kodu:
< ?php
$original_url = ‘http://www.google.com/’;
$request = ‘u.nu/unu-api-simple?url=’ . urlencode($original_url);
$response = file_get_contents($request);
if (substr($request, 0, 4) == ‘http’)
{
echo “Shortened URL = $response”;
}
else
{
list ($error_code, $error_message) = explode(‘|’, $response);
echo “Error = $error_message ($error_code)”;
}
?>

Servislerin özellikleri, artıları ve eksileri ;

Benim için en önemli nokta.  Servislerin özellikleri çünkü her servis aynı işi yapsada birbirlerinden çok farklı işlevlere sahip.  Friend Feed üzerinde şöyle bir baktımda John Serra arkadaşımın bir mesajı dikkatimi çekti.  Şuradaki mesajında URL kısaltma servislerinin analizlerinden bahseden yazıyı işaret etmiş.   Eğer ingilizceniz varsa http://bit.ly/dLe4O adresindeki yazıda (URL kısaltma yaptım alın size örnek 🙂 ) geniş bir araştırma ve  tablo yer alıyor.

Yazıda en çok dikkatimi çeken servislerin URL yönlendirme yaparken kullandıkları yöntem.  Aslında olması gereken bu yöntemler arasında 301 yönlendirmesini kullanmaktır.  Eğer ben blogumda bir URL kısaltma servisi kullanacaksam yada bağlantılarımı bu servisler aracılığıyla yayınlayacaksam en azından servise değil kendime bir faydası olmalı.

301 aslında Google ve diğer arama motorları için bir hata kodu gelen isteğe göre URL adresini farklı bir adrese taşıyor.  301 yönlendirmesi Google ve diğer arama motorları için en güvenli ve tercih edilen sebeptir.  Çünkü 301 de arama motorlarına adresi yönlendirerek arama motoruna doğru bilgiyi veriyor.  Fakat http://bit.ly/dLe4O adresindeki tabloda da görebileceğiniz gibi ilk stundaki kırmızı işaretli servisler malesef ki bu işi yaparken sizin yararınıza değil de kendi doğrultularında hareket ediyorlar.  Aslında burada size tam bir teknik detay veremesemde şöyle söyleyebilirim.  Adresinizi kendi hostlarındaymış gibi gösterebiliyorlar.  Tabi buda sizin için pekde uygun bir yöntem değil.

Çünkü adres sizin hostunuzdaysa arama motorları sizin hostunuzu biraz daha öne çekecektir. Tabi adres onların hostunda yer alıyormuş gibi görüntülenirse bu sefer arama motorları onlara değer verecektir.

NOT : 301 yönlendirmesiyle alakalı sizlere JunkChorn arkadaşımın blogunu taşırken ki durumundan bahsettiğim makalemi örnek gösterebilirim.

Ayrıca merak ettiğim bir konuda acaba bu url ler bir süre sonra siliniyor mu  ? En can alıcı noktalardan birisi. Çünkü bu tip bağlantıları sistemimde kullandığımı varsayıyorumda 4-5 sene sonra adam URL ‘leri silerse ? Yada servisi kapatırsa ? İşte buda araştırılması gereken bir nokta.  Bu konu hakkında birkaç servise mail attım bakalım ne cevap verecekler ?

Birkaç URL kısaltma servisi :

u.nu
cli.gs
snurl. com
bit.ly
tr.im
is.gd

“Url Kısaltma Servisi Nedir ? Test.” üzerine 19 yorum

 1. tinyurl.com servisi ile kısaltma yaparken isteğe göre bağlantı adresleri yapılabiliyor buda uzun adreslerin daha kısa şekilde, daha akılda kalıcı olmasını sağlıyor. örneğin; tinyurl.com/adınız gibi 😀

  Yanıtla
 2. Çoğu zaman işe yarıyor bu tarz servisler. Yanlış hatırlamıyorsam bende yazmıştım bi dönem. (:

  Yanıtla
 3. her ne kadar verilen adresler kadar kısacık olmasa da 😉 http://bilye.net i tavsiye ederim. en başta tweeter veya faves kullanıcısı iseniz addthis ile direk olarak kısaltılmış url yi paylaşma imkanınız var. bunun yanında ftp ve mailto benim vazgeçilmezlerim arasında. mail adresini kısaltıp saklaması çok büyük bir artı bence. kısaltılınca bu sayfa
  http://bilye.net/2110eed.uo şekline giriyor.

  Yanıtla
 4. url kisaltma seo açısından değerlendirilmesi gereken bir konu. Google bu konuya nasıl bakıyor acaba?

  Yanıtla
 5. Ben tigg.in kullanıyorum. Üye olma derti yok, kayıt vss yok. yaz url’yi kısalt ve kullan. tigg.in sitesini tavsiye ederim.

  Yanıtla
 6. Sizlere karrga’yı tavsiye ederim. Upuzun adresleri kısacık hale getirir. Ayrıca güvenli yönlendirme özelliği sayesinde kısaltılan adreslere virüs taraması uygular.
  karr.ga/Yx

  Yanıtla

Yorum yapın