USB 3.0 teknolojisi

Uzun zamandır Intel firması USB 3.0 teknolojisi üzerinde çalışıyordu. Hatta bir ara USB 3.0 ‘ı sistemlerinde kullanmak isteyen firmalara bile rest çekmişti. (Gidin len başımdan kaybolun) şimdilerde ise USB 3.0 ‘ın testlerine başlanmış.

USB 3.0  nedir ?

Şuanda kullandığımız USB 2.0 anakartlarımızın mevcut hızı 480Mbit tabi bu hız kabloya kablo uzunluğuna ve bağlı bulunan aygıta göre değişmekte. USB 2.0 ‘ın maksimum hızı 480Mbit diyebiliriz. USB 3.0 ise 4,8 Gbit /s  yani kısaca USB 2.0 60MB / S  hızına ulaşabilirken USB 3.0 ile 600MB/s hızına ulaşabilmektesiniz.

Intel’e bu teknolojik çalışma ve başarısı için teşekkür etmek lazım. Teorikte 10 kat daha hızlı bir USB arabirimi kullanmaya başlayacağız. Özelliklede USB Flash diskler ve USB external (Harici) diskler piyasaya çıktıktan sonra artık USB 2.0 malesef ki yetersiz kalmaya başladı. Şimdilerde ise SSD diskler piyasada yakında 500GB lık bir SSD disk çıkartıp birde onu External hale getirirlerse USB 2.0 bağlantısı yüzünden SSD diskin performansı yalan olacaktı diyebilirim.

Özelliklede UsB 2.0 ‘ın voltaj düşmesi uzun kablo sonucu akım düşmesi gibi problemler can sıkıyordu zaten bugüne kadar bizi taşıyan 2.0 arabirimi yakında yeni nesil 3.0 USB arabirimlerine yer verecek.

Bir ara INTEL ‘in (Gidin len başımdan) milleti sallaması ve USB 3.0 teknolojisini tek başına çıkartması biraz tedirginlik yaptı diyebilirim. Fakat sorunu çözmüş olsa gerek ki diğer firmalara da USB 3.0 teknolojisini aktarmaya başlamış AMD dahil diğer tüm firmalar 3.0 teknolojisini kullanabilecek duruma geldiler.

Biz son kullanıcılarada hemen eski pc leri iyi paraya elden çıkartıp yeni nesil anakartlardan almak kalacak. O kadar hızlı ilerliyor ki bu teknoloji yetişmek neredeyse imkansız. Ben daha birkaç ay önce Toshiba A210-19D dizüstü aldım kendime şimdi bir iki ay sonra USB 3.0 için dizüstümü elden çıkarıp yeni dizüstülerden mi alacağım ?

Dizüstüler öyledirde mevcut anakartlar için sanırım PCI kart yapıp normal anakartlara 3.0  desteği sağlanabilir diye düşünüyorum. Fakat şuanki teknolojide bile yetişmeyen USB 2.0  a teşekkür edip 60MB /s lik hızımızı 600MB/s ye ye çıkartmak heyecan verici olmalı..

Umarımda teorideki gibi pratikte de 600MB /s hızına ulaşabilirler… Böylelikle birkaç saniyede DVD filminizi aktarım yapabilecek bir hıza ulaşmış olacağız. Tabi bu etken için yine diğer bileşenlerin hızlarını ve performanslarını da göz önüne almak gerekecektir.  Yapılan testlerde şimdiye kadar saniyede 317MB a ulaşılmış. Yakında 500 mb ‘ı bulacaklarınada eminim. Tabi saniyede 500MB veriyi işleyebilecek bir aletiniz varsa 🙂

Microsoft ‘daki abilerimizinde dikkatini çekmiş.  USB 3.0 xHCI için Vista işletim sistemine entegre edebileceklerini söylemişler. Sanırım bir yama çıkartılıp Windows Vista ya eklenilebilir. Tabi bu sayede Vista kullanıcılarıda yeni anakartlarında rahatlıkla USB 3.0 arabirimlerini kullanma zevkine varacaklardır.

“USB 3.0 teknolojisi” üzerine 5 yorum

  1. Onun xp için olanıda çıkar, bende XPye ona para vermem kardeşim.
    Sonra gigabyte benim P 35C-DS 3R anakartım için bi PCI kart yapar 😛 bu işi çözeriz. Gidin len başımdan…

    Yanıtla
  2. Acaba bu teknoloji şuan kullandığımız teknolojiye entegre edilebilecek mi? Ben laptop değişmeden USB 3.0 kullanmak istiyorum. Banane banane 🙂

    Yanıtla

Yorum yapın