Video Parmak İzi Teknolojisi ve Youtube

Bir süre önce Youtube internet sayfasını satın alan Google telif hakları ile başı belaya girmesin istiyor ki mühendislerini almış yanına ve yeni bir teknoloji ortaya çıkarmışlar. Video Parmak İzi teknolojisi ..

Peki nedir bu Video Parmak İzi Teknoojisi ?

Bildiğim kadarıyla videoların içerisine özel bir yazılımla belirli kodlar atıyorlar ve video kopyalandığında bu iz değişiyor. Böylelikle telif hakkına sahip içerikli videolar tespit edilebilecek.

Yani kısacası Youtube internet sitesine gönderilen bu videolar kaçak yani kopya video ise yüklenmesi veya yayınlanması engellenecek. Sistemi Youtube üzerinden test etmeye başlamışlar bile….

Böylelikle youtube üzerinden film müzik gibi videoları telif hakkı olmadan kimse izleyemeyecek.

Tabiki bu Google ‘nin işine geliyor. Milyarlarca dolarlık açılan tazminat davalarından ve Gelirlerine ortak koşulan firmalardan kurtulmuş olacak diyebilirim.

Ancak her ne yaparlarsa yapsınlar birkaç gün sonra muhakkak ki Cracker ler ve diğer illegal işlerle uğraşanlar bir yolunu buluyor. Şuana kadar kırılmadık bir teknoloji olmadı malesef.

Sadece telif hakları değil. Birçok alanda Crackler ler ile üretici firmalar savaş halinde. Yinede kazanan Cracker ler oluyor…

Bakalım bu yeni teknoloji neler getirecek neler götürecek ?

“Video Parmak İzi Teknolojisi ve Youtube” üzerine bir yorum

Yorum yapın