Virüs Taramak için http://www.virustotal.com/ Yeter…

Merhabalar bu gece sizlere bir Virüs Tarama internet sitesinden bahsedeceğim. Bu gece http://www.virustotal.com/ hakkında sizleri bilgilendirmek istedim. Eğer ki sisteminizde bir dosyanın Virüslü yada Trojanlı olduğundan şüpheleniyorsanız yada CTRL + ALT + DEL yaparak çalışan İŞLEMLER arasında yabancı bir program dosyası gördüyseniz. Anti-Virüs programınıza güvenmiyorsanız yada Acaba bir işe yaramıyor mu diye kafanızda şüpheler varsa sizler için tam bir TEST ünitesi olan http://www.virustotal.com/ dan bahsedeyim…

Eskiden PC nize virüs girmesi için virüslü bir dosyayı almanız yeterliydi. Şimdi ise bir arkadaşınızdan bir E-Mail almak yada bilgisayarınıza internetten bir virüsün sızması bile an meselesi oldu…

Hemen hemen her bilgisayara bir Anti-Virüs programı ve Firewall şart olduğu günümüz teknolojisinde her virüs programına yada her trojan mallware programınada güven olmuyor malesef. Kimi Virüsü tanıyor kimi tanımıyor kimi program temizliyor kimi ise temizlemeyebiliyor.

Peki nasıl emin olabiliriz ?

İşte bu sorunun cevabı çok basit. Hemen sizlerle beraber bunu nasıl yapacağımızı öğrenelim…

http://www.virustotal.com

Adresine giriyoruz. Virüslü olduğundan yada şüphelendiğiniz dosyanızı http://www.virustotal.com internet adresinde Yukarıdaki GÖZAT butonuna basarak ekliyoruz.

vt1.JPG

Gözat butonuna bastık şüphelendiğimiz dosyayı ekledik ve SEND butonuna bastık. Bir süre bekliyoruz ve sistem göndermiş olduğumuz dosyayı aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi tarıyor. Hemde tek bir Anti-Virüs programında değil birdn fazla hatta 10 dan fazla program ile tarıyor sonra bize sonuçları söylüyor. Eğer ki bu dosyada virüs trojan mallware gibi bir zararlı program varsa muhakkak ki o kadar program arasından bize virüs olup olmadığını söyleyebilecek bir program çıkıyor. Yani kesin kesin emin oluyorsunuz.

vt2.JPG

STATUS bölümünde Status FINISHED yazdığı zaman tarama işlemini bitirmiş oluyor. Bu işlem sonucunda 31 Farklı Anti-Virüs programı ile dosyamızı taramış olduk. veeeeeeeee..

Birden fazla virüs yakaladım aynı dosya içerisine yerleşmiş birkaç çeşit Virüs …

Aşağıdaki resimdede ayrıntılı olarak görebileceğiniz gibi birçok program göndermiş oluduğum dosyada virüs bulamadı. Ama eSafe, Fortinet, Microsoft, Webwasher-Gateway virüsleri takır takır buldu.

Bu yaptığım denemede gerçek bir virüs kullandım ve sistemime bulaştırdım. WGA.EXE isimli dosyayı gönderdiğimde bu dosya içerisine yerleşmiş virüsü 31 Anti-Virüs program arasında 4 Firma virüsü bulabildi.

vt3.JPG

Şimdi bu ne demek oluyor ?

Testimiz sırasında dünyanın en büyük Anti-Virüs yazılım firmaları var ve bunlardan çok büyük bir çoğunluğu dosyamıza temiz yani güvenli dedi. O zaman bu programlar hiçbir işe yaramıyor mu ?

Hayır …! Aslında yarıyor.

Peki Nasıl ?

Birçok anti-virüs program yapımcısı yeni çıkan virüsler üzerine hızlı bir şekilde çalışıyor ve güncellemelerini çıkartıyorlar. Bu güncellemeleri sisteminize yüklediğinizde yani Anti-Virüs programınızı güncellediğinizde sisteminiz korunmuş oluyor. Yeni çıkan virüslere karşı koruma sağlayabiliyor. Fakat bu çalışma süreci bazen çok uzayabilmekte.

Yani bir X Anti Virüs firması A virüsüne karşı kendini 2 günde geliştirebilirken diğer bir Y firması aynı virüse karşı kendi sistemini 1 ay sonra geliştirebiliyor. Bu Virüsten virüse değişebilmektedir.

Siz dünyanın en büyük Anti-Virüs Firmasının en pahalı Virüs programını dahi kullanıyor olsanız sisteminize virüs bulaşabilme riski büyüktür.

Önemli olan Anti-Virüs programınızı sürekli güncellemektir. Tabi buda kesin bir çözüm değil. Ya anti-virüs firmam kendini güncelleyemediyse ?

İşte bu soru akıllara durgunluk veriyor.

” Gözlerime inanamadım … ”

diyenleri duyar gibiyim evet haklısınız 31 program içerisinde 4 tanesi buldu …

Peki ne yapmalı ?

İşte bu sorunun cevabı basit….

 • Bir kere bu testin sonucuna bakarak Virüslü dosyayı bulamayan bir program kullanıyorsanız endişelenmeyin. Programı sisteminizden de silmeyin kalsın ama yinede silebilirsiniz size kalmış silecekseniz de kuracak olduğunuz yeni anti-virüs programını diğer virüslere karşı acaba korur mu ? Diye muhakkak http://www.virustotal.com/ internet adresinden arada bir test edin sisteminizdeki yabancı dosyaları muhakkak ki tarama yapınız.
 • İşletim sisteminizin güncellemelerini muhakkak ki alınız. Böylelikle sisteminizdeki açıkları kullanan Virüs lere sisteminizi kapatmış olursunuz.
 • Bir güvenlik duvarı kullanın ( Firewall ) Sisteminizin arka kapılarınıda kapatmış olursunuz ve siz istemedikçe sisteminizde internete veya internetten bilgisayarınıza bir kapı açılmasın.
 • Anti-Virüs programınızı sürekli güncelleyin.
 • E-Maillerinizden size gelen dosyaları tarama yapın gerekmedikçe açmayın kayıt etmeyin.
 • Güvenmediğiniz yada tanımadığınız kişilerle dosya alış verişi yapmayın hatta güvendiğiniz kişilerden de yapmayın. Sistemini temiz zannediyor olabilir. ( Yukarıda gördük … )
 • Porno, sex, adult yada mp3, Crack, Hack gibi yasa dışı internet sitelerinden uzak durun. İllegal işlerle uğraşan kişilerden Virüs, Mallware, Spy gibi birçok zararlı program sisteminize heran bulaşabilir. illegal yerlerde böyle şeylerden bol bulunur. … ( WC de sineklerin çok olması gibi 🙂 )
 • Beni izlemeye devam edin 🙂 http://www.teakolik.com

“Virüs Taramak için http://www.virustotal.com/ Yeter…” üzerine 7 yorum

 1. yok yok sen ermişsin cidden site güzeL ßaya yardımLarınız dokundu idare edin ßeni diLimin ayarı yoktur

  Cevapla
 2. internetten virüs programı atamıyorum.bilgisayarımda virüs var.buluyorum ama silemiyorum…ne yapabilirim.

  Cevapla
 3. bnce biraz da olsa hakszsn yani o adamlar her qün yapmaya çalışıolr güncelleme dosyalarını hangi virüsü bulcak die o dosyayı sn 1 anti virüs proqramı yapıp her qün virüsleri tanıtmaya çalışsn zmanın kalmaz hç mi o adamlar 1 tatl veremicek ama sıkıosa 1 anti virüs proqramı yapıp güncelleme dosyalarını hazırla hadi bakalm sıkıosa yap ❗

  Cevapla

Yorum yapın